×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. septembris, 2012
Drukāt

Kā ārstē neiropātiju?

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

“Kur un kā ārstē neiropātiju? Pie kāda speciālista jāmeklē palīdzība?” 
Ināra Krimuldas novadā

 

Medicīnas sabiedrības “ARS” neirologs Egils Vītols skaidro, ka neiropātijas jēdziens ietver dažādu nervu sistēmas slimību kopumu, ko vieno perifērās nervu sistēmas (nervu sistēmas daļa, kas neietver galvas un muguras smadzenes) šķiedru bojājumus. To iemesli var būt dažādi: traumas, nerva nospiedums, infekcijas, autoimūnas vai vielmaiņas slimības, B grupas vitamīnu trūkums, kā arī toksīni, tai skaitā alkohols. Taču dažos gadījumos iemeslu diemžēl nav iespējams noteikt. Viena no biežāk sastopamām perifērajām neiropātijām ir diabētiskā neiropātija, kas rodas nepietiekami ārstēta cukura diabēta pacientiem.

Galvenie nervu šķiedru tipi ir sensorās (jušanas), motorās (kustību) un autonomās jeb veģetatīvās, kas stimulē audus un iekšējos orgānus: ādu, asinsvadus, sirdi, gremošanas orgānus u.c.

 

Tāpēc neiropātijas lielākoties izpaužas kā jušanas traucējumi, tirpšana, dedzināšana, sāpes, ādas izmaiņas (trofikas), muskuļu vājums un kustību koordinācijas traucējumi atbilstošajā ķermeņa zonā.

 

Neiropātijas diagnostikai mēdz izmantot specifisku izmeklēšanas metodi – elektromiogrāfiju. Tā ļauj spriest par impulsu vadīšanu nervu šķiedrās un nervu šķiedru bojājuma tipu.

Pacientus ar neiropātiju parasti ārstē neirologs, taču bieži vien nākas arī konsultēties ar citu specialitāšu ārstiem, piemēram, endokrinologiem.

Neiropātiju ārstēšana ir ilg­stoša un kombinēta, jo, pirmkārt, jānovērš iemesls, kas ir izraisījis saslimšanu, tādēļ var būt nepieciešama operācija nerva kanālā, ja ir nervu saspiedums, vai infekciju ārstēšana, cukura diabēta kompensācija vai imūnsistēmu ietekmējoši medikamenti autoimūnu slimību gadījumā. Otrkārt, jālieto specifiski medikamenti, kas uzlabo nervu šķiedru funkciju vai novērš atsevišķus traucējošus simptomus, piemēram, sāpes. Daudzos gadījumos ir noderīgas fizioterapijas nodarbības un fizikālās terapijas procedūras. Jo ātrāk uzsāk neiropātijas ārstēšanu un ir mazāks nervu šķiedru bojājums, jo labāki ir rezultāti. Tomēr jāatceras, ka visos gadījumos diemžēl nav iespējams pilnīgi atjaunot nervu šķiedru funkciju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+