Latvijā
Politika

FOTO. Partijas tiekas ar Vējoni. Ko politiķi atturējās paust, ko atklāja?1


“Jaunā Vienotība” tiekas ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni pārrunāt jaunās valdības veidošanas gaitu, 18.10.2018.
“Jaunā Vienotība” tiekas ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni pārrunāt jaunās valdības veidošanas gaitu, 18.10.2018.
Foto: Karīna Miezāja/Latvijas Avīze

“Jaunā Vienotība” vēl nenosauc savu favorītu starp iespējamiem premjera amata kandidātiem un ir gatava turpināt sarunas ar visiem politiskajiem spēkiem, kas ir iesaistīti valdības izveidē.

JV atturīgi savos izteikumos

“Jaunās Vienotības” politiķis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni pauda, ka politiskais spēks vēl nenosauc savu favorītu un par šo jautājumu lems valdē. Rinkēvičs gan neprecizēja, kad tas varētu notikt.

Foto: Karīna Miezāja/Latvijas avīze

Rinkēvičs skaidroja, ka “Jaunajai Vienotībai” ar prezidentu bijusi “laba domu apmaiņa”, un Vējonis iepazīstinājis ar kritērijiem jaunajai valdībai – ārpolitiska un eiroatlantiska kursa saglabāšana, atbildīga budžeta veidošana, reformu turpināšana, mediju brīvība.

Būtiski ir arī tas, lai premjeram un ministriem būtu pielaide valsts noslēpumam. “Jaunā Vienotība” piekrītot šādiem kritērijiem.

Ar prezidentu arī pārrunāta situācija, ka valdības veidošanas sarunas organizē vairāki politiskie spēki vienlaicīgi.”Jaunā Vienotība” ir gatava turpināt konstruktīvi strādāt ar visām tām partijām, kuras to vēlas darīt, sacīja Rinkēvičs.

Viņš uzvēra, ka valdības koalīcijai jābūt maksimāli plašai, un “Jaunā Vienotība” atbalsta sadarbību ar visiem spēkiem, izņemot “Saskaņu”. Arī prezidents esot piekritis, ka valdībai jābūt pietiekami rīcībspējīgai un stabilai.

Rinkēvičs arī piebilda, ka pašlaik valdības veidošanas sarunās atstāti novārtā jautājumi par Saeimu – gan parlamenta vadību, kā arī komisiju vadību.

Ko sacīja ZZS?

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) sarunā ar Vējoni apliecinājusi gatavību strādāt nākamajā valdībā sešu partiju koalīcijā.

ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze pēc tikšanās ar Vējoni pauda, ka tika uzklausīts prezidenta skatījums par valdības veidošanas jautājumiem. ZZS sadzirdējusi skaidru vēstījumu, ka Latvijas ārpolitikas un aizsardzības jomas kursam jāpaliek nemainīgam.

“Mēs apliecinājām prezidentam, ka esam gatavi strādāt nākamajā valdībā, veidot plašu sešu partiju koalīciju,” sacīja Krauze. Pēc ZZS pārstāvju domām, par premjera amata kandidātu jāvienojas un jāvirza partijām, kas saņēma lielāku mandātu skaitu 13.Saeimā. Līdz ar to ZZS nenosauc konkrētu politisko spēku, kura vadībā vēlētos strādāt jaunajā valdībā.

Krauze pauda cerību, ka tiks izveidota sešu partiju koalīcija. Arī politiķis Edgars Tavars piebilda, ka sarunā bija runa par iespējami plašāku koalīciju no labēji centriskām partijām.

