×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.9°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
8. decembris, 2016
Drukāt

Juris Ulmanis: Zaļais pūķis krievholisms (76)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Juris Ulmanis

Juris Ulmanis, Dr. sc. admin., zemessargs, uzņēmējs, augstskolas pasniedzējs 

“Pavērās durvis, un istabā ienāca Zaļais Pūķis, skaists savā sulīgumā, trekniem apaļīgiem sāniem, bez kājām, virzīdamies uz priekšu tikai ar apakšdaļu. Oficiāla apsveicināšanās. Es viņu lūdzu ienākt pavisam. Viņš diemžēl to nevarot izdarīt, jo esot par garu. Durvīm tātad jāpaliek vaļā, kas bija visai nepatīkami. Viņš pasmaidīja pa pusei mulsi, pa pusei blēdīgi un iesāka: “Pēc tavas ilgupilnās vēlēšanās esmu atvilcies šurp no tālienes, noberzis vēderu pilnīgi jēlu. Taču es to darīju labprāt. Labprāt atnācu, labprāt piedāvāju sevi tev”, tā zaļo pūķi aprakstījis līdzību meistars Francs Kafka.

Parasti zaļo pūķi asociē ar alkoholismu. Situācija ar pāriešanu uz krievu valodu man atgādina klasisku atkarības modeli, kurā alkohola vietā lietojam krievu valodu. Tātad esam līdzatkarīgie. Atkarībai vajadzīgas divas puses, citādi manipulācija nav iespējama. Līdzatkarību veicina izdevīgums. Kas tad mums te būtu izdevīgi? Definējot tamlīdzīgus procesus pieņem, ka bieža un patoloģiska  tieksme pēc attiecīgās vielas var radīt akūtu saindēšanos, kura savukārt var ietekmēt  kavēšanas procesus centrālajā nervu sistēmā, tā mainot cilvēka izturēšanos, domāšanu un valodu.
 
Man tiešām liekas, ka mūs raksturo šāds reibums, kura pakāpe, saskaņā ar definīciju, ir atkarīga no devas, koncentrācijas, cilvēka individuālās jutības un organisma vispārējā stāvokļa.

Runādami krievu valodā, mēs iluzori radām sev reibuma stāvokli, ka esam toleranti, pieklājīgi, un kādi tik vēl ne. Ne realitāte, ne pētījumi neapstiprina to, ka tas patiešām būtu lietderīgi. Krievvalodīgie gan mēdz šo fenomenu uzrādīt, jautājot kāpēc mēs ar viņiem nerunājam latviski?

Iespējams, ka mums vajadzīga 12 soļu programma, kurā mēs tad varētu saņemties pateikt, ka esmu krievholoķis, nevaru izdzīvot bez krievu valodas komunikācijā ar krieviem Latvijā utt.

Starp citu, esmu pieprasīts šīs atkarības ārstētājs krievvalodīgo vidē. Viņi saka, ka es esmu ideāls latviešu valodas skolotājs, jo no manis nav sagaidāma runāšana krievu valodā.
 
Runājot par integrāciju, varbūt varam netērējot valsts resursus, risināt situāciju rīkojoties un runāt latviski ar tiem, kam tā nav dzimtā valoda? Būs vairāk naudas Dziesmu svētkiem, kuros ik 4 gadus saņemam savu graķīti kultūras identitātes stiprināšanai.
 
Nesen tiekoties Rīgā ar atbrīvoto pasaules slaveno žurnālistu Pēteri Gresti, kurš ar savu pieredzi, manuprāt, kļuvis par morālu autoritāti, atkal pārliecinājos, ka akcents liekams uz atbildību. Viņš atgādināja, ka tiem žurnālistiem, kas negrib uzņemties riskus, jāiet strādāt PR jomā. Valodu ir jāizmanto, lai domātu plašāk. Ētika paredz izvēles, kas nav ērtas eksistenciālā līmenī, bet bez kurām neiztikt, lai sevi sauktu par cilvēku.

 Apzinos, ka ļoti grūti no krievholisma būs atbrīvoties valsts ierēdņiem un valsts iestādēm, neraugoties uz likumu par Valsts valodu. Bet, nāciet pie manis, es palīdzēšu jums izrunāt šos grūtos vārdus: esmu krievholiķis! Un tad jau tālāk būs ceļš uz atveseļošanos. Varbūt, ka jāsanāk kopā, jārīko atbalsta grupas, lai grūtajos brīžos, kad draud noiešana no ceļa, būtu kam piezvanīt.
 
