×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. februāris, 2014
Drukāt

Kā atjaunot drenu sistēmu


Foto - LETAFoto - LETA

Meliorētā zemes gabalā vairs nedarbojas drenu sistēma (no dažām iztekām neplūst ūdens, bet dažas pēc plāna dabā nevar atrast). Kā pašu spēkiem atjaunot un atrast iztekas? Cik par to atjaunošanu būtu jāmaksā, ja uzaicinātu firmu? 
Inga Līvānu novadā

Visbiežāk drenu iztekas nedarbojas un nevar atrast tad, ja tās ir nosprostojušās, novadgrāvis piesērējis vai aizaudzis. Attīrot novadgrāvja posmu no aizauguma un sanešiem, parasti izdodas atjaunot drenu sistēmas darbību. Novadgrāvjus lielākoties tīra ar ekskavatoru, un izmaksas ir atkarīgas no izrokamās grunts daudzuma, mehāniskā sastāva, ūdens dziļuma novadgrāvī, nepieciešamības atjaunot drenu iztekas utt. Parasti tie ir 1–3 eiro par kubikmetru.

Ja novadgrāvis un iztekas ir sakārtotas, bet no tām joprojām netek ūdens, iespējams, ir bojāta drenu sistēma – caurules piesērējušas, aizaugušas ar saknēm, mehāniski bojātas, ūdens izskalotas, ir bojātas kolektoru iztekas (sk. zīmējumu). Šī sistēma var nedarboties arī ķīmiskās un bioķīmiskās aizsērēšanas dēļ (dzelzs savienojumi), nekvalitatīva pārsedzošā filtrmateriāla izvēles un iebūves gadījumos, ja starp drenām ir palielinātas spraugas, atsevišķas māla caurules ir nosēdušās utt. Šādos gadījumos sistēma ir jāapseko, veicot inženierizpēti, proti, atrokot drenas, nosakot bojājumus un izvēloties metodi nosusināšanas darbības atjaunošanai, ko vislabāk var veikt hidromelioratīvajā būvniecībā sertificēts speciālists (sarakstu var atrast Latvijas Melioratoru biedrības mājaslapā www.lmb-melio.lv).

drenas1

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+