×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 18. augusts, 2018
25. novembris, 2017
Drukāt

Kā atgūt valsti un nepazaudēt sevi. Saruna ar Hariju Tumanu (70)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Harijs Tumans

Vēstures doktors.
Dzimis 1967. gada 1. novembrī Rīgā.
LU Vēstures un filozofijas fakultātes profesors.
Studējis Latvijas un Sanktpēterburgas universitātē, specializējies antīkās pasaules vēsturē.
Sarakstījis fundamentālu pētījumu "Varoņi un varonība Senajā Grieķijā", pirmo latviski tapušo pētījumu par Senās Grieķijas vēsturi un kultūru.
Saņēmis titulu "Gada vēsturnieks Latvijā 2015".
Precējies ar Margaritu Tumanu. Dēli Dāvis un Georgs.

Harijs Tumans. Vēsturnieks. Apveltīts ar asu prātu un gudru sirdi. Viens no Latvijā spēcīgākajiem viedokļu līderiem. Mūsu saruna par to, kāpēc aktuāla ir mūžība, nevis laiks.

 

Kas notiek ar tautu un kultūru, kam laiks ir nauda, nevis žēlastība, kas dota mums līdz ar izredzi uz mūžību?
Tā ir parādība, kas raksturīga kultūrām norieta stadijā. Ne tikai laiks – viss tām ir nauda. Viss tiek mērīts ar naudu, nauda kļūst par cilvēka dzīves mērķi un jēgu. Šāds fenomens civilizācijas vēsturē ir pieredzēts jau vairākkārt: tā gāja bojā Babilonija, Feniķija, Grieķija, Roma utt. Mēs esam kārtējie, fināls ir zināms. Šodien toni nosaka grāmatveži, viss tiek rēķināts un pārvērsts naudas izteiksmē, pat izglītība un veselības aprūpe: cik studentu vai skolēnu uz vienu pedagogu, cik pacientu uz vienu ģimenes ārstu. Slēgsim skolas, slēgsim slimnīcas, jo nauda un cipari ir svarīgāki par visu! Taču tas nogalina, tas ir kultūras krahs. Ejam vēlās Romas pēdās.

Un vēl arī nevēlēšanās domāt par nāvi.
Jā, arī tas ir simptomātiski. Katra kultūra visupirms risina dzīvības un nāves jautājumu. Kultūra rodas uz kādas idejas pamata, patiesībā – uz reliģijas pamata. Reliģija piešķir dzīvei jēgu un atbild uz jautājumu par pēcnāves dzīvi. Tas ir fundamentāls jautājums, par ko ir jārunā un jādomā visa mūža garumā. Nāve ir kulminācija, svītra, ko pavelk zem saskaitāmajiem. Kopsavilkums. Kvintesence. Tāpēc Senajā Ēģiptē, kad cilvēki sanāca uz draudzīgu pasēdēšanu, dzīru telpas vidū atradās reāls sarkofāgs ar reāliem kauliem – lai atgādinātu par laika limitu. Vēlāk to aizstāja simbolisks atveidojums, bet ideja palika tā pati: memento mori! – atceries, ka tu mirsi! Arī kristietība uztver dzīvi kā ceļu uz mūžību.

Nesen kāds Latvijā populārs teologs intervijā pateica, ka kristietības centrā vienmēr ir cilvēks. Ja kāds pēkšņi teiktu, ka Visuma centrā ir Zeme, bet Saule griežas ap to, no tā nekas nemainītos ne Saulei, ne Zemei, nedz pilngadīgam Latvijas Republikas pilsonim. Bet kā ir šinī gadījumā? Cilvēka iekšējā pasaulē taču pilnīgi viss ir atkarīgs no tā, ko cilvēks domā.
Nejautāšu, kas ir šis teologs, jo tā nav kristīga teoloģija. Kristietības centrā ir Dievs – Kristus, nevis cilvēks. Ja pasaules centrā tiek nolikts cilvēks, tas patiesībā ir jau ateisms. Pirmo reizi tas tika izdarīts Senajā Grieķijā, kad sofists Protagors pasludināja, ka cilvēks ir visu lietu mērs.
Un tā tas ir arī mūsdienās. Bet, ja cilvēks kļūst par visu lietu mēru, tad no tā neizbēgami izriet morālais relatīvisms, kas spēj attaisnot jebkādu noziegumu, jo cilvēks pats sev nosaka, kas ir labs un kas ļauns. Bībelē tas tiek aprakstīts kā grēkā krišana: aizliegtais auglis tika paņemts tieši no laba un ļauna atzīšanas koka. Labs un ļauns – tās ir morāles normas, tā ir vērtību sistēma, orientieri jeb ceļa zīmes, ko Dievs ir devis cilvēkam viņa paša labad, un cilvēkam nav tiesību tur kaut ko mainīt vai grozīt. Tātad grēkā krišana ir cilvēka pretenzija nolikt sevi Dieva vietā. Pasludinot sevi par pasaules centru un visu lietu mēru, cilvēks faktiski iet Lucifera ceļu. Var teikt, ka Lucifers bija pirmais revolucionārs un demokrāts, jo viņš sacēlās pret hierarhiju un pieprasīja sev vienlīdzību un tiesības – kā gaismas nesējs.