Uz mani bieži apvainojas, ja neatbildu krieviski, tas it kā nav labs tonis. It kā atbildēt latviski būtu kāda neērtība. Pilnīgā afekta stāvoklī es nonāku tad, kad jaunie mormoņu čaļi uz ielas mani uzrunā krieviski! Es tiešām tad sajūku prātā! Kur mēs atrodamies? 
 
Krievholismu var salīdzināt ar savulaik populāro kārklu vāciešu fenomenu. 
Tomēr mēs laimīgi to esam pārcietuši, nezaudējot savu valodu. 

Ikviena dzīva organisma attīstībā vismaz viens attīstības posms ir ļoti sarežģīts, var pat būt saistīts ar zaļo pūķi. Ja valodu un latviskumu uztver kā dzīvu organismu, tad sarežģītos posmus var dažādi skaidrot, tomēr tos pārvarot, svarīgs ir atbalsts. Valodas atbalsts ir tās lietošana, pat kalpošana tai.

Esmu dzimis Ņujorkā. Tur par valodu raibumu sūdzēties nevar. Protams, ka dominējošā bija angļu valoda. Tomēr mani vecāki, vecvecāki un daudzi citi latviešu valodu lietoja, kopa un mīlēja. Bērnus brīvdienās sūtīja  latviešu skolās. Tur drīkstēja runāt tikai latviski. Bija likums: “Latviski, latviski un tikai latviski!” Nedrīkstējām savā starpā sarunāties angliski. Nebija iedomājams, ka varētu būt citādi. Toreiz dzirdētās Poruka dzejoļa rindas ir ar mani joprojām, bet par tām vēlāk.

Mans sapnis tolaik bija Latvija, nevarēju iedomāties kāda ir zeme, kurā runā latviski. Šis sapnis arī tagad nav piepildījies, jo Latvijā daudz runā krieviski, nevis latviski.

Vai mums tagad ir sarežģīts attīstības posms? Domāju, ka jā. Tāpēc to, kas mums svarīgs, ir jāsargā!
 
Pirms kāda laika, domājot par Zemessardzes lietām, ienāca prātā pirms 100 gadiem notikušās Ziemassvētku kaujas. Domādams par to puišu varonību, neviļus iedomājos, diez kādā valodā viņi runāja, taču ne vāciski vai krieviski? Ne mirkli nešaubījos, ka viņi runāja viens ar otru latviski! Kā tas būtu šodien? Vai pirms kaujas mēs viens otram vēlējumus teiktu latviski? Es gribētu, lai mani uzmundrina latviski. Un savus biedrus arī varētu atbalstīt tikai latviski.  Man jāsaka, ka es neprotu krieviski, jokojot mēdzu teikt, ka neesmu asimilējies Latvijā, jo nevaru pāriet uz krievu valodas lietošanu.
Esot kopā ar jauniešiem gan universitātēs, gan sporta pasākumos, vienmēr novērojama ir viena un tā pati situācija – tiek pāriets uz krievu valodu. Ja grupā ir gan krievi, gan latvieši, vienmēr tiek pāriets uz krievu valodu. Kad krievi atdalās vai aiziet prom, tad atgriežas pie latviešu valodas. Uz jautājumu, kāpēc tā, atbilde ir plecu raustīšana, īsti nav ko teikt.

Saprotiet, man nav nekas pret krievu valodu, tā skan skaisti un ir skaista valoda. Mums vienkārši vajag veicināt saziņu latviešu valodā, jo te ir Latvija!
Esmu šeit dzīvojis nu jau 23 gadus, es nejūtu, ka krievu valoda man būtu 
vajadzīga. Tāpēc mani izbrīna un pārsteidz, ka latvieši runā krieviski. Vienīgais, kad izjūtu krievu valodas trūkumu, ir brīdis, kad jāizsauc meistaru, piemēram, elektriķi, bet arī tad kaut kā tieku galā.
 
Tagad bieži spriež, ko nozīmē būt latvietim un kas ir latvieša identitāte. Vai gan viens no galvenajiem stūrakmeņiem joprojām nav valoda, kura mums ir dota un kurā mums būtu jārunā? 
 
Mans jautājums ir: kāpēc Latvijā latvieši nerunā latviski? Vai tiešām komunikācija latviski norit tik slikti, ka nekā nav iespējams saprasties? 
 
Pētījums par valodu Latvijā apliecina, ka mēs paši esam tie, kuri sarunā priekšroku dod krievu valodai. Pētījuma interpreti saka, ka latvieši ļoti grib uzlabot krievu valodas zināšanas. Bet vai krievi nebūtu pelnījuši iespēju uzlabot latviešu valodas zināšanas? Mēs varētu Ziemassvētkos viņiem dāvināt šādu iespēju – ļaut runāt latviski! Iedrošinot un atbalstot!

