Māksla

Jūrmalas pilsētas muzejam – 900

Foto – Gunārs Kušķis

Ar vērienīgu mākslas izstādi, atzīmējot savas darbības pusgadsimta pastāvēšanu, 2012. gadu sācis Jūrmalas pilsētas muzejs. Izstāde būs skatāma līdz 29. janvārim.

 

Jūrmalas mākslinieku grupa vienmēr bijusi ļoti spēcīga, strādāt griboša un varoša. Un, pateicoties muzeja vadības atsaucībai, ik gadu muzeja telpās rīko neskaitāmas mākslas izstādes, kurās šeit mītošie mākslinieki un arī tādi, kuri sevi uzskata par jūrmalniekiem, skatītājiem nodod vērtēšanai kādā laika posmā padarīto. Izstādē pārstāvēti visi tēlotājas mākslas veidi un vēl pievienojušies fotomākslinieki, kuri ar saviem darbiem to papildina.

Tēlniecības darbu klāsts ir neliels, bet iespaidīgs. Jāņa Strupuļa vārds pats par sevi izsaka darba kvalitāti un vērienīgumu. Otrs tēlnieks medaļnieks ir Andris Bērziņš, kura darbi veltīti pasaules kultūras dižgariem, bet ir medaļa – veltījums mūsu pašu latviešu grafikas un ekslibru lielmeistaram Imantam Ozoliņam.

Mākslinieks redzams ierastajā pozā, radot jaunu grafikas lapu. Andra darbi ir izteiksmīgi, apveltīti ar labu gaumi un formas izjūtu. Katrā izstādē var redzēt viņa profesionālo izaugsmi, un tas dod cerību, ka Andris laika gaitā kļūst par vienu no vadošiem medaļu māksliniekiem Latvijā. Simpātisks ir trešā tēlnieka Stefana Mačuļska torss, kurš ar savu vienkāršību atstāj ļoti labu iespaidu kopainā, vitrīnā, kur tas atrodas.

Grafika. Imants Ozoliņš izstādījies pamaz, kaut gan ir ļoti daudzpusīgs un ražīgs. Izstādes darbu klāstā ir papildinājums viņa ekslibru sērijā, kas veltīta Latvijas valsts prezidentiem. Šoreiz redzeslokā – Andris Bērziņš.

 

Izstādē savu ieguldījumu devuši arī keramiķi, tekstilnieki, stiklinieki, ādas apstrādes meistari u. c. Kā jau pieminēju sākumā, lielu pozitīvu akcentu izstādei dod fotomākslinieki. Viņu nav daudz, bet viņu tvertie momenti ir interesanti. Starp fotogrāfiem varētu minēt meistarus ar stāžu un pieredzi, kā Inta Ozoliņa, Ojārs Martinsons, Ingūna Kalniņa, Ojārs Griķis u. c.

 

Galvenais izstādes akcents ir glezniecība. Šeit pārstāvēti dažāda vecuma, laikmeta un virzienu mākslinieki – gleznotāji. Valdis Bušs – glezniecības vecmeistars, kura darbiem nevajag paraksta, to atpazīst arī bez tā. Andrejs Ģērmanis – viņa gleznas kā vienmēr, tā arī šoreiz parāda, ko mākslinieks uz audekla var radīt, ja ievēro labākās latviešu glezniecības skolas tradīcijas. Pēteris Postažs – viņa mākslinieciskajam rokrakstam kā jau vecmeistaram ir atpazīstamība bez paraksta un gleznojumu var vērot ar interesi.

Ineses Ziemeles “Kolkas raga saule” parāda mūžīgo tematu – jūra, saule, kas vienmēr mainās un dod jaunus iespaidus skatītājiem. Izstādē piedalās arī vairāki akvarelisti. Starp tiem Ivans Pustoškins, Baiba Māzere u. c., kuri katrs meklē savu izteiksmes stilu, lai viņus pēc laika atpazītu.

Daudziem māksliniekiem šī izstāde ir pirmais izgājiens Jūrmalas gadskārtējā izstādē. Tie ir Mārtiņš Daksis, Rita Sirmā, Natālija un Jekaterina Pankratjevas.

 

LA.lv