Aizmirstot, ka viņa spožums ir atstarota gaisma, jo ne jau viņš pats ir tās avots. Kad zeme pagriež muguru saulei, iestājas nakts. Kad baznīca pagriež muguru Kristus mīlestībai, iestājas tumsa. Kamēr Eiropa bija kristīga, tā spēja turēties pretī islāmam un sekmīgi atvairīt musulmaņu invāziju. Kad un kas ir mainījies?
Eiropa spēj karot arī tagad, jo tai ir tehnoloģijas. Atšķirība ir tāda, ka agrāk kristīgā Eiropa varēja stāties pretī musulmaņu karaspēkam ne tikai ar ieročiem, bet arī ar ideju un gara spēku. Un ar mazākiem spēkiem uzveikt pārspēku. Atcerēsimies kauju pie Puatjē 732. gadā, kauju pie Lepanto 1571. ga-dā vai Maltu, kas 1565. gadā atvairīja turku uzbrukumu, atcerēsimies Vīnes vārtus, kur 1683. gadā Polijas un Svētās Romas impērijas spēki sakāva Osmāņu impērijas armiju. Visās šajās kaujās kristieši cīnījās un uzvarēja, jo bija gatavi mirt par patiesību. Tagad eiropiešiem nav patiesības, nav ticības, nav idejas, par ko būtu vērts mirt. Viņi domā tikai par baudām un to, kā glābt savu dārgo dzīvību. Un paļaujas nevis uz Dievu, bet uz ieročiem. Te varonībai nav no kā dzimt. Varonība dzimst tur, kur beidzas bailes no nāves. Bet tas var notikt tikai tad, ja ir kāda augstāka vērtība, kas ir svarīgāka un dārgāka par fiziskā ķermeņa eksistenci. Savukārt tehnoloģiskais pārākums nav mūžīgs un nav drošs garants.

Pievienot komentāru

Komentāri (70)

 1. Nu, Tumans jau gadiem sludina vienu un to pašu, nekā jauna. Daļēja taisnība, protams, viņam ir, tomēr piedāvātie risinājumi savā starpā pamatīgi konfliktē. Te kristīgās vērtības, te latviskums, te pēkšņi galvenā ir cilvēkmīlestība… cilvēkmīlestība kristietībā, kristiskais latviskums? protams, praksē nav reāls ne viens ne otrs.Latviskās vērtības valstī, kur katram otrajam ir slāvisks uzvārds…. Visvairāk, protams, “iepriecina” laikmetīgās mākslas izķengāšana. Ja jau Tumana kungs tik ļoti vēlas, lai māksla māca, tad grūti saprast, kā to var palaist garām apskatot konceptuālus mākslas darbus. Tas, ka H.Tumanam daudz vieglāk nolasās klasiskās mākslas vēstījums, nav pārsteidzoši, ņemot vērā, ka grieķu traģēdijas studējis gadu desmitiem.
  p.s. Lai izbeigtu H.Tumana izcelšanās teoriju diskusiju – nē, tik tiešām latvietis viņš nav un savās lekcijās ļoti humoristiski apraksta smieklīgos stāstus no …ukrainas, ja nemaldos…

 2. Tumans turpina mītu par latviešu viensētnieka dabu. Bet Latvijas brīvvalsts laikā laukos bija ļoti rosīga sabiedriskā dzīve – lauksaimniecības biedrības, brīvprātīgie ugunsdzēsēji, kori, Aizsargu organizācijas, kulšanas talkas, zaļumballes, kultūras un sporta pasākumi. Un visā Latvijā bija ap 550 Latviešu biedrības. Kur tas viss okupācijas gados pazuda, kāpēc mainījās tautas raksturs? Kāpēc zuda savstarpēja uzticēšanās, spēja kopīgi strādāt?

  • Latviešu kopības sajūta pazuda tāpēc ka pēc 2. pas. kaŗa latviešu inteliģence emigrēja un ieplūda milzīgs skaits salašņu – ap 40 % no valsts iedzīvotājiem, un gandrīz 40 % palikušās latvietes (daļēji arī latvieši) stājās laulībā ar iebraucējiem. Tas atjaunoja uz īsu laiku it kā pieklusušo glūnīga dzimtcilvēka mentalitāti. Šāds mankurtisma līmenis nav ne Igaunijā, ne Lietuvā. Tie nedaudzie latvieši, kam nav šādas tipiskas dzimtļaužu mentalitātes, iespējams, uzdod sev jautājumu: Kā es varu iet protestēt pret valdības cūcībām kopā ar nodevīgu nelatvieti – krievu vai žīdu maukas atvasi? Kā es varu uzticēties politiski tiem, kas kulturāli ir pret manu eksistenci?