Ja mēs no krievholisma izārstētos 6 mēnešu laikā, tad jau ap Jāņiem mēs dzīvotu daudz foršākā un latviskākā Latvijā, ko arī visiem gribu novēlēt Ziemassvētku dāvanā! Poruka rindas, kuras atceros no bērnības “no acīm skūpstot asaras, man svētku drānas uztērpi”, aicina mūs uzvilkt svētku drānas, valodu uzvilkt, uzpucēt un lietot!
 
Valodiskā telpa ir mūsu atbildība. Ja atbildību deleģējam krievvalodīgajiem, pārmetot, ka viņi nerunā latviski, tad gļēvi izvairāmies no tās. Tad uzņemsimies atbildību un runāsim latviski! Ja to nedarām, tad mums nav itin nekādu tiesību kādam pārmest par nerunāšanu latviski!

Neaizmirstiet un nenododiet savus sapņus! Jūs, kas pielāgojaties citiem, noliedzot paši sevi, arī jūs ilgojaties dzīvot citādi! Jūs drīkstat un varat! Tas nav nekas ārpus mums, tas ir mūsos! 

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. Ja vēl būtu sapratne, pēc 25. gadiem esot Latvijā un stāstīt par ZS(dienestu), kur sākumā neko nesapratām, bet pēc DigitalTV kļuvām gudri nū super?! A zaļais pūķis pri čom?!8

 2. patriotiņš turpina Atbildēt

  Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ceturtdien noraidīja tā dēvētajā digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzēto bijušo “Kempmayer Media Latvia” (“Kempmayer”) valdes locekļu Jura Ulmaņa, Jāņa Svārpstona un Jāņa Zipa sūdzības saistībā ar kratīšanām, ko “Kempmayer” telpās un viņu dzīvesvietās šajā krimināllietā savulaik veica Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

 3. Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) ceturtdien noraidīja tā dēvētajā digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzēto bijušo “Kempmayer Media Latvia” (“Kempmayer”) valdes locekļu Jura Ulmaņa, Jāņa Svārpstona un Jāņa Zipa sūdzības saistībā ar kratīšanām, ko “Kempmayer” telpās un viņu dzīvesvietās šajā krimināllietā savulaik veica Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

 4. Rīgas apgabaltiesā vakar izskatīja SIA “Ivonnas Veihertes mākslas galerijas” īpašnieces prasību pret Amerikas latvieti, bijušo “Motorolas” Baltijas pārstāvniecības vadītāju Juri Ulmani. Veiherte apsūdzēja Ulmani par 138 880 latu piesavināšanos. Tiesā tika panākts mierizlīgums — kā kompensāciju Ulmanis atdos māju Mellužos un četras gleznas.

 5. Paldies par problēmas atklāšanu! No savas pieredzes piebildīšu, ka ir nepatīkami klausīties, kad radio žurnālists intervē kādu, kuŗš acīmredzami latviski kaut cik prot, bet par katru cenu neļauj viņam “lauzīties” latviski, “pamatojot”: Miša (vai Anna) latviski gan runā, bet šoreiz runāsim krieviski – un tālāk “laižot” sinhronā tulkojumā!

 6. Zinot paša autora vājo latviešu valodas līmeni un viņa pārsvarā angliskos ierakstus sociālajos tīklos, gribu jautāt, ar kādām pilnvarām tiek izteikti tik radikāli, šovinistiski prātelējumi?

  • Prātelējumi Prātelējumi Prātelējumi …tas izsaka visu par šo “latviešu” meitiņu. Labāk būtu pakropļojusi vārdu meitiņa, aizvietojot “ei”. Maz kurš par Juri labāk var pateikt referendumā nobalsojuši tautai: “Ja mēs no krievholisma izārstētos 6 mēnešu laikā, tad jau ap Jāņiem mēs dzīvotu daudz foršākā un latviskākā Latvijā, ko arī visiem gribu novēlēt Ziemassvētku dāvanā! Poruka rindas, kuras atceros no bērnības “no acīm skūpstot asaras, man svētku drānas uztērpi”, aicina mūs uzvilkt svētku drānas, valodu uzvilkt, uzpucēt un lietot!”. Labojaties sveši ļaudis un ļaujiet mums priecāties par dzīvi mūsu visu mīļajā Latvijā, ieskaitot pat tās dīvainos nelabvēļus, kuri nebrauc uz savu laimes zemi prom.

   • Kā teiktu Brigmaņa kungs, – Idiots!

