×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
29. oktobris, 2015
Drukāt

Jūrmalas akvarelistu parāde

Foto - Gunārs KušķisFoto - Gunārs Kušķis

Andrejs Ģērmanis.

Līdz 2. novembrim Jūrmalas pilsētas muzejā skatāma izstāde “Bezgalīgā tāle”. Tajā pārstāvēti divpadsmit Jūrmalā dzīvojoši akvarelisti ar pāri par piecdesmit darbiem. Vairāki no šo darbu autoriem plašākai publikai ir pazīstami un viņu vārdi neprasa komentārus.

Akvarelis ir viens no glezniecības veidiem, kur kā krāsas piesaistei pie papīra izmanto ūdeni. Tāpēc šī darba žūšanai nepieciešams īss laiks. Bet, lai uzgleznotu skaistu un pārliecinošu darbu, vajadzīgas trīs īpašības: profesionalitāte, meistarība un ātrums. Un, ja tās ir, tad var radīt vērā ņemamu darbu. Akvareļu māksla bija cieņā pēc Otrā pasaules kara, un toreiz akvarelistu izstādes bija parasta parādība. Tagad tās reti kad pulcē kopā šīs mākslas radītājus. Akvarelistu izstāžu vietā to vietu ieņem eļļas, akrila gleznojumi, parādās jauktu tehniku darbi.

Jūrmalas muzejs ir veicis vērā ņemamu darbu, pulcējot vienkopus savus akvarelistus. Akvarelis ir efektu māksla, ar tiem var radīt smalkus, caurspīdīgus meistardarbus, izmantojot krāsu otu pieskārienus papīram. Šie darbi ir neatkārtojami. Šajā izstādē tāpat kā citās akvarelistu izstādēs ir redzamas gan ainavas, gan klusās dabas un portreti. Daudz ūdeņu, jo darbus radījuši jūrmalnieki. Šajos akvareļos ir izceltas savdabīgās koloristiskās vērtības, kas vislabāk izpaužas toņu smalkumā. Tā ir mākslinieku saikne ar mūsu tautas mākslas tipisko krāsu izjūtu. Savos darbos mākslinieki izmantojuši meistarīgus krāsu papildinājumus, panākot pārsteidzošus efektus. Jūrmalas mākslinieki, kuri piedalās izstādē, akvareļu tehnikā strādā jau gadu gadiem, daudzi pat visu mūžu, viņiem ir tikai katram savs oriģināls, neatkārtojams mākslinieciskais rokraksts, gleznošanas maniere. Izstāde ļauj ieskatīties katra mākslinieka radoša daiļradē. Un katrs mākslinieks no profesionālā viedokļa var salīdzināt, kas viņam izdevies un kas varbūt ne tik veiksmīgi salīdzinājumā ar citu akvarelistu.

Izstādē redzamais dos stimulu tam, lai rastos vairāk akvarelistu, šai mākslai pievērstos ne tikai akadēmiski izglītotie, bet arī amatieri. Žēl, ka izstādē nav demonstrēti arī vecmeistaru darbi, tad varētu salīdzināt, kā gleznoja toreiz un kā tagad.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+