“VL-TB/LNNK” uzskata, ka “sarkano līniju” par daudz

Gaisā joprojām nedaudz jūtama priekšvēlēšanu gaisotne un “sarkanās līnijas” tiek vilktas par daudz, kas mazina iespējas nonākt līdz stabilai valdībai, pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni žurnālistiem sacīja nacionālā apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Foto: Karīna Miezāja/Latvijas avīze

VL-TB/LNNK ceturtdien vakarā ar Vējoni pārrunāja valdības veidošanas gaitu. Šajā sarunā VL-TB/LNNK esot raksturojusi “plusus un mīnus katram scenārijiem”, kā arī premjera amatu kandidātu stiprās un vājas puses. Dzintars gan nenosauca, kuru no kandidātiem VL-TB/LNNK uzskata par piemērotāku. “Mēs nevēlamies novilkt vēl kādas “sarkanās līnijas”,” skaidroja politiķis.

Nacionālās apvienības politiķis Roberts Zīle pastāstīja, ka saruna ar prezidentu bija lietišķa un lietderīga. VL-TB/LNNK pauda savu redzējuma par valdības veidošanas sarunām, kas norisinās jau gandrīz divas nedēļas. Taujāts par šo sarunu rezultātu, Zīle atbildēja, ka līdz valdības aprisēm partijas vēl nav nonākušas.

Viņš skaidroja, ka jaunā Saeima ir sadrumstalota, līdz ar to nevarētu sagaidīt valdības izveidi īsā laikā. VL-TB/LNNK politiķi norādīja, ka plašāka koalīcija būtu stabilitātes priekšnosacījums.

Pabriks cer, ka līdz simtgadei partijas varēs vienoties

Partijām varētu notikt arī otrā sarunu kārta ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, pēc tikšanās ar prezidentu teica apvienības “Attīstībai/Par!” politiķis Artis Pabriks, vienlaikus paužot cerību, ka līdz tam laikam politiskie spēki varēs vienoties un nākt ar konkrētāku piedāvājumu.

Ceturtdien sarunā ar prezidentu bija skaidri saprotams, ko viņš vēlētos no jaunās valdības, žurnālistiem pēc tikšanās sacīja Pabriks. “Attīstībai/Par!” piedāvāja Vējonim iepazīties ar savu darba programmu iespējamai koalīcijai.

“No tām lietām, ko viņš mums minēja, es teiktu, ka 90% šajā programmā ir iekļauti,” klāstīja Pabriks.

Viņš uzsvēra, ka politiķi turpinās valdības veidošanas darbu. Pabriks arī cer, ka līdz valsts simtgadei šīs konsultācijas vainagosies ar panākumiem. Viņaprāt, fragmentētajā politiskajā vidē ir svarīgi tikt pāri partejiskām interesēm.

“Attīstībai/Par!” arī saņēmusi priekšlikumus no četriem politiskajiem spēkiem par tās piedāvāto darba plānu, kā arī sagaida tos no Jaunās konservatīvās partijas (JKP). Savukārt ar “KPV LV” tikšanās tai plānota nākamnedēļ.

Kā ziņots, Vējonis ceturtdien sācis konsultācijas ar Saeimā ievēlētajām politiskajām partijām par iespējamiem Ministru prezidenta amata kandidātiem.

Pašlaik iniciatīvu valdības veidošanas sarunās uzņēmusies Jaunā konservatīvā partija (JKP), “KPV LV” un “Attīstībai/Par!”.

JKP premjera kandidāts ir Jānis Bordāns, “KPV LV” – Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” – Artis Pabriks.

JKP uzstāj, ka būtu jāveido piecu partiju koalīcija, neiekļaujot tajā Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un “Saskaņu”. Savukārt pārējie potenciālie valdības partneri uzskata, ka valdības darbā jāpiedalās arī ZZS.

Saistītie raksti

JKP pagājušajā nedēļā arī izteica piedāvājumu partijām par valdības modeli un atbildības jomu sadalījumu, tomēr neviens politiskais spēks tam nav piekritis.

Pašlaik valdības veidošanā iesaistītie politiskie spēki uzsver, ka nepieciešams runāt “par saturu” jeb nākamās valdības veicamajiem darbiem, nevis amatiem.

LA.lv