    • Tuvojas skaistie Ziemassvētki. Komentējamā labvēlības cauraustā rakstā autors Juris Ulmanis pauž: „visiem gribu novēlēt Ziemassvētku dāvanā! Poruka rindas, kuras atceros no bērnības “no acīm skūpstot asaras, man svētku drānas uztērpi” vēl „ienāca prātā pirms 100 gadiem notikušās Ziemassvētku kaujas. Domādams par to puišu varonību”un arī rūpes par latviešu valodas lietošanu joprojām pēc valodas referenduma. Komunistiem un čekistiem Ziemassvētki nepatika tautas varonis Kalpaks. Piemēram, bijušais augsta ranga komunists Brigmanis pavēlēja savulaik ceļu uz Kalpaka piemiņas vietu noliet ar fekālijām Manu pozitīvo atsauksmi rakstam komentē „Mēnesmeitiņa”saucot palīga Brigmani, tas ir, kur viņš Saeimā pieiet pie mākslinieka deputāta Kaimiņa un stādās priekšā „idiots”. Kaimiņš pie sevis klusu: „nevēlos iepazīties”. Līdzīgi arī šajā gadījumā. Nevēlos iepazīties.

     • Jūs mani patiesi uzjautrinat, – ir tādi izteiksmes veidi kā aligorija, sarkasms….galu galā, – humors.
      Bet es jau Jūs saprotu, – balts, melns…..mūsējie, pretinieki….un fonā artilērijas troksnis:)))

 7. Izlasot komentārus redzams ka latvieši ir kalpu tauta un kas radīts rāpošanai tam nebūs lidot! Cik izsmalcināti lepojamies ar savu LĪŠANAS mākslu.

 8. Diezgan pretrunīgi. 1.Situācija , kad ASV dzīvojoša latviešu ģimene savā starpā sarunājas tikai latviski ir tieši tas pats, kad Latvijā dzīvojošie cittautieši savā starpā nerunā latviski. 2. Cik saprotu, autors vienkārši nepārzina krievu valodu, tāpēc tās nelietošana nav nekāds īpašs varoņdarbs. Un diez vai viņš var kalpot par ekspertu šajā ziņā. Esmu pārliecināta, ka ja viņš prastu krievu valodu arī tāpat pārietu uz šo valodu nepieciešamības gadījumā. Interesanti būtu uzzināt, vai piem., ASV dzīvojot, ja cilvēks prot kādu no minoritāšu valodām vai nekad to neizmantos saziņai ar šīs tautības pārstāvi? Tāpat dzirdēts, ka ASV pilsētās ir veseli rajoni, kur angļu valodu vispār nedzird un arī izkārtnes ir tikai iebraucēju valodā. Arī šajā ziņā viņi mums nav nekāds paraugs.3. Ja jau autors apgalvo, ka viņaprāt Latvijā pilnībā var iztikt bez krievu valodas, tad jādomā, ka melo tie, kuri apgalvo, ka krievu valodas nepratēji pie mums esot diskriminēti.

 9. Viss ir daudz vienkāršāk, kādā valodā runāt. Latvijā ir lielas krievu kopienas lielajās pilsētās + izbijušie padomju laiki, kad “labais tonis” bija saruna vienīgi krievu valodā. Tāpēc arī pēc inerces Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē vai Ventspilī latvietis sarunā ar krievu tik viegli pāriet uz krievu valodu. Tiešām, zināmā mērā
  viņš kļuvis atkarīgs no tās. Papildus tam latvietis ir pieklājīgāks un mazāk nekaunīgs kā krievs, kurš bieži vien vienkārši nerunā latviešu valodā, kaut arī to prot. Laukos, kur krievu blīvums ir mazs, situācija ir cita. Tur paši krievi labprāt runā latviešu mēlē, jo viņi izkliedēti starp latviešiem.

 10. Jurim kā jau “importa fruktam” droši vien ir citādi, bet mums, vietējiem, kaut kur dziļi zemapziņā laikam joprojām sēž padevība Impērijai. Jo pat šeit – latviešu avīzē – lepojamies, ka saprotam uzrējienu kirilicā no kāda, kas neciena nedz mūsu valsti, nedz valodu, bet par vecumdienu izpriecu izvēlējies aborigēnu kacināšanu …

 11. Pasaules kārtība nosaka, ka vadoņi rāda piemēru un masas seko līdzi (gadās slikti piemēri kā Staļins). Ja Lembergs apmaksā vadoņus, kuri grib runāt krieviski, tad ko lai iesāk masas? Viens variants pieprasīt Vējoņa demisiju,ja kā oficiāla persona lietos krievu valodu!

 12. Man patik raksts un reali-ar krieviem kuri labi runa latviski,sarunajos latviski,un kuri 3 minutes saliek kopa divus nesaprotamus vardus paareju un runaju krieviski,lai ekonometu savu laiku,neuzskatu ka ta ir mana atbildiba,macit latviesu valodu.

