Ekonomika
Īpašums

Juristam “nozog” māju 16


Māja “Dālderi”, par kuras īpašumtiesībām ir strīds.
Māja “Dālderi”, par kuras īpašumtiesībām ir strīds.
Foto – Artis Drēziņš

Haralds Neverževskis ir jurists, ne tikai darbojas savā profesijā, bet ir aktīvs arī biznesā, tostarp nekustamo īpašumu jomā, piedalās izsolēs, kur par parādiem no mājas vai dzīvokļa ar zvērinātu tiesas izpildītāju palīdzību tiek izlikti bijušie īpašnieki. Tāpēc pārsteidzoši, ka šajā jomā tik zinīgam cilvēkam pašam var “nozagt” māju! Kuram šai sarežģītajā stāstā taisnība, iespējams, noskaidros policija, bet man iesaistītās personas stāsta katrs savu versiju.

 

“Klau, tava māja pārdota!”

Šā gada 30. janvārī tiesu izpildītāja ieradās H. Neverževska īpašumā Salaspils novada “Dālderos”. “Ar ģimeni biju aizbraucis ekskursijā uz Lapzemi. Kad janvāra beigās atgriezos, man viens draugs pateica: “Klau, tava māja pārdota!” Tā kā īpašums bija reģistrēts uz uzņēmuma vārda, 30. janvārī devos uz Uzņēmumu reģistru, kur noskaidroju, ka biznesa partneris Helvijs Leja man nozadzis uzņēmumu un tam piederošo māju pārdevis,” atceras H. Neverževskis.

Bet stāsts sākas ar Polijā reģistrētu finanšu pakalpojumu uzņēmumu “Ingwar SA”, kuras 83% daļas pieder Haraldam, 5% – viņa mātei, 2% – ar tālākiem notikumiem nesaistītam K. Kovaļevskim un 10% – H. Lejam. 2015. gadā “Ingwar SA” iegādājies SIA “Nord Star MS” viena iemesla dēļ – lai uz tā vārda reģistrētu īpašumu “Dālderi”, jo tiem bija uzradies pircējs, kas vēlējies to nopirkt ar visu PVN, un H. Neverževskis vēlējās to pārdot. Pircējs gan vēlāk esot pārdomājis, bet īpašums tā arī palicis uz uzņēmuma vārda un reklāmas portālā “ss.lv” vēl šobaltdien lasāms sludinājums, ka to pārdod par 155 000 eiro. “Dālderu” jauno māju un garāžu pirms sešiem gadiem Haralds uzcēlis savai ģimenei, taču tā sanācis, ka visi nolēmuši palikt uz dzīvi Rīgā. Izņemot māti Dzidru, kas turpat “Dālderos” dzīvo sen celtā mājā kopš savas dzimšanas 1938. gadā.

“Helvijs Leja bija pierādījis, ka viņam var uzticēties. Piecus gadus viss saskanēja cents centā, tāpēc jau viņam uzticēju uzņēmuma “Ingwar SA” valdes priekšsēdētāja amatu: lai darbi raitāk veiktos, un man bija arī daudz cita darāmā. Helvija uzdevums lielākoties bija remontēt un pārdot dzīvokļus, ko es pirku izsolēs. Nesaskaņas par darbu mums sāka rasties 2016. gadā, kad Helvijs sāka sadarboties ar Danuti Kuļkovu. Nepaspēju noreaģēt. Bet jebkurā gadījumā manam partnerim nebija nekādu tiesību pārdot “Ingwar SA” piederošā uzņēmuma SIA “Nord Star MS” mantu – to varēja tikai uz pilnsapulcē pieņemta lēmuma pamata, bet pilnsapulce nav notikusi,” savu versiju stāsta H. Neverževskis.

 

Uzņēmumu reģistrs esot maldināts

Jurists uzskata, ka Uzņēmumu reģistrā H. Lejam izdevies uz sava vārda pārrakstīt 100% SIA “Nord Star MS” akcijas, maldinot reģistru par savām tiesībām to darīt. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, veicot izmaiņas, pēc jurista domām, izdarījis sešas kļūdas vai paviršības. H. Neverževskis par to uzrakstījis Uzņēmumu reģistram sūdzību un lūgumu atcelt lēmumu par SIA “Nord Star MS”. Lieta šobrīd atrodas Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā.

H. Neverževskis uzskata, ka, iespējams, H. Lejas darbības īstie autori ir pavisam citi: bijusī advokāte un bijusī maksātnespējas procesa administratore Danute Kuļkova, kurai advokātes tiesības par biedru naudas nemaksāšanu Zvērinātu advokātu kolēģija atņēmusi 2012. gadā, bet par pārkāpumiem darbā 2015. gadā viņa zaudējusi arī administratores licenci. Tieši par pārkāpumiem administratores darbā pret D. Kuļkovu ierosināti vairāki kriminālprocesi, par ko ziņojuši arī mediji.

