×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. janvāris, 2017
Drukāt

Kā aizsargāties pret Kremļa propagandas “iefiltrēšanos”? “LA” noskaidro NEPLP kandidātu viedokļus (15)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti šonedēļ iztaujājuši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) jaunā sastāva kandidātus. Pretendentu vēstījumos un deputātu jautājumos galvenokārt tika skarti lieli, teorētiski un pat filozofiski jautājumi – sabiedrisko mediju stiprināšana, aiziešana no reklāmas tirgus, komercmediju uzraudzība, sabiedriskais pasūtījums, viedokļu daudzveidības veicināšana un tā tālāk.

Taču velns, kā zināms, slēpjas detaļās. Tādēļ “Latvijas Avīze” katram kandidātam lūdza sniegt savu redzējumu par vienu pavisam konkrētu un praktisku problēmu. Un proti – līdzšinējie NEPLP locekļi un mediju eksperti jau gadiem ilgi pauduši bažas par to, ka Latvijā par mediju īpašnieku bez kādiem šķēršļiem var kļūt šaubīgi investori no Kremļa propagandistu aprindām vai ģeopolitiski bīstamiem reģioniem, kuri pēc tam šos medijus izmantotu nevis sabiedrības informēšanai, bet Latvijas drošībai bīstamu mērķu sasniegšanai. Pašlaik pie mums valda brīvais tirgus, viss ir pērkams vai pārdodams, ja vien pārdevējs to vēlas un pircējam pietiek naudas iegādei. Zināmu kontroli veic vien Konkurences padome, bet tās galvenais uzdevums ir pārliecināties, lai viena mediju īpašnieka rokās nekoncentrētos pārāk liela tirgus daļa (turklāt arī tas, kā zināms, jau ir pieļauts, jo lielākajām Latvijas komerctelevīzijām ir viens īpašnieks). Topošo investoru reputāciju un iespējamos informatīvos drošības apdraudējumus neviens īsti nevērtē. Reāla ir situācija, ka NEPLP par medija īpašnieku maiņu uzzina tikai pēc tam, kad darījums jau noticis.

Decembra sākumā šīs bažas uzvirmoja ar jaunu sparu, jo parādījās ziņas par iespējamo mediju koncerna “Modern Times Group” (MTG) biznesa Baltijas valstīs pārdošanu. MTG Latvijā ir lielākais komercmediju koncerns (TV kanāli TV3, LNT, TV6, Kanāls 2, kā arī radio “Star FM”, portāli TVPlay un Skaties.lv). Ja šos medijus iegādātos Latvijai nedraudzīgi spēki, televīziju segmentā pretī stāvētu Latvijas Televīzija. “NEPLP rīcībā nav plašākas informācijas par iespējamo darījumu, taču šī situācija spilgti parāda – Latvijas rīcībā šobrīd nav tiesisku sviru, lai pasargātu Latvijas informatīvo telpu no “fiziskas pārņemšanas”, proti, vadošo TV un radio kanālu pārpirkšanas,” atzīst pašreizējā padomes vadītāja Aija Cālīte-Dulevska.

Līdzšinējā padome centusies šo situāciju labot, izstrādājot grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Tie paredz, ka elektroniskā plašsaziņas līdzekļa reģistrācijas vai īpašnieku maiņas gadījumā NEPLP tiek piešķirtas tiesības apstiprināt šo darījumu atbilstoši nacionālajām interesēm. Šis likumprojekts iesniegts parlamentā, bet Saeimas Cilvēktiesību komisija to pārsūtījusi Kultūras ministrijas (KM) Mediju politikas nodaļai, kur tas joprojām iesprūdis, neskatoties uz vairākkārtējiem padomes locekļu atgādinājumiem.

“Dokuments tika saņemts tādā kvalitātē, kas ministriju neapmierināja. Idejiski šie priekšlikumi tiks ņemti vērā, izstrādājot jauno elektronisko mediju regulējumu, ko Mediju politikas pamatnostādņu plāns paredz veikt jau šogad,” informēja KM Mediju politikas nodaļas vadītājs Roberts Putnis.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. grafists > O. Mazpisāns Atbildēt

  Tavas vārsmas man atgādina Puškinu.

 2. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 4. Sūtiet Mazp!sānu uz durku! Iespējams, tikai krekls ar īpaši garām piedurknēm vēl spēs savaldīt viņa ar vistas smadzenēm apveltītos biogaļas izaugumus, ko citi dēvē par pirkstiem. Izskatās, ka tie uzsākuši savu, no Mazp!sāna neatkarīgu dzīvi. Un, kamēr Mazp!sāns atpelna segvārdu, šie uzdzīvo internetā …

 5. Izbeidziet valsts TV piesārņošanu ar draņķīgiem krievu seriālu .

 6. Propoganda iedarbojas tikai uz patstāvīgi domāt nespējīgajiem.

 7. Atbilde ir vairak ka vienkarsa – kremlinus nepielaist pie NELP klokiem.. un viss notiks.
  Bet kremlinu parvaldita, nelustreta valstele tas laikam neiespejami…

 8. Sabiedriskajiem mēdijiem nav jānodarbojas ar politiku. Mēs gribam redzēt uz dzirdēt tiki patiesību un vēlreiz patiesību. Daudz vairāk skaidrojošo raidījumu par Latvijā pieņemtajiem likumiem un noteikumiem, kas pieņemti Saeimā un valdībā. Par cilvēku tiesībām un pienākumiem, par Latvijas tiesu sistēmu un spriedumu analīzi, kā arī tiešas translācijas no tiesas sēžu zāles. Tiesneši Jelgavā lasot spriedumu saīsina tekstu ar ,,bla, bla, bla”. Kādas ir cietušā tiesības uz taisnīgu tiesu un saņemt kompensāciju par nodarījumu. Padziļinātu analīzi par cilvēķa cieņīgiem iztikas līdzekļiem un t.t.

 9. Patiesības ministrija Atbildēt

  Un grafistu par ministru!

 10. nu tikai nedirsiet lielaka propadanda ir latviesiem

 11. Pret kremļa propagandu cīnās ar kremļa metodēm…

 12. Uh, kā troļļi šūmējas!!!

 13. Vienīgais veids, kā cīnīties pret Kremļa propagandu, ir DOT PRETĪ! Pa abiem vaigiem un piektajai kolonnai ar kāju pa girsu! Protams, ja kājas netrīc un spēciņa pietiek …
  Ja nepietiek, jāceļ pašu tautas dzīves līmenis tik augstu, lai pēc kaimiņzemēm izsalkušo agresoru pļāpas kļūtu neinteresantas, jo paēdušais taču neēdušo nesaprot …

 14. problēma jau galvenokārt ir ka par kremļa propogandu pasludina jebko kas nepatīk. 99,99% gadijumu tie ir patiesi fakti, nesmukumi, pat noziegumi ko pastrādā valdošās elites politiķi un tiem pietuvinātie, bet tiko to dara zināmu sabiedribai, tā uzreis- kremļa propoganda. varbut netaisiet sūdus un nebūs ko publiskot?

Draugiem Facebook Twitter Google+