×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. septembris, 2014
Drukāt

Dombrovskis iegūst EK viceprezidenta amatu eiro un sociālā dialoga jautājumos (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Eiropas Komisijas (EK) nākamais prezidents Žans Klods Junkers trešdien paziņoja par komisāru portfeļu sadalījumu jaunajā komisijā, kurā bijušajam Latvijas premjerministram Valdim Dombrovskim (V) ticis viens no viceprezidenta amatiem.

No sešiem viceprezidentu amatiem četri tikuši bijušajiem premjeriem – Dombrovskim, Jirki Katainenam (Somija), Andrusam Ansipam (Igaunija) un Alenkai Bratušekai (Slovēnija), pārējie divi amati tikuši Kristalinai Georgijevai no Bulgārijas un Fransam Timmermansam no Nīderlandes.

Dombrovskim līdz ar EK viceprezidenta amatu uzticēta atbildība par Eiropas Savienības eiro un sociālā dialoga nozari.

Kā viceprezidents eiro un sociāla dialoga lomā Dombrovskis cieši sadarbosies ar citiem viceprezidentiem. Savā atbildības jomā viņš vadīs un koordinēs darbu ar vairākiem komisāriem – ekonomikas, finanšu, nodokļu un muitas politikas komisāru Pjēru Moskovisī, nodarbinātības, sociālo lietu, kvalifikācijas un darbaspēka mobilitātes komisāri Marianni Teisenu, finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības komisāru Džonatanu Hilu, iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un mazo un vidējo uzņēmumu nozares komisāri Elžbetu Beņkovsku, reģionālās politikas komisāri Korinu Krecu un tieslietu, patērētāju aizsardzības un dzimumu vienlīdzības komisāri Veru Jourovu.

“Šajos bezprecedenta laikos Eiropas pilsoņi gaida no mums rezultātus. Pēc ekonomisko grūtību un bieži vien sāpīgo reformu gadiem eiropieši sagaida strādājošu ekonomiku, noturīgas darbavietas, lielāku sociālo aizsardzību, drošākas robežas, enerģētisko drošību un digitālas iespējas,” paziņoja Junkers.

“Šodien es iepazīstinu ar komandu, kas nostādīs Eiropu atpakaļ uz ceļa darbam un izaugsmei. Jaunajā Eiropas Komisijā forma seko funkcijai. Mums ir jābūt atvērtiem pārmaiņām. Mums ir jāparāda, ka komisija var mainīties. Šodien es jums prezentēju politisku, dinamisku un efektīvu Eiropas Komisiju, kas ir gatava dot Eiropai jaunu startu. Es portfeļus esmu piešķīris cilvēkiem, nevis valstīm. Es laukumā nolieku 27 spēlētājus, no kuriem katram ir spēlējama konkrēta loma – tāda ir mana uzvarošā komanda.”

Britu finanšu laikraksts “Financial Times” atzīmē, ka vadošajos ekonomiskajos posteņos Junkers iecēlis savus centriski labējos sabiedrotos, līdz ar to vienīgajam centriski kreisā spārna pārstāvim Francijas komisāram Pjēram Moskovisī varētu būt grūtības ietekmēt Eiropas politikas virzības ekonomiskās krīzes pārvarēšanā.

Bijušais Francijas finanšu ministrs Moskovisī ieņems ekonomikas komisāra amatu, taču ap viņu pulcēsies politiķi, kuriem ir fiskālās disciplīnas atbalstītāju reputācija.

Savukārt bijušā Nīderlandes ārlietu ministra Timmermansa nozīmēšana EK “pirmā viceprezidenta” amatam, kas tiek raksturots kā EK prezidenta labā roka un kā uzdevums būs nodrošināt, lai jaunā komisija koncentrējas uz galvenajām prioritātēm, pēc FT novērtējuma, uzskatāma par skaidru vēstījumu par eiroskeptisma pieaugumu Eiropas Savienībā (ES).

Timmermansa valdība bija viena no aktīvākajām balsīm, kas iestājas par lielākas varas saglabāšanu nacionālajās galvaspilsētās, nevis pilnvaru nodošanu Briselei, raksta avīze.

Junkers jaunajiem viceprezidentiem solījis plašas pilnvaras. “Viceprezidenti vadīs projektu komandas, vadot un koordinējot vairāku komisāru darbu,” teikts Junkera paziņojumā.

Vienu no kārotākajiem krēsliem EK ieguvusi Lielbritānija, kuras izvirzītais mazpazīstamais konservatīvo kandidāts lords Džonatans Hils uzraudzīs bloka finanšu pakalpojumu sektoru.

Jauno EK sagaida milzīgi izaicinājumi. Pēc eirozonas krīzes pārvarēšanas bez eiro valūtas sabrukuma Eiropas valstu ekonomikas balansē uz recesijas un deflācijas robežas. Būtiskas bažas sagādā arī lielais bezdarbs, īpaši jauniešu vidū, tādās valstīs kā Spānija, Grieķija un Itālija.

