×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. augusts, 2015
Drukāt

Kā anulēt pirkuma līgumu, ja atrasts cits, kurš sola vairāk (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs attēls

“Pērn noslēdzu pirkuma līgumu, lai pārdotu 8 ha zemes. To parakstījām abi ar pircēju, bez notāra. Pircējs jau bija sarunājis aizdevumu. Taču vēlāk šai zemei uzradās cits pircējs, kurš sola maksāt vairāk. Tāpēc es pie notāra neparakstīju nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai. Līdz ar to viss process ir apturēts, pircējs zemi lietot nevar. Naudu es neesmu saņēmis. Pircējs saka, ka sniegs prasību tiesā, lai nostiprinājuma lūgums stātos spēkā ar tiesas spriedumu. Esmu gatavs atlīdzināt tiesas izdevumus, bet savu zemi viņam pārdot negribu. Kādas ir manas tiesības?” jautā JĀNIS JĒKABPILS NOVADĀ.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes Juridiskās nodaļas vadītāja Dita Reliņa skaidro, ka pircējam ir likumīgas tiesības sniegt civilprasību tiesā, lai panāktu saistību izpildi un atzītu savas īpašuma tiesības. Ja pircējs tiesā uzvarēs, pārdevējam būs viņam jāatlīdzina visi tiesas izdevumi, tostarp advokāta honorārs.

Civillikumā uzsvērts, ka jārīkojas godprātīgi un saistības jāpilda. Civillikuma 1587. pantā rakstīts, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesības atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus. 1588. pantā teikts, ka viena puse nevar atkāpties no līguma bez otras piekrišanas, pat ja pēdējā to neizpilda un tāpēc, ka viņa to neizpilda.

Savukārt 2039. pants paredz, ka vienpusēja atkāpšanās no pirkuma līguma nav pieļaujama, pat ja otra puse neizpilda savas saistības. Bet 2014. pantā minēti gadījumi, kad izņēmuma veidā pirkuma līgumu var atcelt, ja to prasa viena no pusēm, proti:

1) viena puse bijusi piedabūta noslēgt līgumu vai nu ar otras puses ļaunprātību, vai ar viltu, vai ar spaidiem;

2) pirktās lietas trūkumu dēļ;

3) pamatojoties uz blakusnolīgumiem, ar kuriem paturētas atkāpšanās tiesības;

4) pārmērīga zaudējuma dēļ, ko cieš viena vai otra puse;

5) ja kreditors parādnieka nokavējuma dēļ vairs nav ieinteresēts līguma izpildīšanā un prasa tā atcelšanu (atbilstīgi Civillikuma 1663. pantam).

Protams, pirkuma līgumu var atcelt, ja pircējs un pārdevējs par to vienojas. Tas rak­stīts Civillikuma 2041. pantā – abām pusēm vienojoties, var atcelt katru pirkuma līgumu kā pirms, tā arī pēc tā izpildīšanas, izņemot gadījumus, kad ar to aizskartu trešo personu iegūtās tiesības. Atceļot jau izpildītu līgumu, katrai pusei jāatdod otrai tas, ko tā izpildījusi, vai par to jāatlīdzina.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jāā, īsts 21.gs jautājums!

Draugiem Facebook Twitter Google+