  • Vai tik te kādam rasisms pa ausīm nespiežas laukā?

   • kāds tur rasisms,notikuša un notiekoša fakta trāpīgs un precīzs apraksts un šie notikumi Latviešu attīstību ir atmetuši atpakaļ par kādiem trīssimt gadiem.

 3. Priekšvēlēšanu gaisotne Atbildēt

  Kuras partijas, politiskā strāvojuma ideologs ir šis profesors ? No kurienes un no kā nāk ? Kas virza ?

 4. Pasaulē viss notiek daudz vienkāršāk un saprotamāk. Eksistences mēri ir nauda, zināšanas un tradīcijas. Pārējais ir tikai verbālai apmuļļāšanai.

 5. Ja Tumans ir autoritāte Atbildēt

  tad latvieši ir ārprātīgi

 6. “Kārtīgs” latvietis – tas vienmēr ir kārtīgs “tautas draugu” kantora ziņotājs?!
  Leons Taivans, LU profesors un speciālists Tuvo Austrumu jautājumos, runājot Latvijas Radio 4 raidījumā „Aleksandra studija”:(..) un esmu sadarbojies ar VDK. Savu saistību ar VDK es vēl deviņdesmitajos gados pastāstīju rakstā laikrakstam, tāpēc nevienam vairs nav noslēpums, ka esmu bijis VDK aģents. Man kā vēsturniekam ir ļoti interesanti vērot, kā cilvēki, kuri toreiz bija pie varas, arī šobrīd ieņem amatus valdībā, neraugoties uz nacionālas valsts izveidošanos.”

  • Visu cieņu par godīgumu un atzīšanos! Kaut vairāk būtu tādu, kuri paši “iznāk no maisa”, nevis dzīvo bailēs no maisu atvēršanas brīža. Ir taču saprotams, ka situācija bija sarežģīta, un kurš no mums var būt drošs, ka līdzīgos apstākļos nekļūtu par savas tautas nodevēju? Tad ir jābūt tādam varonim, kurš nebaidās no nāves – par tādu raksta cien. Harijs Tumans. Mums katram ir jāapzinās, ko man nozīmē nāve, jo agrāk vai vēlāk tās priekšā būs jānostājas. Tikai nāves esamība piešķir dzīvei konkrētu ierobežotību laikā, jo mēs nevaram paspēt visu atvēlētajos 70 gados – ir jāizdara būtiskās izvēles, nesadaloties sīknaudā. Pie tam savu nāves stundu nevienam nav dots zināt. Ja tu nezini, vai no rīta pamodīsies, tad katru vakaru izlīgsti ar visiem, pirms saule nogājusi. Mēs mazgājam savu miesu, bet aizmirstam vakaros nomazgāt savai dvēselei kājas………….

 7. Taivāns un Tumans nav salīdzināmi Atbildēt

  Nesaprotu, kā daži komentētāji var salīdzināt pusizglītotā krieva Tumana mistiskos pesteļus ar kārtīga latvieša/ latgalieša, profesora Taivāna viedokli. Profesoram Taivānam ir pietiekami liela pieredze savā nozarē (orientālistikā), lai iztiktu bez mistikas un vienmēr stingri pieturētos pie racionālā: faktiem un zinātniskas metodes. Ja Tumans sagroza un plaģiē Špengleru (Vakarzemes kultūras noriets), tad Taivāns turpretim visnotaļ precīzi atsaucas uz Hantingtonu (Civilizāciju sadursme) un savos skaidrojumos iztiek bez plaģiāta.

  • Vispār- profesors Taivāns šad tad mēdz atsaukties uz profesora Tumana teikto, un otrādi !

  • Par krievu-runā, ko nezini. Manas mammas meitas uzvārds bija Tumane, – tīri latvieši, latgalieši, ne smakas no krieviem vismaz pēdējās 5 paaudzes.

  • Tumans ir bijis iesaistíts ‘krievu pasaules’ aktivitātēs Latvijā un lielu daļu izglítíbas ieguvis Krievijá. Bez tam viņam ir šausmīgi aizdomīgs slāvu akcents latviešu valodā. Ja viņš tiešam ir latgalis, tad pārtautojies,kaut kas uz mankurta modi. Latgaliešiem būtu jākaunas, ka tāds viltuspravietis un prasts pesteļotājs ir viņu gaišākais prāts. Starp citu, nekad gan Taivāns uz Tumanu nav atsaucies, tās ir nesalīdzināmas svara kategorijas un temati nav saistīti.

  • prof.Taivans jau labi sen nodarbojas ar naida kurināšanu. Nekad nebūtu ienācis prātā salīdzināt prof.Tumanu ar Taivanu, taču jāatzīst, ka domas veids viņiem ir līdzīgs. Agrāk bija labi, tagad viss slikti, jaunā paaudze izlaidusies .. Špengleru pārlasījušies. Principā nekas oriģināls.

