×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
13. jūlijs, 2015
Drukāt

Trūkst spēcīgu valstsvīru. Saruna ar deputātu un juristu Ringoldu Balodi (10)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Latvijas Avīzē” viesojās Saeimas deputāts, tiesību zinātņu doktors RINGOLDS­ BALODIS (bezpartijisks “No sirds Latvijai” frakcijas biedrs). Pirmoreiz ievēlēts, profesors Balodis iekļāvies parlamentārajā darbā. Kolēģi uzticējuši viņam vadīt Zolitūdes traģēdijas izmeklēšanas komisiju, viņš ir arī Nacionālās drošības komisijas sekretārs.

– Esat izcēlies Saeimā, un kā gan ne, ja sācis darbu pilnīgi sagatavots būt par deputātu. Jurists, universitātes mācībspēks, vadījis valsts iestādes, tajā skaitā Uzņēmumu reģistru, nedaudz strādājis pašvaldībā – tās ir pietiekamas kvalifikācijas. Kā pats vērtējat pirmo darba pusgadu?

R. Balodis: – Saeimā ir sava darba specifika. Jebkuru darbu, vienalga vai traktorista vai deputāta, var apgūt strādājot. Minējāt manas kvalifikācijas. Tas tiesa, ka Saeimas darbu esmu pētījis jau daudzus gadus akadēmiskajā darbībā. Universitātē mans lauciņš ir konstitucionālās tiesības un ārvalstu konstitucionālās tiesības. Prezidents, parlaments, izpildvara tiek analizēti šo studiju ietvaros. Īpašs mans pētījumu objekts ir mūsu nacionālais mantojums un lepnums Satversme. Runājot par Valsts prezidenta institūtu, varu atzīmēt, ka jau no 2003. gada rosināju palielināt Valsts prezidenta pilnvaras. Sākot darbu Saeimā, man nevajadzēja mainīt uzskatus par tautas vēlētu prezidentu un atbildīgu izpildvaru, kas strādā tautas interesēs. Diemžēl daudziem, kas grib iet politikā, bieži vien jāpiemērojas partijas kursam, kas balstās “reālpolitikā”.

– Kāds juristam ir iespaids par Saeimas līmeni, kvalitāti?

– Skeptisks. Bieži ir pietrūcis profesionālisma un kompetences. Arī nacionālās pašapziņas un vēlmes skatīt lietas ilgtermiņa perspektīvā. Būtisks trūkums ir Saeimā apzināti vai neapzināti iztrūkstošais neatkarīgs analītisks dienests. Eiropas Savienībā tas ir gandrīz visās valstīs. Mūsu deputātiem jāiztiek ar to, ko tie palasās “Delfos”. Salīdzinājumā – ASV Kongresā ir pārsimt analītiķu, katra kongresmeņa rīcībā ir ap 20 palīgiem. Domāju, ka vērts paskatīties uz Lietuvu un Igauniju un izveidot dienestu ar kādiem 10 darbiniekiem, kas varētu sniegt atzinumus par valsts pārvaldes reformām, lobisma reģistru, būvniecības kontroli u. tml. Mēs savukārt 100% paļaujamies uz valdības sniegto informāciju, taču tā ir ierēdniecības gatavota, kamdēļ bieži vien subjektīva. Likumus pieņemot, ir nepieciešama analīze un ekspertīze, tikai tad var prasīt kvalitāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. resnits-karatists Atbildēt

  Balodis ir pļāpa, izliekas neredzam, ka zviedreļu augļojošie smerdeļi izzog Baltiju…

