Pasaulē
Eiropa

Kas notiek Eiropas Savienībā? Tiešraidē EK priekšsēdētāja gadskārtējā runa EP 0

Ina Strazdiņa, Latvijas Radio Briselē īpaši „Latvijas Avīzei”

Šodien plkst.10.00 la.lv tiešraidē pārraidīs Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera uzrunu Eiropas Parlamentā un debates par situāciju Eiropas Savienībā.

„Ne vārda par breksitu, bet tikai pārējām 27 dalībvalstīm – „kuģot pa vējam” – šādi vēl pirms gaidāmās Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera uzrunas izteicās vairāki ietekmīgi Eiropas Parlamenta deputāti. No Eiropas Komisijas prezidenta arī šogad gadskārtējā rudens uzrunā par Eiropas Savienības stāvokli, daudzi vēlas dzirdēt uzmundrinošus vēstījumus, bet tajā paša laikā – detalizētu analīzi tam, kas blokā vēl nepilnīgs un uzlabojams.

Vēl pirms gada savā teju 50 minūšu ilgajā uzrunā Eiropas Parlamenta pilnajā zālē Žans Klods Junkers rosināja veidot „pozitīvu darba kārtību nākamajiem 12 mēnešiem”. Junkera uzruna bija emocionāla un viņam neraksturīgi nopietna, bez ierastajiem jokiem, asprātībām un centieniem sasmīdināt publiku. Taču jāteic, īsti smiekliem tobrīd nebija arī vietas – svaigi noticis breksita balsojums referendumā, arvien liela migrācijas krīze, sarežģītas attiecības ar Krieviju, drošības bažas, terorisms un daudz citu izaicinājumu, Eiropas ikdienas ainu vērsa visai skarbu.

Vēl martā Žans Klods Junkers piedāvāja piecus Eiropas Savienības attīstības scenārijus, nododot tos dalībvalstu izvērtēšanai. To vidū bija gan daudz ciešāka Eiropas Savienības integrēšanās, gan arī iespēja valstīm, kuras vēlas turēties tālāk un neskriet citām līdzi, piemēram, nesteigties ar eiro ieviešanu, izvēlēties lēnāku gaitu.

Šāda uzruna un debates Eiropas Parlamentā šai laikā notiek jau septīto reizi. Pirmo reizi šādu uzrunu teica iepriekšējais Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozo 2010. gadā. Uzruna par Eiropas Savienības stāvokli kļūst arvien populārāka, un to allaž Strasbūrā noklausās arī deputātu pilna zāle.

Debates sākas ar priekšsēdētāja uzrunu par pašreizējo situāciju Eiropas Savienībā un viņa stratēģisko redzējumu par turpmāko attīstību. Kaut uzrunas temati nav iepriekš pieteikti, sagaidāms, ka Eiropas Komisijas priekšsēdētājs varētu runāt par reformām, kas skar Eiropas Savienības darba tirgu, par breksita ietekmi uz Eiropas Savienības budžetu, par migrāciju, par Eiropas Savienības attiecībām ar Krieviju un Turciju, kā arī par Eiropas Ekonomisko un monetāro savienību.

Tiešraide no EP notiks no plkst.9.50 līdz plkst.13.

LA.lv