 8. Viss, ko Viņš raksta ir Valsts Noslēpums.

 9. Ļoti labi viss pateikts! Piemēram: “Tradicionāli valsts vienmēr tika uztverta pēc analoģijas ar ģimeni, kur tēvs – valsts vara – ir atbildīgs un rūpējas par visu locekļu labklājību. Šādā valstī rodas kopības sajūta un nācija saliedējas. (..) Taču princips “katrs pats par sevi” atbilst nevis civilizācijas, bet mežonības stāvoklim. ”
  = Padomājiet paši – īpaši tie, kuri viduslaikus sauc par ‘tumšajiem’ – par cilvēku nepiedzimst, par cilvēku ir jākļūst dzīves laikā. Zirgs vai kaķis gandrīz uzreiz pēc piedzimšanas ir gatavi savai dzīvnieka dzīvei. Bet cilvēks aug un izglītojas apmēram 18 (!) gadus. Un daži no mums, diemžēl, var kļūt par necilvēkiem, par zvēriem. Valsts kā labas ģimenes uzdevums būtu rūpēties par iespēju katram unikālajam Cilvēkam nodzīvot pilnvērtīgu, bagātīgu, piepildītu (un ne jau ar materiālajām mantām piepildītu) Dzīvi. Jā, mēs esam piedzimuši Latvijā un saucam sevi par latviešiem, bet ar to nepietiek, tur nav nekāda mūsu nopelna. Mums ir jākļūst par Īstiem Cilvēkiem. Katrs var pie sevis pārdomāt, ko tas viņam nozīmē un vai ir nācies satikt kādu tiešām cilvēcīgu Cilvēku savā mūžā…
  Paldies LA par šo rakstu!!!

 10. “Zinātnieka uzdevums ir savu atzīto patiesību arī bez aiztures apliecināt, nedomājot par konsekvencēm.”
  Prof.Dr.theol. Haralds Biezais.

 11. Paldies Trīsvienīgajam Dievam par H.Tumana drosmi, saprātu un garīgi apgaismota cilvēka skatu uz pasauli.

 12. Esošo situāciju tikai liberastu propagandisti cenšas iztēlot kā “uzplaukuma” fāzi, lai ignorētu vēstures mācības, par kurām stāsta Tumana kungs. Kas vēstures mācības (par Romas pagrimuma iemesliem) ignorē vai neapjēdz, to vēsture mēdz bargi pārmācīt. Smiekli nenāk, ja “Latvijā visvairāk jaunatklāto HIV/AIDS gadījumu Eiropā”
  Jaunākie statistikas dati par HIV/AIDS izplatību Baltijā liecina – Latvija ir apsteigusi Igauniju ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita ziņā 2016. gadā. Tas nozīmē, ka Latvija kļuvusi par sava veida līderi šai ziņā ne tikai Baltijā, bet arī starp visām Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm, informē biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.

  • HIV/AIDS it kā atklāj vairāk, jo Latvijā pēdējos gados ļoti attīstās šīs slimības diagnostika un statistiskā uzskaite.

 13. Smieklīgākais visos šajos “atklājumos” ir tas, ka tas, kas Tumanam un visiem mums tik ļoti patīk jebkurā kultūrā, ir taisni norieta fāze. Kā Grieķija, tā Roma un Kristīgā kultūras kļuva interesantas tikai norieta fāzē, nevis dogmatiskā “uzplaukuma” fāzē, ko raksturoja domas ierobežotība, fanātisms un radošo izpausmju slāpēšana. Arī dzīvot mēs labrat gribētu tajās norieta pilsētās, kad parasti sāk uzplaukt humānisms ar “visi cilvēki brāļi”, nevis uzplaukuma verdzības laukos, kad “Dieva kartība ir – es esmu kungs, tu – vergs!”.

 14. ar cieņu pret viedokļiem, šī zinātnieka izteikumiem tomēr nepiekrītu, jo… neuzticos motīviem; kaut kā pārāk nievājoši pret savu valsti (ja patiesi “savu”…?)… bet, kā savulaik teica Voltērs… lai runā, jo tā iespējams novērtēt… pat Lucifera motīvus… un ja Lucifera motīvi būs pietiekami pārliecinoši – ardievpalīgu