 13. Krievi latvieshus aiz muguras saukaa par lohiem un, galvenokart, delj taa, ka paarejam uz krievu valodu. Dazhi latvieshi censhaas nepariet, bet tad krievi izmet savu superstkji-cho vi skazalji un lohi atkal uzkjeras un saak nemakuligi runat krieviski kaa nobijushies puishelji. Taa luuk lohu un miizeeju tauta, tada ir taa patiesiba

 14. Paldies Jurim Ulmanim par labo rakstu! Piebilstot par Latvijas valsts latviešu valodas lietošanu visur un vienmēr U. Ģērmaņa vārdiem: »Nesludināsim paši un vienmēr apkarosim sakāvniecismu latviešu domās un darbos.”

 15. Rīgas apgabaltiesā vakar izskatīja SIA “Ivonnas Veihertes mākslas galerijas” īpašnieces prasību pret Amerikas latvieti, bijušo “Motorolas” Baltijas pārstāvniecības vadītāju Juri Ulmani. Veiherte apsūdzēja Ulmani par 138 880 latu piesavināšanos. Tiesā tika panākts mierizlīgums — kā kompensāciju Ulmanis atdos māju Mellužos un četras gleznas.

  • Paldies par informāciju, tas liecna, ka nav svarīgi, kurš kurā brīdī kāda valoda rūna, svarīgi jābūt godīgiem

   • Juri no gleznu afēras un notiesājoša sprieduma digitālgeitā paglāba ASV pase, tagad nolēmis pamēģināt spēkus ncionālā naida kurināšanas jomā:)

 16. Paldies Tev Juri par gleznaino melužu māju, digitalgeitas uzvarēto sāgu un daudzajiem Latvijas bērniem.Vienmēr ar ar prieku un interesi lasu Tavus intelektuāli piesātinātos apcerējumus.

 17. Katrai tautai jādzīvo savā zemē un jārunā savas valsts valodā, tapat kā katram vīram (sievai) jāguļ savā gultā ar savu sievu (vīru) un citiem nav tiesību uztiept ka arī viņi gulēs turpat. / Krieviski Krievijā, vāciski Vācijā, Kaukazā – vietējo tautu valodās, Latvijā latviski. Atliek tikai braukt katram uz savām etniskajām mājām, nekāda naida. Mir, družba! Putins arī aicina mājās.

 18. Saziņā domu izteikšana par divkopienu sabiedrību ir pretlikumīga, rasistiska. Kur tad paliek ukraiņvalodīgie, baltkrievvalodīgie, armēņvalodīgie, ar kuriem arī bija jāsāk alfabeta kārtībā un citas bijušās PSRS tautu valodas. Ir jāsoda jēdziena „krievvalodīgie” lietošana, ja vien nesāk – armēņvalodīgie, azarbaidžanvalodīgie, .Okupācijas apstākļos iepludināto kolonistu DAUDZUMS nerada atšķirīgas tiesības, tieši otrādi, kā savā laikā pat Ļeņins rakstija – ka lielkrievu šovinistiem jābūt daudz piekāpīgākiem un ar mazākām tiesībām, nekā mazāko tautību pilsoņiem. /
  /- Kādas tur krievu kopienas problēmas? 1) Demokrātiskie krievi, kuri sabiedrībā sarunājas latviski, mājās, savos klubos un saietos krievu valodā, piemēram, uzvedas līdzīgi kā krievi Vācijā vai citā valstī, ar cieņu iekļaujami Latvijas sabiedrībā. 2).Impēriskie krievi, kuri šeit grib visos saziņas veidos uztiept krievu valodu, saskaņā ar Putina aicinājumu un starptautisko atbalstu, brauc uz savu etnisko dzimteni un laimīgi runā krieviski. 3) Krievi kuri grib runāt tikai krieviski un būt Latvijā vairāk, brauc uz Abrenes novadu, veido speciālo ekonomiski- etnisko vidi ar starptautisko atbalstu. No problem!

