×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Jurkāns: Putins negrib atdot Ukrainu, jo bez tās Krievija ir nekas (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas prezidents Vladimirs Putins negrib atdot Ukrainu, jo bez tās Krievija būtībā ir nekas, šodien diskusijā Latvijas radio raidījumā “Krustpunktā” atzina bijušais Latvijas ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, kurš savulaik klātienē ticies ar Krievijas prezidentu.

Jurkāns atzīst, ka šobrīd nav formulas, kā sakārtot attiecības ar Krieviju. Krievijai vienu brīdi ar Rietumiem bija medusmēnesis, taču tas sabruka.

Medusmēnesis sabrucis tāpēc, ka Putins nedomāja, ka NATO pletīsies plašumā tādā apjomā, kā tas šobrīd ir noticis. Tas, pēc Jurkāna domām, ir lielākais konflikta cēlonis.

Viņš arī atzīst, ka Rietumi grib uzspiest demokrātiju tām valstīm, kur cilvēkos valda feodāli krimināla filozofija.

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Nora Vanaga diskusijā norādīja, ka, pēc Krievijas domām, Rietumi to uzskatīs par līdzvērtīgu partneri, taču laika gaitā Krievija atsvešinājās un Putins saprata, ka krievu cilvēks viņa izpratnē netiks cienīts. Krievija šobrīd ir panākusi, ka reģionāli un globāli tā tiek uzskatīta “par vienu no poliem”.

Putins Rietumiem šobrīd arī sūta dažādus signālus, ka rietumvalstu noteiktās sankcijas viņu neskar. 9.maijā Maskavā notiekošajā parādē bija bieži redzams, ka viņš sačukstas ar Ķīnas līderi, un tas nozīmē, ka viņš grib parādīt, ka ir sava ceļa gājējs. Krievija ir izvēlējusies savu autonomo ceļu, taču, kurp tas vedīs, Vanaga neņemas prognozēt.

Lai arī daļa ekspertu uzskata, ka notiekošais Ukrainā ir jauna Aukstā kara sākums, Vanaga tam nepiekrīt, jo Ukrainas konflikts nav globāls, bet lokāls un “nav sāncensīgu ideoloģiju”, kā tas bija pagājušajā gadsimtā.

Savukārt bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Juris Dalbiņš uzskata, ka, lai arī Krievija nav spējīga reaģēt uz pašreizējiem izaicinājumiem, Putins šobrīd ir zināms līderis, kurš Rietumiem piedāvā variantus ar norādi: “Puiši, spēlējiet! Vai jūs esiet tam gatavi?”

Eiroparlamenta deputāts, bijušais ārlietu un aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskata, ka Rietumi bijuši pārāk naivi, uzskatīdami, ka Krievija reformēsies, un viņš domā, ka ar savu nenosvērto un agresīvo politiku Putins ir zaudējis Ukrainu. Pabriks arī uzskata, ka no reformu īstenošanas Ukrainā lielā mērā ir atkarīgs iznākums, tāpēc Rietumu uzdevums ir sekmēt, lai šī valsts nesabruktu.

Daļa ekspertu domā, ka Ukrainas konflikta noregulējums un Minskas sarunas būtu veiksmīgākas, ja pie sarunu galda sēstos arī ASV līderi. “Kamēr ASV prezidents Baraks Obama ignorēs Putinu, tikmēr Putins izaicinās amerikāņus,” norādīja Jurkāns.

Runājot par Latvijas drošību, Pabriks un Vanaga uzskata, ka Latvijā nepieciešams pastāvīgs eiropiešu vai citu rietumvalstu militārais kontingents. Šobrīd Latvijā pastāvīgi savus spēkus kopš pagājušā gada pavasara nodrošina ASV. Uz pāris mēnešiem Latvijā uzturējās arī Norvēģijas vienība.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. tapec jau i bijushais, tadus lohus tak amatos nevar likt.

 2. ērce----> Jurkāns Atbildēt

  Ko tu, vecais .., saproti ar “atdot”?

 3. Komentāru saturu noteic tas, kādas propagandas darbības zonā katrs atrodas. Redzu, pietrūkst vienas lietas – runājot par ģeopolitiskām problēmām … nepaslinkot un ieskatīties ģeogrāfiskajā kartē. Ko jūs darītu Putina vietā ja redzētu, ka jūsu deguna galā, jūsu galvenajā flotes bāzē tūlīt pat saimniekos naidīgas valsts armija. Laiks manevram – viena, divas dienas… ko jūs darītu? Un nemuldiet te visi par demokrātiskajām vērtībām… kreisi domājošais un elkus pielūdzošais pūlis.

  • Es darītu visu lai kaimiņvalsts būt patstāvīga un vēlētos sadarboties ar mani ! Otrs ,tā piesauktā bāze ir 0 vērtībā. Krievija varēja pabeikt izbūvēt Novorossijas bāzi. 1. Krievijas ieguvumi , ilglaicīgu ienaidnieku N1. 2. Zaudē starpt. arēnā… 3. zaudē starp. konkurencē finansiāli un industriāli atvirzot tehnaloģiski aiz Ķīnas Nau lielāka ,tuvredzīgāka valdnieka par putinu.

 4. Krievija bez ukrainas – nekas 😀 ha 😀 cik viniem maksaa par shitajaam stulbajaam fraazeem ?

 5. Jurkāni,Graudiņi,Ždanokas-viņu vārds ir leģions.

 6. Jurkāns vēl domā padomijas kategorijās, stāstot, ka Putins “negrib atdot Ukrainu”! Putins var daudz ko gribēt vai negribēt, bet ukraiņu tauta savu likteni lemj pati un tā ir izlēmusi iet demokrātijas ceļu. Un tas nav tas ceļš, ko grib Putins, tāpēc viņš Ukrainu jau ir pazaudējis. Putinam briesmas nāk ne jau no Rietumiem, bet gan no dienvidiem, jo ķīnieši pamazām kolonizē Sibīriju. Pie tam viņš pats tās veicina, pieņemot likumu par Sibīrijas novadu nomu. Bet kā saka, iedosi velnam mazo pirkstiņu, paņems visu roku!

  • Vinjsh jau ir spiests pienjemt nomas likumu, jo apjeedz, ka preteejaa gadiijumaa kjiinieshi naaks panjemt ar varu un tad nu tiem lupatlashiem buus suudi vagaa. Kirdik…

 7. …. ko jūs cepjaties Jurkāns vienkārši pārfrāzēja Bzežinska teikto/rakstīto !!!

 8. krievijai simt gadus nevajag.
  nu ne jau nu ukrainu vajag, bet krimas kara flotes bāzes
  tas ari ir visa konflikta sakne. amnerikai krievs neļāva tuvajos austrumos izvērsties ar revolucijām, sīrijas gadijumā pat vidusjūras flote iejaucās. tāpec amiši izdomāja ka atņemot krimas flotes bāzes kremļa pozicijas vidusjūras baseinā būs iedragātas un nu tik vares izvērsties. tāpec maidans tāpec, bruņots valsts apvērsums….. neviens jau nedomāja ka kremlis savas intreses tomer aizstāves ar ieročiem. slikti ka par asv ambicijām ukraiņiem jāmaksā ar savām dzivibām,

Draugiem Facebook Twitter Google+