EK arī jāatjauno sabiedrības uzticība Briselei, par kā nepieciešamību liecina eiroskeptisko partiju bezprecedenta panākumi maijā notikušajās Eiroparlamenta vēlēšanās.

Savukārt lielāko ārpolitikas izaicinājumu ES sagādā krīze Ukrainā un attiecības ar Krieviju.

EK sastāvs būs formāli jāapstiprina Eiropas Parlamentam, kur balsojums paredzēts oktobrī. Jaunā komisija darbu sāks novembrī.

Jaunās EK sastāvs:

EK prezidents Žans Klods Junkers (Luksemburga);

Pirmais viceprezidents, pārvaldes un starpinstitūciju attiecību veicināšanas, likuma varas un pamattiesību komisārs Franss Timmermanss (Nīderlande);

Viceprezidents, eiro un sociālā dialoga komisārs Valdis Dombrovskis (Latvija);

Viceprezidente, budžeta un cilvēkresursu komisāre Kristalina Georgjeva (Bulgārija);

Viceprezidente, enerģētikas savienības komisāre Alenka Bratušeka (Slovēnija);

Viceprezidents, nodarbinātības, izaugsmes, investīciju un konkurences komisārs Jirki Katainens (Somija);

Viceprezidents, digitālā vienotā tirgus komisārs Andruss Ansips (Igaunija);

Ārlietu augstā pārstāve Federika Mogerīni (Itālija);

Tieslietu, patērētāju aizsardzības un dzimumu vienlīdzības komisāre Vera Jourova (Čehija);

Migrācijas un iekšlietu komisārs Dimitris Avramopuls (Grieķija);

Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisārs Ginters Etingers (Vācija);

Veselības aprūpes un pārtikas drošības komisārs Vītenis Andrjukaitis (Lietuva);
Konkurences komisāre Margarēte Vestagere (Dānija);

Izglītības, kultūras, jaunatnes un pilsonības lietu komisārs Tibors Navračičs (Ungārija);

Ekonomikas, finanšu, nodokļu un muitas politikas komisārs Pjērs Moskovisī (Francija);

Finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības komisārs Džonatans Hils (Lielbritānija);

Transporta un kosmosa komisārs Marošs Šefčovičs (Slovākija);

Pētniecības, zinātnes un inovāciju komisārs Karlušs Moidašs (Portugāle);

Nodarbinātības, sociālo lietu, kvalifikācijas un darbaspēka mobilitātes komisāre Marianne Teisena (Beļģija);

Iekšējā tirgus, rūpniecības, uzņēmējdarbības un mazo un vidējo uzņēmumu nozares komisāre Elžbeta Beņkovska (Polija);

Tirdzniecības komisāre Sesīlija Malstrēma (Zviedrija);

Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans (Īrija);

Reģionālās politikas komisāre Korina Krecu (Rumānija);

Klimata un enerģētikas komisārs Migels Ariass Kanjete (Spānija);

Vides, jūrniecības un zvejniecības komisārs Karmenu Vella (Malta);

Humānās palīdzības un krīžu kontroles komisārs Krists Stiljanids (Kipra);

Eiropas kaimiņvalstu politikas un paplašināšanās sarunu komisārs Johanness Hāns (Austrija);

Starptautiskās sadarbības un attīstības komisārs Nevens Mimiča (Horvātija).

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Par “Vienotībai” pietuvinātajiem tiesi otradajiem valsts kapitalsabiedrību valdēs,Dombrovskis parūpējās jau savlaicīgi,dubultojot viņu milzīgās algas un prēmijas,samazinot par 1% gan PVN pamatlikmi,gan IIN!!

  2. Jebkāda mēroga sociālās problēmas Dombrovskis atrisinās ļoti ātri! Konsolidēšanu viņš tiešām labi pieprot!

  3. Ha, ha, ha! Šis korumpētais (3a kredītportfelītis) kangars un nicināmais Briseles pakalpiņš ieguva euro un sociālā dialoga vicekomisāra amatu! Vai viņš vispar zina, kas ir dialogs? Pret tautas gribu varmācīgi uzbāza eUro! Dialoga vicekomisārs, kāda ironija attiecībā uz Latvijas tautu!

  4. “Lācitis”,dzenot nabadzībā latviešu tautu, tā arī nedabūja nozīmigāko amatu,kangaram atsvieda to kas palika pāri….

    • Pateicoties Dombrovska un Vilka specigam un daudziem nepatikamam zalem esam izglabti no kaiminzemes rupigi sagatavota finansiala slazda kas butu valsti novedis uz bankrota un paklausanas Putina glabsanas noteikumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+