Kā “apkarot” sūnas zālienā? 0

“Kā apkarot sūnas zālienā un kā to mēslot pavasarī?” 
E. Lāce Ādažu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Vairums stiebrzāļu vislabāk aug, ja augsnes pH ir 5 – 5,5. Sārmainā augsnē (pH virs 7) augiem ir grūtāk uzņemt barības vielas un ūdeni, pat bagātīgi mēslots pakāpeniski iznīkst. Ja augsne ir ļoti skāba (pH mazāks par 5), zāliens jākaļķo ar krītu vai dolomītmiltiem. Taču, lietojot kompleksos zāliena mēslojumus, papildu kaļķošana parasti nav nepieciešama – speciālie zāliena mēslojumi padara augsni sārmaināku.

Aizdomas par skābu augsni bieži rodas, ja zālienā aug sūnas. Tomēr nepiemērots augsnes pH nebūt nav vienīgais iemesls. Sūnas var ieviesties arī, ja augsne ir noblietēta, ar sliktu drenāžu, ja zāliens atrodas ēnā, trūkst barības vielu, zāle pārāk zemu nopļauta.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Zālienzāles patērē ļoti daudz barības vielu. Regulāri pļaujot, barības vielas tiek aizvāktas, un zālienam vajag daudz spēka, lai pēc nopļaušanas atjaunotos. Tiklīdz augsnē barības vielu koncentrācija samazinās, sāk izplatīties sūnas vai nezāles.

 

Ja sūnas parādās epizodiski, tās apstrādā ar kompleksajiem pretsūnu līdzekļiem, kuru sastāvā parasti ir dzelzs sulfāts (NPK 14-0-7 + 17,4S un 9Fe). Deva 2,5 – 3 kg uz 100 m2 (pretsūnu līdzekli var iegādāties, piemēram, SIA “Kurzemes sēklas” firmas veikalos). Sūnas necieš pH līmeņa maiņu – nedz strauju augsnes skābuma kāpumu, nedz samazināšanos. Dzelzs sulfāts augsni ātri paskābina, sūnas nodzeltē, iet bojā. Tad tās ar grābekli aizvāc un zālienu uzirdina. Līdzekļi bagātīgi satur ne vien dzelzi (šis elements padara zāli tumšāk zaļu), bet arī slāpekli, tā stimulējot zāles augšanu. Diemžēl, ja preparātu izmanto katru pavasari, augsne kļūst arvien skābāka, un sūnas aug intensīvāk.

Ja sūnas pastāvīgi atjaunojas, jānovērš to izplatības cēloņi: pavasarī pirms minerālmēslu sējas jāveic aerācija, jānodrošina pietiekams apgaismojums, apgriežot kokus, jākaļķo zāliens. Lai iznīcinātu sūnu, jāiestrādā 19 % vai 18 % dzelzs mēslojums (piemēram, SIA “Mauriņš” piedāvātais Viva). Pēc mēslojuma iestrādes zāliens jālaista, aptuveni pēc divām nedēļām sūna izkalst.

Ja augsne neitrāla vai ar noslieci uz skābumu, visnoderīgākais ir pavasarim paredzētais kompleksais mēslojums. Pavasarī visvairāk nepieciešams slāpeklis, vajadzīgs arī kālijs, bet ne tik daudz kā rudenī, kad augiem jāsagatavojas pārziemošanai.

Specializētajos zāliena mēslojumos parasti izmanto lēni šķīstošu ilgstošas iedarbības slāpekli, piemēram, NPK 22-7-12 (deva 2,5 – 3 kg/100 m2) vai arī NPK 20-5-8 (4 kg/100 m2). Šie mēslojumi nopērkami SIA “Kurzemes sēklas” veikalos.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.