 19. …raksta autoram ieteicams izvairīties no “barbarismiem”latviešu valodā , kā piem “foršākā Latvijā “utml, ja rakstā aizstāv un ir par latviešu valodas tīrību un lietošanu

 20. Rakstā lietots””Ja mēs no krievholisma izārstētos…””. Būtiskāk ir izārstēties no krievfobijas.

 21. Paldies Jurim Ulmanim par latviešiem sāpīgas tēmas pacelšanu! Dzērājs reti kad apzinās, ka viņš ir dzērājs, bet tikt vaļā no tā var tikai apzinoties diagnozi! Mēs esam pieraduši ar krieviem runāt krieviski un mēs baidamies no iespējamiem pārmetumiem, un drošības pēc noliecam galviņu pasteidzoties atbildēt krieviski pat neuzzinot ka var runāt latviski. Un tajā pat laikā sapņojam, lai varētu savā dzimtenē runāt latviski, bet paši to sekmēt neuzdrošinamies. Sanāk ka gaidam, lai latviski runā cittautieši, bet mēs paši – kā izdevīgāk?

 22. Rakstā lietots””Ja mēs no krievholisma izārstētos…””. Būtiskāk i izārstēties no krievfobijas.

 23. Новости ккльтуры Atbildēt

  Всё плохо, русских по прежнему много, 9 мая празднуют, эта песня льётся уже 25 лет.Острая тема на фоне поднятия налогов.

  • vēstures skolotāja Atbildēt

   Izmaiņas ir, ka no dziesmu svētku repertuāra izņemta dziesma “Eto den pobedi”

  • Paldies Jurim Ulmanim! Piebilstot: Latviešiem nevar pārmest iecietību, lielu pretīmnākšanu pret krieviem (pozitīvs referendums par pilsonību pēc 50 gadu okupācijas, latvieši saprot šīs minoritātes nevalsts valodu un vairums gadījumu iztapīgi atbild krieviski), turpreti nedemokrātiskie krievi neuzvedas līdzīgi kā citu tautu iebraukušie svešinieki,bet uztiepj visos līmeņos savu valodu. Krieviem vajadzēja šo pretīmnākšanas handikapu novertētēt, piemēram, ja latvietis runā krieviski, atbildēt latviski. Ir demokrātiskie krievi, kas tā dara, bet to ir maz. Bija teiciens –„mi za mir, lučše bsevo ves mir.” Tā arī simtiem tautas ir pakļautas, pārkrievotas, iznīcinātas. Mēs negribam šo skaitu papildināt.

 24. vēstures skolotāja Atbildēt

  Tajos saucamajos Padomju Latvijas laikos, skolās kur mācijās latviešu/ krievu bērni nemanīja baigo draudzību .Arī runāja katrs savā dzimtajā valodā. Bet ja gribējās vairak sačomoties, tad vajadzēja latvietim runāt krieviski, tad par latvieti teica, ka tas “pārsierojies”, jo krievs nekad necentās runāt latviski. Dīvainākais, ka latviešiem pa šiem gadiem nav pielecis, ka tā var arī “pārkrievoties”.

 25. Cilvēki valodas apgūst, lai tās lietotu un izmantotu saziņā un kad, kādos apstākļos,ar ko kadu valodu lietot ir tikai paša ziņā. Runājot par satversmē noteikto valsts valodas statusu – tas attiecas uz valsts institūcijām un saziņu ar tām, ne vairāk

 26. EU krievu valoda nav oficiala . Valodas referendums nolika visu pa plauktiniem. Tikai musu kremla noderigie idioti par to baidas izmantot. Vova lindermans atnesa uz paplates uzvaru latviesu valodai . Vai tauta nesaprot ,kas ir referendums ? Pat SC ja sagrabtu varu Latvija , nedrikstetu krievu valodu ierakstit Satversme ka otro valsts valodu . Referendu rezultatus var likvidet tikai kremla okupacijas administracija. Ceresim ,ka kremli nav zaudejusi pedejas saprata paliekas…

  • А вы так уверены, что это была ваша победа?! 280 тысяч граждан проголосовали за, плюс ещё 350 тысяч неграждан, на тот момент имевшихся в стране, то есть всего более полумиллиона людей, на мнение которых вы просто наплевали! Называть это «победой» я бы поостерёгся. Мы своего мнения не изменили, вы, вдохновлённые «победой», только ужесточаете языковые требования. В результате, мы живём в разделённом обществе, фактически есть две общины, вы и мы, и об интеграции можно только мечтать.
   А всего то надо было просто прислушаться к нашему мнению, и сделать хотя маленький шажок навстречу. Увы.

   • Ленин В.И. Полное собрание сочинений Том 45 – Т. Каменев! Великорусскому шовинизму объявляю бой не на жизнь, а на смерть. Как только избавлюсь от проклятого зуба, съем его всеми здоровыми зубами.

    • Браво! Хранить собрание сочинений Ленина у себя дома до сих пор, это поступок.

 27. Lasot komentārus jāsecina ka visiem rakstiem ir tadi jāaizliedz.

 28. Man stipri patika, labi rakstīts. Tā jau ir, ja esi dzīvojis rietumos, nespēj saprast, šo verdzisko draņķa mentalitāti un vēlmi laizīt rokas un mērkaķa ātrumā pāriet krieviski.

