Latvijā
Novados

Kā Ādažu iedzīvotāji sadzīvo ar NATO ārvalstu karavīriem? 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – LETA

Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (RA) uzskata, ka Ādaži kopumā labi sadzīvo ar NATO ārvalstu karavīriem un to klātbūtnes radītajām neērtībām novadā.

Sprindžuks skaidroja, ka NATO militārpersonu klātbūtne novada iedzīvotājiem nav pārsteidzoša, jo militārās mācības Ādažos norisinājušās kopš 20.gadsimta 30.gadiem, līdz ar to vietējie iedzīvotāji ir apraduši ar specifiskajiem dzīves apstākļiem Ādažu novadā un NATO militārā kontingenta pārstāvju klātesamību novadā.

Sprindžuks pieminēja, ka pastāv arī zināmas praktiska rakstura neērtības, kas radušās ar NATO kontingenta militāro spēku pieplūdumu Ādažos un poligonā notiekošajām mācībām. Viņš pieminēja neērtības, kuras saistītas ar gadījumiem, kad militārā tehnika izmanto novada ceļus, radot satiksmes plūsmas traucējumus, vai arī mācības, kuru laikā radītais troksnis nereti traucē poligona tuvumā dzīvojošo iedzīvotāju mieru. Tāpat militāro mācību dēļ iedzīvotājiem vairs nav pieejami daži mežu masīvi, kurus iepriekš bija iecienījuši sēņotāji, tomēr Ādažu novada domes priekšsēdētājs uzsvēra, ka kopumā tās ir niecīgas neērtības, kuras nerada masveidīgus un ilgstošus iedzīvotāju dzīves apgrūtinājumus.

Sprindžuks skaidroja, ka iedzīvotāji labi apzinās kontekstu, kādēļ Ādažos ir NATO militārie spēki un kādēļ norisinās teritorijas iekārtošana, lai novadā varētu tikt uzņemti papildu karavīri. Viņš pastāstīja, ka vietējai sabiedrībai ir skaidrs, ka militārie spēki Ādažos izvietoti valstisku interešu dēļ.

Sprindžuks domā, ka iedzīvotāju izpratni un uzticēšanos militārajiem spēkiem vairo arī bruņoto spēku atklātība, izrādot savu kaujas tehniku un iepazīstinot iedzīvotājus ar savas darbības mērķiem.

Sprindžuks veltīja atzinīgus vārdus dialogam, kas pastāv starp Aizsardzības ministriju un Ādažu novada pašvaldību. Viņš atzīmēja, ka abpusējā komunikācija, kas ļāvusi iesaistīties arī pašvaldībai, ir liels pluss, kas ļauj adaptēties realitātei.

Saistītie raksti

Sprindžuks uzsvēra, ka ar ministrijas pārstāvjiem tiek kopīgi risināti tādi jautājumi kā ceļu un inženierkomunikāciju nodrošināšana militārajam kontingentam, kā arī jautājums par skolu un bērnudārzu paplašināšanu, jo ārzemju militārpersonas ieradīsies Latvijā kopā ar savām ģimenēm. Līdz ar to būs jārisina jautājums par izglītības pieejamību militārpersonu bērniem. Sprindžuks atzīmēja, ka Aizsardzības ministrija varētu piedalīties ar līdzfinansējumu skolas paplašināšanas darbu realizācijas procesā.

Sprindžuks atzina, ka kopumā gan novada vadība, gan iedzīvotāji labi sadzīvo ar jaunajiem apstākļiem, pieņemot realitāti bez emocionāliem sakāpinājumiem un kopīgi risinot visus aktuālos jautājumus.

LA.lv