 15. “Paldies” LV elitei par auseklīšu revoļūciju (1988.-1991), iekļaušanu ES un NATO!
  Ja pašlaik valsts un pašvaldību parāds tuvojas 10 000 000 000 EUR, bet LV pilsonīšu privātparāds 20 000 000 000 EUR (Kredītsaistības šobrīd ir 724 200 cilvēkiem Latvijā – kasjauns.lv), tad aizbēgt no ciklopiem (banksteriem) būs pagrūti. Labi gan, ka Tumans nestāsta par Odiseja pielietotajiem paņēmieniem Ciklopu salā, jo tad viņu momentā ieskaitītu “totalitāro” metožu un režīmu piekritēju pulkā. Uz 4.atmodu LV elites mazākums vēlas evolucionēt bez revolucionārām metodēm un dziesmām, tipa ” Ne cars, ne vadoņi, ne dievi / Mums jaunu gaismu nenesīs / Tik pašu rokas, pašu spēki / Lems laimi, važas saraustīs. /

 16. Te ir gan slimības etioloģija, gan patoģenēze, gan diagnoze, gan ārstēšana, gan prognoze, gan salīdzinājums ar līdzīgiem saslimšanas gadījumiem vēsturiskā un kultūras griezumā. Grūti pārspējama domas skaidrība un argumentācija gan analītiskā, gan, sintētiskā griezumā.

  • Diez vai nu tik skaisti viss būs Atbildēt

   Krievijas ietekmes aģents sludina visduslaiku mentalitāti, lai veicinātu sabiedriskās domas regresu un demonstrē visai plaģiātisku pieeju, sagrozīdams un izraudams no konteksta nopietnāku domātāju idejas. Manipulācija un populisms, nekas vairāk. Būtu jākaunās regresēt uz pagātni, meklējot zemakoiespējamo, mistiski pesteļojošo kopsaucēju.

 17. Bez ekonomikas nav kultūras. Valsti iedzēš slikta izglītība ar šoviem, sportu…..Dzīvniekiem nekad nav bijušas valstis, tikai aploki, to arī čekai vajag, Nojāt ekonomiku ar pabalstiem un ēnu ekonomiku, un sliktu izglītību. Paldies Šadurskim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 18. Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisija, SAB, DP, KNAB un Valsts Kontrole – visi skatās “kā patiesā satversme, pēc kuŗas praksē top pārvaldīta Latvija, atškiŗas no tās Satversmes, kas rakstīta uz papīra.”(Jens Z ) Vēsturnieks Tumans iet soli tālāk, jo bez skatīšanās arī secinājumus izdara. Kā tādās reizēs izsakās: Nav nekā jauna zem šīm debesīm. Kas reiz bija valsts norieta periodā bija Senajā Grieķijā, Romā un PSRS, to vērojam arī pašlaik:
  ” Šobrīd mūsu „projektu” varētu izteikt vienkāršā formulā: „grābj, kas var!” Par valsts identitāti un par ciklopiem valstī. Dr. hist. Harija Tumana blogs: (lu.lv)

 19. Lielisks raksts, komentāri apliecina, ka autoram taisnība. Degradācija rullē!

  • Labs raksts, kas izraisa tik daudz naidīgu komentāru. Jautājums: vai šo naidīgo komentāru autors ir viens vai vairāki. Paldies profesoram un LA, kas atļāvās šādu rakstu publicēt!

 20. Tumana un visu “bojāejas” sludinātāju problēma ir tā, ka kad nonākam līdz konkrētām lietām, tas, ko vērtē visaugstāk izrādās taisni “liberāļu bezkultūras” vērtības – cienīt citu utt. Un nevis jaukās Romiešu, kur pēc rasu principiem jebkurš svešais tika ierindots vienā līmenī ar tarakāniem.

  • Liberāļi pinas pretrunās: cilvēks, kas audzināts kā egocentriķis ( es -pats par sevi, es – galvenā vērtība, Tumana vārdiem – ciklops) nespēj cienīt citus, tas nav iespējams 🙁

  • Muļķības! Cieņa pret cilvēku parādās tikai civilizāciju norieta fāzē. Tajā brīdī, kad iepriekšējā stingrā kultūra vājinās un cilvēks kļūst par visu lietu mēru. Mūsu civilizācijā – līdz ar franču revolūciju, kas arī bija pagrieziena punkts uz norietu. Uzplaukuma fāzē parasti ir verdzības (vienalga kā to sauc par feodālismu vai kā citādi) sistēma, kur ir cieņa pret augstāku kārtību. Šī kārtība parasti nejauši ir gadījusies tāda, kas ir izdevīga pie varas esošajiem. Nē nu var jau protams pieņemt, ka despotiskie feodāļi greznās pilīs ļoti cienīja noplukušos, pusbadā esošos zemniekus.

 21. jāatzīst, ka daļa komentētāju rakstu ir izlasījuši, bet ne nieka nav sapratuši. Lai notiek pēc autora prāta, lai komentē arī rupekļi un divpirkstu pierītes, būtu muļķīgi iedomāties, ka tādu nav. Paldies autoram, bija vērts lasīt!

