×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. decembris, 2013
Drukāt

Jūrmalas muzejā – “Stiprais ūdens”

Stiprais_udens_5

Jūrmalas pilsētas muzejā līdz 29. decembrim skatāma starptautiska ceļojošā grafikas izstāde “Stiprais ūdens – 4”. Šī ir jau ceturtā starptautiska mēroga izstāde. Ilggadīgā projekta “Stiprais ūdens” ietvaros piedalās izcili, pasaulē pazīstami, kā arī jauni mākslinieki no Latvijas, Šveices, Nīderlandes, ASV, Lielbritānijas, Vācijas u.c.

Pirmā starptautiskā izstāde “Stiprais ūdens” bija skatāma 2010. gadā galerijā “Antonija”. “Katram ofortistam ir sava pieredze ar “stipro ūdeni” (Aqua forte, kas tulkojumā no itāļu valodas nozīmē “stiprais ūdens”) – slāpekļskābi ar formulu HNO3. Skābes iedarbībā tiek īstenota idejas vizualizācija – klišeja. Nosaukums “Stiprais ūdens” izstādes autoriem vienlaikus kalpo arī kā radošās iedvesmas avots un darbojas arī kā biedrības “Oforta ģilde” tehniski vienojošais elements,” atklāj idejas autore, māksliniece un izstādes kuratore Nele Zirnīte.

Šogad lielāko ekspozīcijas daļu veidos “Oforta ģildes” grafikas meistaru un arī Šveices mākslinieku darbi. Šogad no 11. līdz 21. maijam izstāžu zālē “OSLO 12 Halle D” Bāzelē bija apskatāma starptautiskā grafikas izstāde “Stiprais ūdens – 3”, kas māksliniekiem pavēra vārtus turpmākai sadarbībai. No Šveices izstādē piedalās gan vairāku oforta darbnīcu vadītāji un pazīstami ofortisti, gan arī mākslinieki, kuri ofortu uztver kā vienu no svarīgiem savas daiļrades izpausmes veidiem. Piemēram, māksliniece Sabīne Haerri labprāt piešķir ofortam jaunu nozīmi, to papildinot ar skaņas instalācijām un citiem digitālo mediju paņēmieniem.

Latviju izstādē pārstāv zināmi un plašu atzinību iemantojuši mākslinieki – Gunārs Krollis, Nele Zirnīte, Baiba Damberga, Varis Krauk-
lis, Arturs Ņikitins, Inārs Helmūts un jaunāki autori, kas samērā nesen nonākuši uz mākslas skatuves. Izstādē iekļauta arī videoprojekcija “Force Majeure”, ko veidojuši mākslinieki Arnis Sta-saitis un Modris Brasliņš. Jāpiezīmē, ka šajā izstādē īpaša vieta būs atvēlēta izcilās latviešu klasiķes “Oforta ģildes” meistares Dzidras Ezergailes darbiem, godinot mākslinieci līdz ar viņas aiziešanu mūžībā šī gada vasarā.

“Strādājot pie lieliem projektiem, man personīgi gandarījums ir par skaistu rezultātu, kas tiek pasniegts vienā lielā vizuālā apkopojumā ar nosaukumu “Stiprais ūdens”, kas kā ofortistu karogs ik pa laikam tiek pacelts. Aiz tā – liels darbs, bet nepieciešamība un iespēja tuvināt plašākai sabiedrībai mākslas veidu, kas pašas dzīvē ieņem galveno pozīciju, dara savu un vada… Ziedoju savu laiku tā vietā, lai realizētu savus darbus. Tā padomājot, varbūt cīnos ar savu ego? Bet varbūt mīlu cilvēkus tikpat ļoti kā mākslu,” nosaka N. Zirnīte.

Jāpiemin, ka paralēli izstādei “Stiprais ūdens” skatāma arī N. Zirnītes personāl-izstāde “Transfūzija”. “Esmu pārliecināta, ka abas izstādes, vienlaikus eksponētas Jūrmalas muzeja telpās, neļaus skatītājam garlaikoties. Tās papildinās viena otru, kā arī palīdzēs uztvert un dziļāk saprast gan “Stiprā ūdens”, gan personālizstādes “Transfūzija” koncepciju, jo savstarpēji ir cieši saistītas,” uzskata N. Zirnīte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+