×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. februāris, 2014
Drukāt

Jurijs Gagarins kļuva par kosmonautu, tikai pateicoties viltotai biogrāfijai (2)

Foto no 1963. gada žurnāla ''Bērnība''
Jurijs Gagarins vizītes laikā Rīgā 1963. gadāFoto no 1963. gada žurnāla ''Bērnība'' Jurijs Gagarins vizītes laikā Rīgā 1963. gadā

Pasaulē pirmais kosmonauts Jurijs Gagarins jaunībā bija spiests anketās noklusēt ziņas par savu ģimeni. Ja to nedarītu, viņš nekad nekļūtu par to, par ko kļuva, liecina kosmonauta mātes Annas Gagarinas atmiņas, kas padomju laikā tika cenzētas. Par tām raksta Vācijas žurnāls “Der Spiegel.

Otrā pasaules kara laikā Gagarina ģimene dzīvoja Smoļenskas apgabala Klušinas ciemā, kas 1941. gada oktobrī nonāca vācu okupācijas zonā.

1943. gada februārī Jurija 15 gadus veco māsu Zoju un astoņpadsmitgadīgo vecāko brāli Valentīnu nosūtīja darba dienestā uz Vāciju. Tomēr neskaidros apstākļos abiem izdevās izbēgt. Mājās viņi atgriezties nevarēja, un abus mobilizēja Sarkanajā armijā. Zoja dienēja kā veterināra palīdze kādā kavalērijas daļā, bet Valentīnu ieskaitīja tankistos.

Pēc kara, stājoties darbā vai sākot studijas, anketā bija jāatbild arī uz jautājumu: ”Vai jūs vai jūsu radinieki ir atradušies okupētajās teritorijās?” Pozitīva atbildi nozīmēja faktiski drošu atteikumu vai negatīvu vērtējumu. Tādam cilvēkam nebija iespēju saņemt labu darba vai studiju vietu. To 1946. gadā piedzīvoja Zoja Gagarina, mēģinot iekārtoties par medmāsu Gžatskas (Gagarinas) slimnīcā.

Viņa uzrādīja iesaukumu vācu darba dienestā un saņēma atteikumu savas biogrāfijas dēļ. Kadru daļas sniegtā atbilde skanēja: ”Mums jums nav vietas ne slimnīcā, ne poliklīnikā, ne bērnu nodaļā”.

Jurijs Gagarins māsas neveiksmi uztvēra kā mācību un saprata, ka jābrauc pēc iespējas tālāk no dzimtās Gžatskas, kur ģimenes biogrāfijas dēļ dzīve nesolīja neko labu un bija jābaidās no denunciācijām.

1949. gadā viņš devās mācīties par metāllējēju uz Piemaskavas Ļuberciem, bet 1951. gadā iestājās Saratovas industriālajā tehnikumā. Iestājanketā nākamais kosmonauts noklusēja gan māsas, gan brāļa stāstu, turklāt ierakstīja, ka viņa tēvs ir ”kara invalīds”, kaut patiesībā Aleksejs Gagarins iedzimtas slimības dēļ bija atbrīvots no karadienesta.

Jurijs Gagarins ārkārtīgi riskēja. 1955. gadā, kad tehnikums bija jābeidz, viņa meli atklātos. Padomju drošības dienesti pārbaudīja absolventus, kurus bija paredzēts norīkot darbā uz militārajām rūpnīcām. Par laimi, Staļins 1953. gadā nomira, totalitārais režīms atslāba un neviens Gagarina biogrāfijā vairs necentās iedziļināties.

Kad 80. gadus sākumā PSRS iznāca žurnālistes Tatjanas Kopilovas pierakstītās kosmonauta mātes Annas Gagarinas atmiņas, Kopilova sākotnēji tajās iekļāva arī epizodi ar biogrāfijas viltošanu. Cenzūra to izņēma. Tad Anna Gagarina deva žurnālistei rakstisku atļauju tās nodot atklātībā pēc Annas nāves, kas arī izdarīts.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ticams, ka Brežņeva laikos to varēja pieminēt, taču stāsts ir par to, ka Gagarins bija spiests mānīties Staļina laikos, lai tiktu uz augšu. Citādi tā arī Gžatskā būtu mūžu nodzīvojis.

  2. Hm, man šķiet, ka bērnībā (sešdesmito beigās vai septiņdesmito sākumā) lasīju par Gagarinu, kur bija rakstīts, ka māsa bijusi nosūtīta uz Vāciju darba dienestā.
    Bija arī mākslas filma par Gagarina bērnību kara laikā. Man palicis prātā, kā mazais Jura vācietim saka ” un atpakaļ arī” (par Hitlera armijas virzīšanos uz priekšu).
    Filmas “Tā sākas leģenda” (m. Gorkija studija, 1976.) anotācija:
    Фильм повествует о детстве Юрия Гагарина — той поре жизни, которая, по собственным его словам, сыграла важную роль в формировании его характера: война, оккупация, голод, угон в Германию старшего брата и сестры, изгнание фашистов со Смоленщины, переезд семьи в Гжатск.

Draugiem Facebook Twitter Google+