 29. Tūdaliņš Pastalnieks Atbildēt

  Onka laikam mazvētības kompleksu părņemts. Būtu labāk valodas mācījies ne pļurkstējis visădas muļķības. Bet tas jau laikam visiem, no aizokeānijas atbraukušajiem raksturīgs iedomăjăs ka ir gudrākie un svarīgākie uz pasaules un visiem viņu muļkībās jāklausās.

  • Mankurts Putina kājsauķis Atbildēt

   Tu, “krievu pasaules” vergs savukārt droši vien lepojies ar savu lumpenismu un asimilēšanos varenajā krievu tautā. Kremlinu pļerkstētājs atradies.

 30. Bez F.Kafkas iesaku izlasīt Fjodora Dostojevsaka Idiots, varbūt sapratīsiet cik muļķīgi ir cenaties sevi padarīt oriģinālāku par citiem.

 31. Krievu literatūras skolotāja Atbildēt

  Bez F.Kafkas iesaku izlasīt Fjodora Dostojevsaka Idiots, varbūt sapratīsiet cik muļķīgi ir cenaties sevi padarīt oriģinālāku par citiem.

 32. Lai arī Latvijā esmu dzimusi un augusi, līdzīgi Jurim runāju tikai latviski, un ziniet, mīļie latvieši, krievvalodīgie ar retiem izņēmumiem labprāt atbild latviski, nejūtās aizskarti vai apbižoti. Tas viss ir jūsu galvās. Jau sen mums saziņā vairs nav obligāti jālieto krievu valoda, jātulko reklāmu teksti, jāizkliedz paziņojumi lielveikalos divās valodās vai iztapīgi jāapkalpo, piemēram, latviešu valodu zinoši jaunieši kafejnīcās un veikalos. Nebūsim egoisti, palīdzēsim trenēties valodas prasmēs citiem.

 33. ļoti precīzi, Juri.

 34. Bijām zem krievu tupeles. Dzīve samaitāta lai ko teiktu. Pārdzīvotais katru dienu liek sevi manīt. Un krievi ir visapkārt ar savu attieksmi, briesmīgi. Lielkrievu šovinisms – tā Ļenins mūs mācija.

 35. Neredzu nekā slikta, ja Latvijā skan krievu valoda, kaimiņi tak visos laikos. Šausmīgi ir tas , ka uzbāžas ar angļu valodu.

 36. Сначала подумал, что дядька просто больной или действительно алкоголик, ну бывает такое. Потом читаю, а он оказывается американец, так вот где собака зарыта. Он до сих пор не понимает, в какой стране он живёт. Плохо это или хорошо, но факт остаётся фактом, мы все живём в двухобщинной стране. И от этого никуда не деться. Знать и владеть языком другой общины это просто норма, а всё остальное это уже правила поведения.
  И он ещё и преподаватель высшей школы. Как же он не знает, что учебном процессе в технических вузах до сих пор используется масса учебников на русском языке. Написать свои собственные – у нас нет сил и знаний, а на перевод и издание, как обычно, нет денег.

  • Džaj tu knes !

  • “Grafist”, vajag panemt Valsts pamatlikumu Satversmi, un izlasit. Tur nekas nav teikts par “divkopienu” Latvijas Valsti, bet par Valsts valodu gan ir skaidri. Tatad, var “lekties” pa tatariskam, kamer iznaks “pakrist zem zirga” talu no “izkonnajam zemem”, kur gan arvien vairak macas virsu kiniesu “draugi” – sen tuka ieteikts: macieties “grafist” – pa kiniskam, jo driz var loti vajadzet. Kiniesi pieklajigi laudis (preteji jums!), bet citas meles nesaprot – iznaks daudz klanities: vini aiz tradicijas, jus ari – del “jarlika”.

   • Так мы все живём не в придуманной преамбуле к конституции, а в реальной жизни. Вы откройте глаза и оглянитесь вокруг, стряхните розовую националистическую пелену с глаз своих, и вы всё увидите, ясно и отчётливо. И не пугайте нас китайцами, пуганные уже, пережуём и их. Нихау вам!

    • не откажемся Atbildēt

     „нас китайцами” Русский с китайцем братья вовек -Крепнет единство народов и рас -Плечи расправил простой человек,-С песней шагает простой человек, -Сталин и Мао слушают вас. / … Мао Цзедун объяснял гостям из Северной Кореи: «Мы сейчас говорим некоторые …… слова. Говорим, что правительство России отрезало у нас (Китая) миллион пятьсот тысяч квадратных километров. Хотим ли мы требовать возвращения этих районов? мы никогда от них не откажемся….. Настанет время…. (с) Мао Цзедун 1964г. из беседы с Главой делегации КНДР. Пекин.