 22. Rakstā (intervijā) pausta pārdomāta un respektējama personīgā pārliecība, bet mani izbrīna, ka zinātnes aprindu pārstāvis dažas lietas mēģina skaidrot, piesaukdams Luciferu un dažādas mistiskas lietas. Faktiski arī LV izglītības sistēmai ar Romas bojāeju nav nekāda sakara. Tie apgalvojumi par līdzību nav balstīti uz analīzi, bet uz virspusējiem iespaidiem, tātad pievilkti aiz matiem, lai radītu lielāku dramatisko efektu uz lasītājiem. Nedrīkstētu arī nopietni apgalvot, ka valsts pamatā ir tikai ideja, jo kur tad paliek vēstures gaitā dažādu apstākļu sakritības dēļ pārmantotās institūcijas un tradīcijas (piem., mūsdienu LV ierēdniecības uzkrītošā līdzība ar zemākā ranga cara laiku činavniekiem…) Saskaņā ar Špengleru, ideja varētu būt kultūras mantojuma pamatā, nevis valsts pamatā. Valsts ir tikai instruments valdošo aprindu interešu nodrošināšanai, tā tas Eiropāir bijis vismaz kopš franču revolūcijas laikiem. Domāju, ka ar Austrumu senatnes jēdzieniem nevaladzētu aizrauties, meklējot atbildes uz mūsdienu jautājumiem, jo citādi pastāv risks visu domas pavedienu sajaukt vienā nepārredzamā, manipulatīvā putrā. Nezinu nevienu valsti vēsturē, kas reālajā dzīvē būtu bijusi organizēta saskaņā ar antīko filozofu uzskatiem. Tātad lai saprastu Latvijas problēmas nevajadzētu aizrauties ar ekskursiem un ekskursijām laikā un telpā, bet gluži vienkārši paskatīties, kā patiesā satversme, pēc kuŗas praksē top pārvaldīta Latvija, atškiŗas no tās Satversmes, kas rakstīta uz papīra. Tā varētu sev sagādāt daudz lielākus pārsteigumus, nekā salīdzinot Latviju ar Seno Grieķiju. No kurienes tas Lucifers aizgūts Tumanam – domāju, ka no Roberta Mūka reliģiju pētniecībai veltītajiem antropozofiskajiem rakstiem (19.g.s. mistiķes H. Blavatskas stilā.) Mūks (jeb īst. v. Avens) rakstīja, ka ‘Luciferu’ varētu saukt par simbolu pārliecīgai dzīvošanai pagātnē un tagadnes neatzīšanai, bet ‘Arimanu’ (no viduspersiešu zoroastriskās mitoloģijas) – par simbolu pārliecīgai aizrautībai ar technikas progresu un visu moderno.

 23. Bravo Harijam!
  !!!!
  Daudziem liberastiem uz astes uzmina, te komentāros var redzēt kā gānās!

 24. Dīvaini lasīt uzbrūkošus, bet absolūti tukšus komentārus acīm redzami objektīvai un korektai analīzei, ko dod cilvēks, kam ir vairāk nekā nepabeigta profenīte kā komebtētājiem. Taču, ja kritika nāk no personām ar augstāko izglītību, atliek vien ar skumjām atzīt, ka Tumanam taisnība ne vien par Eiropu kopumā, bet arī par mūsu kaktiņu. Sākusies degradācija, kas nez vai būs apturama. Uz to mums viens jāierauj, kā saka kolhoza priekšnieks

  • Analīze jau varbūt ir korekta, bet tās autoram var pārmest to pašu, ko grieķi savulaik pārmeta dramaturgam Frīniham, proti – īsti nav parādīta izeja.

 25. “Klusi Jūrmalas dome pieņēmusi lēmumu, kas ļauj Remam Karginam piederošajai firmai SIA Adlera turpināt būvniecību Bulduru kāpās līdz pašai pludmalei, raksta avīze Dienas Bizness.”
  =================================================================
  Tikai mieru, pilsonīši! Kamēr NATO kaujas grupas ir Latvijā, tikmēr par 4.maija repubļikas drošību nav jāsatraucas. Netērējiet lieki laiku,mēģinot kaut ko te atgūt ar skaistiem vārdiem.

 26. Lasot šo rakstu, lūdzu, ņemt vērā, ka mūsu pilsoņu misijai jābūt: neļaut noniecināt mūsu valsts pagātni, bet gan lepoties ar to, jo tikai tā mums deva spēku izturēt un atgūt neatkarību. Un šai apziņai jābūt par pamatu latvisko partiju vienotībai. Bet kopējai platformai sadarbībai ar cittautiešiem jābūt – mērķtiecīga sabiedrības izglītības veicināšana un savstarpēja cieņa atmetot pagājušā kara laika retoriku.

 27. jāpasmaida par viedokļiem Atbildēt

  palasot viedokļus, izskatās, ka neoriberasti-sorozīti, ir palaiduši vaļā savus ķēdes troļļus 🙂

 28. Kā jau pietiekoši erudīts cilvēks, atbildes uz sasāpējušiem jautājumiem netiek dotas. Ja šie jautājumi ir pietiekoši nobrieduši, katrs var piedalīties atbilžu meklēšanā. Ja nevienu tas neinteresē, tātad nav īstais laiks pienācis. Tad pat vispareizākās atbildes būs ar dakšām rakstītas ūdenī.

