Pasaulē
Eiropa

Junkers: Turcija “milzu soļiem” attālinās no Eiropas 16

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers otrdien paziņojis, ka Turcijas iestāšanās sarunu strupceļā pilnībā vainojama Ankara, brīdinot, ka tā arvien straujāk attālinās no Eiropas.

“Turcija no Eiropas attālinās gigantiskiem soļiem,” ikgadējā Eiropas Savienības (ES) vēstnieku konferencē Briselē atzina Junkers, vienlaikus norādot, ka paziņot par Turcijas iestāšanās sarunu pārtraukšanu ir prezidenta Redžepa Tajipa Erdoana ziņā.

Viņš pauda aizdomas, ka Erdoans cenšas panākt, lai to izdarītu Brisele, lai pēc tam sarunu neveiksmē varētu vainot ES. Taču ES nedrīkst “iekrist šajās lamatās”, jo “atbildība pilnībā ir Turcijas pusē,” uzsvēra EK prezidents.

“Jautājums, vai mums vajadzētu sarunas pārtraukt, ir tīri teorētisks, jo nekādu sarunu nav,” piebilda Junkers.

Attiecības starp ES un Ankaru pēdējo mēnešu laikā strauji pasliktinājušās, un arvien skaļā izskan aicinājumi ES pārtraukt sarunas ar Turciju par iestāšanos blokā.

Oficiālās iestāšanās sarunas ar Turciju tika uzsāktas 2005.gadā, kad beidzot izdevās pārvarēt vairāku ES dalībvalstu pretestību, tām bažījoties par bloka nākotni pēc tik lielas musulmaņu valsts uzņemšanas.Taču sarunu temps bijis ļoti gauss un pēc pagājušā gadā Turcijā notikušā neveiksmīgā apvērsuma mēģinājuma tās faktiski apstājušās, jo Ankara puču izmantojusi kā ieganstu vēl aktīvākai politiskās opozīcijas un neatkarīgās preses apklusināšanai.

Decembrī ES dalībvalstis vienojās, ka jaunas sarunu sadaļas vairs netiks atvērtas, kamēr Erdona režīms neatteiksies no kursa un arvien pieaugošo autoritārismu.

LA.lv