 2. Jānis Rožkalns (1958) Atbildēt

  “Salīdzinājumā – ASV Kongresā ir pārsimt analītiķu, katra kongresmeņa rīcībā ir ap 20 palīgiem.”- tas ir tikai daudzums, svarīga ir kvalitāte. Nezkāpēc, manuprāt, ASV jau sen cieš no tālredzības trūkuma – kaut vai pieļāva Krievijā komunistu uzvaru, tad pieļāva, ka Japāna uzbruka Pilharborai, 11 septembra uzbrukuma dvīņu torņiem, neprognozēja islama kalifāta džihadu, Krimas pussalas aneksija utt utt.
  Nāciju, kultūru mikslis kaut kā nedod spēju prognozēt nākotni un rīkoties pēc principa – domā stratēģiski lūkojoties nākotnē un rīkoties lokāli.
  Lai būtu līderis jābūt augstam morāles līmenim, mērķtiecība, spēja godam, aukstasinīgi zaudēt kauju, bet uzvarēt karu, mugurkaulam, jājūt, jāsaprot ar kādām domām un jūtām dzīvo Cilvēce kopumā un katrs cilvēks atsevišķi. Tas viss ir nepietiekoši mūsdienu politikā.
  Līderu trūkums ir ass tieši politikā visā pasaulē.
  Vairāk to reliģiskajās kopienās (Vatikāns, Islama Valsts u.c. un pretējā pusē – kriminālajās struktūrās (Meksikas narkokarteļi, nelegālie ieroču, vergu tirgotāji u.c.), jo tur vairāk jāturas pie kaut kādiem principiem, jāparāda nelokamība.

 3. Taisnība. Tas pirmais un arī pēdējais valstvīrs mira kaut kur cietumā Turkmēnijā. Mūsdienu lapsas un vel daži zaķi, tad Kremļa vēstnieka tusiņu dalībnieki un garantētāji par nodokļu naudām nav tie īstie.

 4. Tu jau pats sevi parādi kā ākstu tajā Zolitūdes komisijā. Kāds analītiskais birojs. Ar savu galvu, muļķīt, jādomā. Jāizvelk īkšķis no .. un jāaiziet pie attiecīgās jomas darītājiem parunāt. Ne jau ar klerkiem. Tad arī sāksi kaut ko apjēgt. Tavs uzdevums darboties lai mainītu sistēmu lai priekšgalā nonāktu gudri cilvēki. Šobrīd tur neviens normāls neies jo tāpat neko izdarīt nevar.

 5. Nu tad gan pateica! Trūkst spēcīgu valstsvīru ! Kur Jūs vispār redziet kaut vienu valstsvīru? Sava labuma meklētāji, nekas vairāk.Savā starpā tirgojas par amatiem, kuram kas pienākas, skatās kuram kā var iegriezt, Šitai partijai ir tiesības iecelt prezidentu, bet tai – ministru. Pat tad ja ir tikai kaprālis ieņem aizsardzības ministra amatu jo tas viņam pienākas, nevis tāpēc ka viņam ir zināšanas un pieredze. Vai kaut viens no mūsu prezidentiem ir bijis cienīgs nēsāt šo godu? PSKP nomenklatūras darbinieki, kuri nekaunas par savu līšanu komunistiskā režīma priekšā, nav atvainojušies savai tautai par savu nodevīgo un pretlatvisko rīcību un turpina prettautisko darbību vēl joprojām. Vai viņi vispār saprot kas ir valstsvīrs? Nav stioru valstsvīru ha ha ha.

 6. Būs valstvīri – nebūs daudzpartiju Saeimas. Pašreizējos gāganu karos pat teorētiski valstvīram nav iespējas parādīties – appēdīs bez sāls, gluži kā 1920. – 1934.gg.

 7. Nu sis jau nu nav valstsviirs,taapeec vien ,ka iegaajis taadaa partijaa.No turienes valstsviirus negaidaam.

 8. Ne jau nu tu tas būsi, izbijušais mafiozu laikos spēļuzāles faceControll.
  Rakstu nemaz nelasu.. Karjerists ar griminogēnu stilu.

 9. “(..) visu 25 neatkarības gadu laikā neviena Latvijas valdība nav izveidojusi savu analītisko grupu.”
  Iļja Gerčikovs (Bezdarbība – mūsu stratēģija!, 29.06.2015.)
  ================================================================
  Kāpēc gan Latvijas valdībai un/vai Saeimai būtu jāveido kādas “analītiskās grupas”, ja tādas ir svensonu bankām, ASV un veco demokrātiju valstīs (Vācija, Francija, UK)? Lieki tēriņi – tāpat jau 99.99% politiķu pēc vēlēšanām rīkosies “kā balodīši, kas….” (J.Zīgerists).

 10. ir sacis klut specigags… Ar katru dienu vairak un vairak.

Draugiem Facebook Twitter Google+