Mierā neesot stāvējis arī H. Leja: pēc tam kad jau no viņa īpašumā esošā uzņēmuma SIA “Nord Star MS” divos piegājienos – 23. un 25. janvārī – SIA “Valdlauči” nopirkuši “Dālderus”, H. Leja 26. janvārī sevi atcēlis no SIA “Nord Star MS” valdes locekļa amata un uzņēmumu pārdevis Moldāvijas pilsonim Mihailam Lungu. H. Neverževskis uzzinājis, ka vienlaikus šis moldāvs nopircis vēl dažus, kā viņam izskatās, naudas atmazgāšanas uzņēmumus Latvijā un viņu meklēšanā ir izsludinājusi Finanšu policija. Uzņēmumu reģistrs M. Lungu ir atcēlis no valdes locekļa amata visos uzņēmumos un uzlicis arestu visu uzņēmumu kapitāldaļu atsavināšanai, ieķīlāšanai vai apgrūtināšanai jeb, vienkāršāk izsakoties, arestējuši uzņēmumu kapitāldaļas.

Par iespējamām H. Lejas darbībām, pārņemot SIA “Nord Star MS”, 20. martā Valsts policijā pēc Haralda Neverževska iesnieguma sākts kriminālprocess. Šobrīd notiek izmeklēšana. Kā stāsta H. Neveržeckis, septembrī viņam ar H. Leju policijā bijusi noteikta konfrontācija, taču H. Leja neieradies, jo saslimis viņa advokāts. “Dālderiem” uzlikts arests, bet māte Dzidra turpina turpat dzīvot – savās dzimtajās mājās. Bet H. Leja noslēdzis laulības līgumu un tagad dzīvo sievas dzīvoklī. Tāpat pēc H. Neverževska iesnieguma sākta administratīva tiesvedība pret Uzņēmumu reģistru.

 

Neverževskis melojot

H. Leja klātienē ar mani tikties izvairījās. Apsolīja gan pakonsultēties ar savu advokātu un pēc tam ar mani sazināties, bet nekā. Arī telefonu vairs neceļ. Tas, ko no viņa izdevās dzirdēt: “Pēc Haralda Neverževska raud psihiatrs… Jūs tiekat maldināts. Tas, ko viņš jums ir stāstījis, ir pilnīgi un galīgi meli. Es neesmu neko nelikumīgi pārdevis. Haralds dažādiem cilvēkiem daudz ko stāstījis, bet patiesības tur gaužām maz. Viņš man ceļ neslavu. Policijai liecības jau esmu sniedzis.”

Ar D. Kuļkovu neizdevās sazināties – uz mobilā tālruņa zvanu atbildēja kāda sieviete, kas atteicās nosaukt savu vārdu, taču piefiksēja manis sacīto un apsolīja to nodot tālāk juristei. Diemžēl atbildi nesagaidīju.

 

Jandāliņš ar īpašuma pārņemšanu

Bet stāsts ar šo vien nav izstāstīts. Kā jau raksta sākumā minēju, 30. janvārī “Dālderos” ieradusies zvērināta tiesu izpildītāja Katrīna Baltalksne. Un ne jau viena. Kopā ar jaunajiem “Dālderu” īpašniekiem, SIA “Valdlauči” pārstāvjiem un viņu darbību atbalstītājiem – vēl dažiem vīriešiem, kuri vēlējās pārņemt īpašumu. Pēc mātes zvana tur steigšus ieradies arī Haralds. Tikusi izsaukta policija. Kā bieži šādos gadījumos, emocijas situšas augstu vilni. Pēc policista aicinājuma H. Neverževskis devies uz Valsts policijas iecirkni Salaspilī rakstīt iesniegumu, bet jaunie īpašnieki pa to laiku “Dālderu” jaunajai mājai nomainījuši atslēgas un uzlikuši savu signalizāciju.

“Kad atgriezos, vīrietis, kurš sevi sauca par Raimondu, ar vēl dažiem mainīja atslēgas garāžai. Kad mēģināju iebilst, mani izgrūda no garāžas un viņa rokaspuisis piedāvāja mani izrubīt. Atslēgas tika nomainītas un signalizācija uzlikta. Gribēja izlikt arī manu māti no vecās mājas, bet to viņi neuzdrošinājās, bet izņirgājās gan krietni un turpina to darīt. SIA “Valdlauči” īpašnieks Raimonds Smogoržeckis uzrakstījis iesniegumu Salaspils novada domei, lai izdeklarētu māti no “Dālderiem”,” stāsta H. Neverževskis. Vienlaikus viņš iesniegumā Valsts policijai norāda, ka arestētajā mājīpašumā (tam gan viņš tagad ielicis savas atslēgas un uzlicis signalizāciju) SIA “Valdlauči” pārņemšanas laikā atradušies 15 000 eiro skaidras naudas, tāpat iekārtas, ierīces, mēbeles un saimniecības mantas ap 100 000 eiro vērtībā, kuras nekad nav piederējušas SIA “Nord Star MS”, bet gan viņa mātei, un kuras zvērinātā tiesu izpildītāja neesot aprakstījusi un uzskaitījusi.