 29. izklausās visai rašisks tas profiņš – runā par rietumu dekadenci līdzīgi ka russia today.
  kur lūr ūniversitāte, vai kadri nav jāpatīra?

  • Savukārt Afrodite ir Sorosa kuce. Kas ir, Afrodite, vai nepatīk, ka Tumans kritizē liberāļus un gļēvās tolerances sludinātājus, slimos politkorektuma pārņemots it kā intelektuāļus un pseidomāksliniekus ar saviem fekālajiem bezgaumīgajiem darbiem? Nepatīk, ka Tumans aicina atgūt un droši vien arī latviskot Latviju? Nepatīk, ka kāds noliek pie vietas homoseksuālisma un t.s. atvērtās sabiedrības sludinātājus?

  • Izziņa: Izziņa alias HT alias Afrodīte alias Zinisminis))

 30. Tāds murgpilns politisks demogogs ar rusofīlu ievirzi. Vai gadījumā nav krievu autoru cienītājs liels? Vēsturnieks? Autoritāte 0. Diemžēl

 31. Vēl varēja pateikt, ka zeme ir plakana.
  Tipisks krievijas maigās varas aģents. Aģitē par atgiezšanos vidulaikos, kad nu bija tik labi un garīgi. Nu tik labi…

 32. Puspatiesību un visiem labi saprotamu nepatiesību žonglētājs, kurš aģitē mūs atgriezties viduslaikos… Kuros viss bija vienkārši super un lieliski. Tipisks krievijas maigās varas aģents.

 33. Lasot zemāk rakstītos komentārus var just ,ka lielākā daļa ļautiņu ir garīgi aprobežoti un degradējušies.
  Rakstā minētās patiesības neatstās nekādu iespaidu uz garīgi tukšiem un morāli samaitātiem indivīdiem,kas veido kašķīgo,savstarpēji naidīgo partiju elektorātu ,tāpēc par raksta autoru neinteresēsies un uz pārrunām neizsauks ne KNAB, ne SAB,ne drošības policija,jo valsts vara patreizējā izpildījumā netiek apdraudēta.

 34. ” Šodien toni nosaka grāmatveži, viss tiek rēķināts un pārvērsts naudas izteiksmē,….”
  =================================================================
  Grāmatveži tikai apzinīgi izpilda savu darbu ( LV parāds, ja kas, tuvojas 10 000 000 000 EUR), jo virs grāmatvežiem ir vēl kāds ar “asu prātu un stipru sirdi”. Kurš tās sengrieķu teikas par Odiseju lasījis, tas tak atcerēsies, kas un kā viensētnieku piespieda pamest dzimtās mājas, sievu un bērnu, – un doties globālā ceļojumā, kura pirmais pieturas punkts bija pilsēta vārdā Troja. Bez Odiseja palīdzības grieķu globalizācija tālu netiktu, bez zinātnieku palīdzības LV var atkal ne-integrēties R-Eiropā galīgi un neatgriezeniski. Tumana u.c. zinātniekus vajadzētu piesaistīt liberastu projektam “Latvija 2050” ….

 35. Aramess dziļā sašutumā Atbildēt

  Viduslaiku tumsonības sludinātājs! Riebjas lasīt tādus murgus, kas tiek uzdoti par kaut kādu gudrību. Vai nav kauns LA publicēt tādas intervijas? Un jūs vēl bremzējat kritiska viedokļa paušanu? Jums patīk tie laiki, kas bija pirms Dantes, Bokačo, Petrarkas? Jums patīk laiki, kad baznīckungi mācīja ciest un gatavoties aizkapa dzīvei, nevis dzīvot reālajā pasaulē?

 36. Izlasiju pirmos teikumus un sapratu – truls demagogs. Tātad atgriezties pie tiem laikiem, kad cilvēks tika gatavots nāvei, nevis dzīvei? Celt piramīdas, lai pēc tam dzīvotu aizkapa dzīvē? Kā iespējams tāds idiotisms šajos laikos? Un tas ir kaut kāds līderis? Atpakaļrāpulis!

