×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
15. marts, 2012
Drukāt

Jūtu komēdija “Artelī”

hamilkara_kungs_1

“Artelī – gandrīz teātrī” tapis pazīstamā franču dramaturga Īva Žamiaka lugas “Hamilkāra kungs – cilvēks, kas maksā” iestudējums, ko veidojusi režisore Dita Balčus. Titullomā – aktieris Jānis Reinis.

 

Lugas darbība risinās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados kādā Parīzes dzīvoklī, kur Aleksandrs Hamilkārs ir uzaicinājis uz darba interviju aktrisi Eleonoru Diroku, kādu Tronšē ielas staiguli Kleo un bezdarbnieku Genolē. Hamilkāra kunga neordinārais darba piedāvājums šokē šos cilvēkus, proti – “nopirkt to, ko dzīve ar tik nekaunīgu stūrgalvību liegusi, – sievas mīlestību, bērna pieķeršanos un kāda sena, uzticama vīra draudzību”. Hamilkāra kungs nolemj nopirkt sev teātra krēslu dzīvē, pēc iespējas ērtāk iekārtoties tajā un svētlaimē baudīt ilūzijas…

Pirms 30 gadiem lielu iespaidu uz izrādes režisori Ditu Balčus atstājis tolaik Nacionālajā teātrī spēlētais Hamilkāra kungs, kad galvenajās lomās bija Kārlis Sebris un Velta Līne, bet otrajā sastāvā – Jānis Kubilis un Antra Liedskalniņa. “Ir lugas, kas pavada mani ilgus gadus ar domu, ka agri vai vēlu tās iestudēšu, un “Hamilkāra kungs” ir viena no tām,” atklāj D. Balčus.

“Saslēdzās zvaigžņu stāvokļi – šajā brīdī sastapu īsto aktieri, Jāni Reini, kas varētu būt Hamilkārs, bija “klikšķis”.

 

Luga šodien ir aktuālāka nekā jebkad – šis ir laiks, kad viss tiek pirkts un pārdots melu piesātināta atmosfēra, reālitātes šovi, nevis realitāte, un cilvēki ir gatavi darīt visu naudas, slavas dēļ. Šī ir luga par cilvēku, kurš negrib neko vairāk par ilūziju, piepildīt savus nerealizētos sapņus un aicina sapņot, fantazēt un piepildīt kaut vai vispārdrošākās idejas.”

 

Līdzās Jānim Reinim uz “Arteļa” skatuves kāps arī Aīda Ozoliņa, Egija Missa-Silāre, kas arī iepriekš piedalījušies vairākos D. Balčus veidotos iestudējumos, un Jānis Mūrnieks. Kā allaž, “Gandrīz teātris – Artelis” piedāvā teātri baudīt vieglā atmosfērā, pie galdiņiem. “Atgriežamies pie senām teātra tradīcijām, kad izrādes bija diezgan garas, cilvēki brīvi iekārtojās, ēda, dzēra un baudīja mākslu – baudas taču var apvienot!” atzīst režisore.

Izrādes žanru tās veidotāji nodēvējuši par jūtu komēdiju divās daļās, kas norit vieglā franču gaisotnē. Īpaši “Hamilkāra kunga” jaunajam iestudējumam mūziku komponējis Juris Kulakovs, taču izrādē skan arī K. Gardēla, S. Gensbūra un citu franču komponistu radīta mūzika. Izrādes radošajā komandā darbojies arī mākslinieks Jānis Jansons un kustību konsultants Alberts Kivlenieks.

“Hamilkāra kungs – cilvēks, kas maksā” turpmāk būs skatāma ne tikai Rīgā, “Artelī”, bet arī ārpus galvaspilsētas, tuvākā no tām – Dikļu pilī.

 

UZZIŅA

20. III 19.00 “Artelis – gandrīz teātris” (biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, cena Ls 5 – 7;

1. IV 14.00 Dikļu pilī (biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, Dikļu pilī, cena – Ls 8).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+