K. Baltalksne man paskaidroja, ka viņa kā tiesu izpildītāja veikusi tikai īpašuma fakta fiksāciju no ārpuses, atbilstoši SIA “Valdlauči” iesniegumam un pēc tam devusies projām. Kas tur noticis pēc tam, neesot vairs viņas kompetence.

Valsts policijā ir ierosināts vēl viens kriminālprocess – par ārdurvju slēdzeņu sabojāšanu.

Tāpat H. Neverževskis norāda, ka R. Smogoržeckis viņam piedāvājis par 90 000 eiro “Dālderus” atpirkt, kaut gan pats par tiem it kā samaksājis 45 000 eiro, pie kuriem, protams, H. Neveržeckis neesot ticis.

 

Tā esot shēma pret jauno īpašnieku

Pavisam cita versija par notikušo ir “Dālderu” labticīgajam ieguvējam SIA “Valdlauči” īpašniekam R. Smogoržeckim, kurš uzskata, ka cietušais ir viņš un pret viņu vērsta H. Neverževska un H. Lejas kopīgi izplānota shēma, lai izkrāptu no viņa naudu. Par to jau viņš ir vērsies policijā. Bet pagaidām policijā Raimonds Smogoržeckis ir tikai sniedzis liecības kriminālprocesā, kas ierosināts pēc Haralda Neverževska iesnieguma.

R. Smogoržeckim liekas aizdomīgi, ka juristam tik vienkārši var “nozagt” uzņēmumu un viņš to ilgstoši neuzzina, tai pašā laikā par “Dālderiem” viņš uzzinājis uzreiz – zemesgrāmata bijusi gatava piektdienas vakarā, bet jau pirmdien no rīta H. Neverževskis zvanījis un pret viņu jau vērsies – tas nozīmējot, ka jurists darījumu gaidījis.

“Un sākumā jau viņš pret Leju nevērsās – tikai pret mani par īpašuma bojāšanu un zagšanu, kaut gan es pat skrūvīti neesmu paņēmis. Paskatieties internetā, kādos tik darījumos Neverževskis bijis iesaistīts – viņš patiešām ir pieredzējis jurists, savukārt es esmu godīgs uzņēmējs ilgstošus gadus: mans pamatbizness ir pārtikas veikals. Iegūto peļņu šad tad ieguldu nekustamo īpašumu biznesā, lai tos pēc tam pārdotu tālāk un nopelnītu. Es tagad esmu apmelots, ievilkts kriminālprocesā un man vēl jātērē nauda advokātam. Esmu gatavs saņemt atpakaļ savu naudu un atdot īpašumu – negribu iedzīvoties uz citu nelaimes rēķina, taču Haralds nav ar mieru. Viņš saka: atdod īpašumu, tad viņš noņemšot visas savas pretenzijas pret mani! Bet kur tad paliek mana nauda? Vai tas neliecina par shēmu? Redzu, ka Haralds paredzējis notikumus un secīgi reaģējis,” domā R. Smogoržeckis.

Sākumā H. Neverževskis Raimondam piedāvājis, lai viņš atdod īpašumu pret 150 000 eiro vērtu H. Lejas parādzīmi, uz ko SIA “Valdlauči” īpašnieks atbildējis – nevēlos pirkt parādzīmi, bet tu vari no manis atpirkt īpašumu. “Pēc tādas atbildes Haralds, kas līdz tam bija draudzīgi noskaņots, satrakojās un teica, ka es vispār neko nedabūšot. Īpašumu iegādājos kopā ar tajā esošo kustamo mantu: modernu apkures sistēmu, dārgu krāsni. Tad arī nolēmu ar tiesas izpildītāju braukt uz “Dālderiem”, lai piefiksētu īpašuma stāvokli, jo Haralds draudēja to sabojāt, tādējādi samazinot īpašuma vērtību. Tad nu tur uz vietas sākās izskaidrošanās. Neverževska māte meloja, ka mani nekad nav redzējusi un neesot man īpašumu izrādījusi pirms pirkuma, dzina projām, kaut gan īpašuma uzrādīšanas laikā solīja to nekavējoties atbrīvot, tiklīdz tas tiks nopirkts. Bet es tur atrados likumīgi un veicu likumīgas darbības. Haralds bija agresīvs, piedraudēja fiziski izrēķināties. Kad mēģināju situāciju skaidrot no savas pozīcijas, Neverževskis pat neklausījās. Situācija šobrīd šāda: īpašums arestēts, juridiski tas pieder man, turklāt man ir nodarīti iespaidīgi materiālie zaudējumi, bet reālais īpašuma pārvaldītājs un lietotājs ir Haralds.”

LA.lv