  • Tumans atkārto Raiņa aicinājumu, kā arī to pašu, ko pirms 2000 gadiem. Kā tādās reizēs izsakās – nav nekā jauna zem šīm debesīm.”
   Jāņa ev. 3:1-15 – (..): 4. Nikodēms saka Viņam: “Kā cilvēks var piedzimt, vecs būdams? Vai tad viņš var atgriezties savas mātes miesās un atkal piedzimt?” 5 Jēzus atbildēja: “Patiesi, patiesi Es tev saku: ja kāds neatdzimst ūdenī un Garā, netikt tam Dieva valstībā! 6 Kas no miesas dzimis, ir miesa, un, kas no Gara dzimis, ir gars. 7 Nebrīnies, ka Es tev esmu sacījis: tev jāpiedzimst no augšienes. 8 Vējš pūš kur gribēdams, un tu dzirdi viņu pūšam, bet nezini, no kurienes viņš nāk un kurp viņš iet. Tāpat ir ar ikvienu, kas piedzimis no Gara.” 9 Nikodēms atbildēja un Viņam sacīja: “Kā tas var notikt?” 10 Jēzus atbildēja un viņam sacīja: “Tu esi Israēla mācītājs un to nezini? 11 Patiesi, patiesi Es tev saku: mēs runājam, ko zinām un liecinām, ko esam redzējuši, bet jūs mūsu liecību nepieņemat. 12 Ja jūs neticat, kad Es jums stāstu par zemes lietām, kā jūs ticēsit, kad Es jums stāstīšu par debess lietām? 13 Jo neviens nav uzkāpis debesīs kā vienīgi Tas, kas no debesīm nācis, Cilvēka Dēls. 14 Un, kā Mozus paaugstinājis čūsku tuksnesī, tāpat jātop paaugstinātam Cilvēka Dēlam.”

  • gan nekur tālu nebūtu jāgriežas! Trīsdesmit gadus atpakaļ ”atpakaļrāpuļi” bija visi, kas domāja ar savu galvu, nevis lasīja kompartijas kongresu materiālus! Laimīgu ceļu, Arames!

 37. Vija, paldies par rakstu! Atbildēt

  Paldies par rakstu. Vai beidzot LA un žurnālisti ir sapratuši savu sūtību, proti būt par tiltu starp tautu un informācijas nesēju, bet nevis pasniegt sevi kā “patiesības ministriju”, – kā to dara neoliberālisma ideoloģijas platforma lsm.lv (ši platforma ir valsts plašsaziņa un tomēr tā nekaunīgi,nenosrkstot ņem mūsu naudu no valsts budžeta un sludina vienu vienīgo ideoloģiju – neoliberālismu!). Vai LA turpinās saziņu ar zinātniekiem? Vai būs zinātnieku apskati par notiekošo Latvijā?

 38. Valsts atgūšanas idejas var rasties tikai un vienīgi iestājoties pret pastāvošo kārtību ( kā tur Odisejs ar komandu no ciklopa tika vaļā?). Ja Tumans kungs vienā savā iepriekšējā rakstā minēja, ka “neprāts būtu stāties ceļā braucošam vilcienam”, tad, iespējams, nāksies mainīt sliežu ceļa virzienu? Kamēr Latvijā spriež par Rail Baltic, tikmēr Islandē par jaunu kārtību, sistēmas izmaiņām:”Islandes civilās aizsardzības departaments trešdien publicējis cilvēku evakuācijas plānu saistībā ar iespējamo valsts lielākā vulkāna izvirdumu tuvākajā laikā, vēsta «Euobserver».
  Ēraifajēkitla vulkāns atrodas valsts dienvidaustrumos un ir lielākais vulkāns valstī. Islandes pastāvēšanas laikā tas izvirdis vien divas reizes – 1362. un 1727. gadā.”

 39. Skaidra bilde, kāpēc liberastu “radošais mazākums” neaicinās Tumana kungu uz LU triju forumu cikla” Latvijas formula 2050. Attīstības scenāriji.”
  p.s. Šai intervijā Tumana kungs veikli izvairījās no atbildes uz jautājumu par kristietības norieta cēloņiem, kas sākās 16.gs. Pirms 500 gadiem jau reformators M.Luters bez pamatota iemesla par “varoni” netika pataisīts, – augļošanu valsts līmenī vajadzēja legalizēt un banku biznesa uzplaukumam pamatu radīt piespieda objektīvi iemesli. Pārejai uz kapitālismu savu lomu nospēlēja arī klimatiskais faktors (Mazais Ledus laikmets). Laiks kādam pastāstīt arī par Nīderlandes revolucionāriem un viņu sarīkoto revolūciju !

  • Kādreiz lasīju Ekonomisko vēsturi. Tur bija rakstīts, ka Luteru, pamatos, finansēja karaļi, kas savu 10% vietā taisījas pievēkt vēl 10 (tos kas baznīcai)…, nu, tas tā.
   Intervijā, neko gudru nesalasīju. Kāds tad viņaprāt varētu būt tas mūsu valsts supermērķis?
   Uzcelt te Kristietības valsti, kā Daesh? Izveidot Impēriju, kā Romas? Latviju latviešiem varbūt?
   Par to nebija ne vārda, bet, ja sāc, piem., ar Kristietību, tad arī pabeidz ar to (kaut negatīvā nozīmē), nevis mētāties pa faktiem un tēmām bez kādas, manuprāt jēgas.

Draugiem Facebook Twitter Google+