Latvijā
Sabiedrība

Juvelieris “medī” senlaicīgas dzintara krelles, piesola maksāt 6000 eiro0


Liepājas pludmalē atrasts dzintars, 2018. gada maijā.
Liepājas pludmalē atrasts dzintars, 2018. gada maijā.
Foto – LA.lv

Kāds vīrietis šomēnes izvietojis avīzē sludinājumu, ar kura palīdzību cenšas iegādāties dzintara krelles. Par tām viņš sola maksāt gana lielu summu – no 3000 līdz 6000 eiro. Turklāt sola “tūlītēju samaksu” un izbrauc pa visu Latvijas teritoriju. Sazinoties ar šo dzintara kreļļu pircēju, portāls “La.lv” noskaidroja, ka lieta tiešām nopietna un runa nav par vienkāršām, ierastām dzintara krellītēm, kādas var nopirkt tepat Vecrīgā vai brīvdabas gadatirgos.

Vīrietis vārdā Rihards mums apstiprina, ka patiešām gatavs samaksāt vairākus tūkstošus, bet par specifiskām dzintara krellēm, kas sastāv no apaļām, dzeltenām un slīpētām dzintara bumbiņām. Kuras katras krelles, ko viņam tīri teorētiski mēs varētu piedāvāt, izrādās, – nederēs. Rihards stāsta, ka ir juvelieris no Rīgas un pēdējos desmit gadus “medī” augstas kvalitātes, senas dzintara krelles. Līdz ar to par 30 gramiem vajadzīgā tipa dzintara krellēm viņš būtu gatavs maksāt līdz 1000 eiro, par 60 gramiem – līdz 3000 eiro, bet visaugstāko samaksu – 6000 eiro – esot gatavs samaksāt par 120 gramīgām dzintara krellēm.

Un tieši visdārgākās tad arī būšot tā sauktās “Cara laika”, senlaicīgās dzintara krelles, par kurām viņš sola maksāt 6000 eiro. “Dzintars ir visāds, bet tādas vairs nav, kādas man vajag,” portālam “La.lv” atzīst Rihards.  Juvelieris stāsta, ka pagājušā gadā tikai vienu reizi izdevies nopirkt šādas Cara laika dzintara krelles, kas nu jau ir liels retums, bet “kādam jau vēl saimniecībā” esot.

Savukārt tās, kas ir 240 gramīgās dzintara krelles no Ulmaņlaikiem vai Cara laikiem, esot jau maz cerību jel kādreiz nopirkt. “Ķīna pacēla cenu, ļoti izpirka Kaļiņingradā – veda arā ar vagoniem, arī arābi izpirka,” stāsta Rihards. Viņš pastāstīja, ka tiešām gatavs maksāt vairākus tūkstošus, jo pēc tam viņš no tām taisīs savas rotaslietas.  Tāpat viņš piebilda, ka 6000 eiro vēl nav tik dārgi, jo 300 līdz 400 gramīgās augstās kvalitātes dzintara krelles no vācu laikiem un senākas tiekot uzpirktas par apmēram 12 000 eiro. “Tādu gan faktiski vairs nav,” rezumē juvelieris.

Portāls “La.lv” ielūkojās arī interneta sludinājumos “ss.com”, kuros manāmi vairāki sludinājumi, ar kuru palīdzību gan privātpersonas, gan firmas cenšas uzpirkt dzintara krelles. Tā, piemēram, lombards “Margerds” Rīgā ievietojis sludinājumu ar tekstu: “Dārgi pērk un pieņem pret ķīlu vecas krelles ar dzintaru. Individuālā pieeja katram klientam. Konsultācijas, novērtēšana bezmaksas. Apmaksa tūlītēja”.

Kāds antikvariāts Rīgā “ss.com” piesola pat kredītu pret dzintara krellēm un publicējis sekojošu tekstu: “Pērkam apstrādātus un neapstrādātus dzintara gabalus, krelles, rokas sprādzes, gredzenus, brošas, kaklarotas, auskarus, utt.. Iespējams saņemt kredītu pret Dzintaru un tā izstrādājumiem”. Kāds kolekcionārs “ss.com” savukārt ievietojis šādu sludinājumu: “Par labu samaksu nopirksu dzintara krelles, brošas, akmeņus, izbraukšu pie klienta pa visu Latviju. Bezmaksa konsultācija”.

Portāls “La.lv” jau šogad, 16.martā, vēstīja, ka Lietuvā tiek veidota pat dzintara birža, cerot, ka tā palīdzēs liberalizēt neapstrādāta dzintara tirgu un atvieglot sadarbību starp tā dalībniekiem. Šai iniciatīvai aicināts pievienoties arī Krievijas Kaļiņingradas dzintara kombināts, kura vadība ideju gan vērtē diezgan piesardzīgi, tomēr pilnībā nenoraida, ziņoja LETA.

Kā izteicies starptautiskās juvelierizstrādājumu un dzintara izstādes “Amber Trip” rīkotājs Ģiedrjus Guntorjus, iespēja veidot biržu radusies, noplokot Ķīnas radītajai dzintara deficīta situācijai un stabilizējoties cenām. “Tirgus vairs nav tik pārkarsis, ķīnieši tagad ir vieni no dalībniekiem, bet vēl pirms dažiem gadiem bija pirmie (..). Izveidojies [dzintara] pārpalikums, tādēļ tiek veidota šāda platforma. (..) Gribam nedaudz normalizēt tirgu. (..) Tie, kuriem ir dzintars, tiek gaidīti mūsu biržā,” viņš sacījis žurnālistiem martā Viļņā notiekošajā izstādē “Amber Trip 2018”.

Saistītie raksti

Tikmēr Guntorjus izteicies, ka šādas biržas atrašanos Lietuvā cita starpā noteicis arī ģeogrāfiskais stāvoklis. “Vai pasaule brauks pirkt neapstrādātu dzintaru uz Krieviju? Domāju, ka šajā desmitgadē noteikti nē. (..) Viļņa ir ērtāk pieejama arī robežu ziņā, mēs esam Eiropā, (…) mums ir bāze, ir, kas pērk, ražo, atved, – princips aptuveni tāds pats kā izstādē,” viņš skaidrojis.

Pēc tam, kad Ķīna vairākus gadus palielināja pieprasījumu pēc dzintara pasaulē, cenas 2014.gadā sasniedza maksimumu – par kilogramu augstas kvalitātes iecienītāko frakciju (50-100 gramu gabaliņu) dzintara tika prasīti pat 6000 eiro, bet jau 2016.gadā cenas krietni vien kritās un pašlaik kilograms tāda dzintara maksā 3500 eiro.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgas domes koalīcijā varētu būt izveidojušās jaunas nesaskaņas
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērna nolaupīšanas lietā ECT atzīst Latvijas pārkāpumu procesuālās vienlīdzības neievērošanā
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
5 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
8 stundas