     • Эх, как вас заклинило. Сталина и Мао уже давно нет, а вы всё продолжаете ими пугать. Китай эта большая страна, територии ей и так хватает. И разве китайцы это не люди?! Вы думаете, что они так хотят воевать?

  • Точно подмечено, разжигать межнациональну рознь, очень по американски, только это интересно единицам

  • Сначала подумал, что grafдядька просто больной или действительно алкоголик, ну бывает такое. Потом читаю, а он оказывается великорусский шовинист.

  • Никто не повинен в том, если он родился рабом; но раб, который не только чуждается стремлений к своей свободе, но оправдывает и прикрашивает свое рабство (например, „читаю, а он оказывается американец, так вот где собака зарыта. Он до сих пор не понимает, в какой стране он живёт”), такой раб есть вызывающий законное чувство негодования, презрения и омерзения холуй и хам. Том 4 x

   • Ну, вы то, Галя, родились высокомерной дурой без чувства юмора! И творчество нашего земляка юмориста Задорного вам совершенно не знакомо, особенно его юмористические рассказы об америке и самих американцах. Простая констатация факта.

 37. Nu, un ko man darīt, ja mani uz ielas uzrunā angliski? Es pārvaldu angļu valodu? Tad ko man darīt, pieprasīt, lai jož mācīties latviešu valodu un tad es viņam atbildēšu!? Nu tā es saprotu rakstā apskatīto tēmu. Pusvalsts ar mūsu valdības svētību ir iztirgota krieviem, un nevienam uz pieres nav rakstīts, vai tas krievs šeit dzīvo jau N-tajā paaudzē un nav jēdzis iemācīties latviski, vai ir iebraucis Latvijā pirmo reizi dažas dienas atpakaļ. Jā es arī uzrunāts krieviski atbildu latviski, taču, ja cilvēks atbild, ka nerunā latviski, tad pāreju uz krievu valodu, kuru arī pārvaldu. Nesaprotu, kur problēma-kurš krievu valodu negrib lietot, lai atbild:”ņepoņimaju” un iet tālāk. Un tāpēc jau nav jāsaraksta čupa ar slima suņa murgiem par alkoholismu, zaļo pūķi un vēl nez ko… Man palika iespaids, ka autors ir gribējis paspīdēt ar erudīciju. Manuprāt izdevies ir stipri švaki un pliekani…

 38. … ka latviešos sēž verga sindroms, nu nespēj nekādā veidā atteikties no tā, grib būt labi visiem ikdienā, bet tai pašā laikā nicināt krievus, ka viņi nerunā latviski.
  Man tas nesagādā nekāds grūtības runāt tikai savā valodā ar jebkuru cittautieti. Kad vēl strādāju pie manis nāca jaunietis students, bija jāraksta iesniegums, viņš jautāja vai nevar rakstīt krievu valodā, es atbildēju, ka latviešu valoda ir oficiālā valsts valoda un tikai tā ir jāraksta. Viņš teica, ka neprot, teicu lai sameklē kādu kurš saprot valsts valodu un nāk vēlreiz. Tā arī notika, nekādu problēmu.

  • Nezinu kā jums tur Rīgā, bet laukos, Kurzemē un Zemgalē praktiski krievu valodu nedzird un es, ja man rodās izdevība, ar lielāko prieku runāju krievu valodā, jo citādi to jau sāku aizmirst.

  • – Kāpēc esam sliktākie Baltijā? Tāpēc ka esam bijuši ilgstoši un hroniski piekāpīgāki. Gan valodā, gan respektējot uzspiestās okupantu privilēģijas. Igauņi pat padomju laikos automatiski vienmēr reaģēja uz skaļāku krievu valodu transporta līdzekļos. Pat putni sargā savu teritoriju, to apdziedot, tikai latvieši to nesaprot un pasaulē tiek uzskatīta kā pašiznīcinošākā nācija. Lietuvā pēckara periodā lietuviešim bijas pēcīgāka partizānu kustība, tāpēc tur mazāk sabrauca laimes meklētāju. Tā mūsu piekāpība vienmēr ir vērsusies pret mums.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Un tagad mani 100 grēki Latvijai.

Tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas simtajai gadadienai, arvien vairāk dažādu ļaužu, organizāciju velta kādu savu darbu, pasākumu vai lietu valsts simtgadei. Aglonā notiek Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svinības ar dažādiem pasākumiem, šodien notiek svētku galvenā mise.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+