Kultūra
Teātris un kino

Juris Bartkevičs atgriežas Liepājā mākslinieka Irbītes tēlā0

Publicitātes foto

Pēc mēneša, 27. un 28. septembrī, atkalredzēšanos ar skatītājiem piedzīvos godalgotās režisores Ingas Tropas izrāde “Zibeņu domas. Irbīte”, LA.lv uzzināja teātrī.

Izrāde mūsdienīgā skatuves valodā runā par vienu no 20. gadsimta pirmās puses Latvijas leģendām – mākslinieku Voldemāru Irbi, tautā sauktu par baskāji Irbīti.

Titullomā – ilggadējs liepājnieks, bijušais Liepājas teātra aktieris un direktors Juris Bartkevičs. Iestudējums būs skatāms koncertzālē “Lielais dzintars” mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” ietvaros.

Irbīte (1893–1944) – latviešu pasteļglezniecības lielmeistars – bija savdabīgs cilvēks ar askētisku dzīvesveidu. Uzmanību viņš saistīja ne vien ar savu neparasto talantu un fantastiski ātro gleznošanas tempu, bet arī īpatnējo vizuālo tēlu.

Visbiežāk teciņus skrienošais nelielā auguma vīrs tika manīts Rīgā, Jūrmalā un Tukumā, allaž ar basām kājām, izspūrušiem matiem un pinkainu bārdu, ģērbies noskrandušās biksēs un virsvalkā, ar padusē iespiestu krītiņu kasti un papīra mapi.

Irbītes lomas atveidotājs Juris Bartkevičs stāsta, ka izrādē distancējas no šī tik ierastā “dīvaiņa” tēla, tā vietā cenšoties pietuvināties Irbītes dvēseles stāvokļiem un iekšējai pasaulei: “Savos darbos, gleznās un atziņās Irbīte cenšas pasauli mainīt uz labu, iepotēt cilvēkos labestību pret pasauli.

Izrāde ir liels tuvplāns, kurā veidoju dižā latviešu naivista iekšējo dzīvi.

Tas prasa milzīgu enerģiju – uz vairāk nekā stundu ievest skatītāju citā pasaulē, bet reizē ir arī labs uzdevums, kur aktierim pakāpties. Nav neviena ieraksta vai filmas, kurā būtu redzams, kā Irbīte runājis, kustējies, izturējies, tāpēc viņa tēls ir radīts iztēlē, uzburts fantāzijā. Liels prieks, ka skatītāji pēc pirmizrādes atzina – šim tēlam esam noticējuši!”

Arī izrādes dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce norāda uz mākslinieka iekšējās pasaules dziļumu, ko centusies tvert iestudējuma radošā komanda: “Man šī izrāde bija iespēja ielūkoties fantastiska mākslinieka domu gājienā, cenšoties tajā iejusties, cenšoties to izprast, pieņemt, iedziļināties.

Viņš redzēja pasauli uzņēmumos – zibšņu bildēs, kā pats saka, un caur to, iespējams, daudzi viņu uzskatīja par dīvaini,

bet, ja viņu neuzlūko tik virspusēji, tad Irbītes pasaule kļūst par ārkārtīgi aizraujošu un spožu domu kolāžu.”

“Zibeņu domas. Irbīte” pirmizrādi piedzīvoja 2018. gada februārī. Izrādi producē Mūzikas un mākslas atbalsta fonds, un darbs tapis kā sestais uzvedums izrāžu ciklā par spilgtām personībām Latvijas kultūrā un mākslā.

LA.lv
AK
Aija Kaukule
Kultūra
“Negribējām filmēt latviešu “Zvaigžņu karus”.” Saruna ar režisoru Uldi Cipstu
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Nākamnedēļ Latvijas Kultūras akadēmijā norisināsies uzņemšana maģistra un doktora studiju programmās
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kabarē kaislības brīvvalstī. Saruna ar Sidnejas latviešu biedrības priekšsēdētāju Jāni Čečiņu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
“Latvieši ir malači. Daļa gan aizbrauc, bet daudzi paliek un strādā.” Stāsts par Inesi Bērziņu Latgalē
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Siguldā autoceļš draud ieslīdēt Gaujā 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Jaunākā sinoptiķu prognoze 7 dienām: kas gaidāms nedēļas sākumā un beigās
8 stundas
Barbara Ālīte
Latvijā
Latvijas tuvumā manīta Krievijas armijas zemūdene, velkonis un korvete 1
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Samoilovs un Šmēdiņš izcili, Maskavā atkal skan Latvijas himna
5 stundas