×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Junkers mudina Grieķijas premjeru pateikt vēlētājiem, ka nevar izpildīt solīto

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers norādīja, ka Grieķijas jaunajam premjerministram Aleksim Cipram ir jāpasaka Grieķijas iedzīvotājiem, ka viņa priekšvēlēšanu solījumus par taupības pasākumu atcelšanu nav iespējams izpildīt.

Junkers intervijā Spānijas laikrakstam “El Pais” sacīja, ka Grieķijas premjers Ciprs ir sācis uzņemties atbildību, tomēr liela problēma joprojām saglabājas. “Viņam joprojām ir jāizskaidro, ka daži solījumi, ar kuriem viņš tika ievēlēts, netiks izpildīti,” paziņoja ES prezidents, uzsverot, ka “vēlēšanas nemaina ES līgumus.

Tādi izteikumi seko iepriekš notikušai neierasti skarbai vārdu apmaiņai starp Grieķijas un ES līderiem. Ciprs nedēļas nogalē apsūdzēja Spāniju un Portugāli par mēģinājumu atņemt Grieķijai ES finansējumu, lai kaitētu tās valdībai, kas vēlas atcelt taupības pasākumus. Vācija tādus izteikumus raksturoja kā “neierasti negodīgu spēli”.

Galēji kreiso partiju apvienība “Radikāli kreiso koalīcija” (SYRIZA), kuras līderis ir Ciprs, uzvarēja janvārī notikušajās Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās. SYRIZA solīja atcelt taupības pasākumus, kas Grieķijai jāīsteno apmaiņā pret 240 miljardu eiro lielo starptautisko glābšanas aizdevumu. Šos pasākumus daudzi grieķi vaino par krīzes saasināšanos, kas novedis pie iekšzemes kopprodukta samazināšanās par piekto daļu un bezdarba līmeņa, kas pārsniedz 20 procentus. Tomēr Cipram vismaz uz laiku bija jāatliek savu solījumu izpilde, lai pagājušajā nedēļā panāktu četru mēnešu pagarinājumu aizdevuma programmai, kas Grieķijai ļauj saglabāt finanšu plūsmu un izvairīties no iespējama defolta. Junkers atzina, ka Grieķijas krīzi var aplūkot no dažādiem viedokļiem. “Mēs varētu būt elastīgāki, bet Cipra uzvara nedod viņam tiesības mainīt visu,” uzsēra ES prezidents.

Arī Spānijā sabiedriskās domas aptaujās līdere ir partija “Podemos” (“Mēs varam”), kas sola atcelt taupības pasākumus, tomēr Junkers noraidīja iespējas partijai izpildīt savus solījumus. Junkers norādīja, ka partijas analīze par situāciju Spānijā un tās sociālajām problēmām ir reālistiska, tomēr, “ja viņi uzvarēs vēlēšanās, viņi nespēs izpildīt savus solījumus, īstenot savu programmu”. Junkers teica, ka pret taupības pasākumiem vērsto partiju ierosinājumi “nav savienojami ar Eiropas Savienības regulējumu: tie novedīs pie pilnīgas blokādes situācijas”. ES politika liek valstīm samazināt savu budžeta deficītu, neskatoties uz to, ka izdevumu samazinājums var palēnināt jau tā vājo izaugsmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+