×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Vēlos atrast mātes kapavietu. Kas var palīdzēt? (2)

vecpildes

Esmu uzaudzis bērnunamā, man pašlaik ir 78 gadi. No bērnunama man līdzi iedotajos dokumentos redzams, ka mana māte bija Rozālija Lūropa, dzimusi 1918. gadā, dzīvojusi Jelgavas novada Zaļenieku pagasta “Jukumu” mājās. Tur es mātei piedzimu, kad viņai bija 18 gadu, un mani atdeva bērnunamā. Šo māju saimnieks bija Rūdis Jukums. Manai mātei tagad vajadzētu būt 95 gadiem. Visdrīzāk, viņa ir mirusi. Gribētu uzzināt, kur atrodas viņas kapavieta, lai varētu to apmeklēt. Noskaidroju, ka “Jukumu” mājas ir pārdotas, tur tagad dzīvo sveši cilvēki, kuri neko nezina. 
Jēkabs Lūrops Rucavas novadā

Šis mūsu lasītāja zvans vēl vienu reizi apliecina, cik nepieciešama ir publiski pieejama datu bāze, kurā ikviens interesents varētu sameklēt jebkura cilvēka apbedījuma vietu.

Pašlaik vienīgā visiem pieejamā publiskā datu bāze ir biedrības “Nekropole.info” interneta mājaslapa “www.nekropole.info”, kuru sāka veidot 2011. gadā. Šajā mājaslapā jebkurš var ierakstīt ziņas par saviem tuviniekiem, norādot viņu dzimšanas un miršanas datumus; kapsētu un vietu, kur viņi apbedīti, var ielikt arī tuvinieku fotogrāfijas un citu informāciju. Taču pašlaik šajā mājaslapā ir ļoti nepilnīga informācija. Šeit centralizēti nenonāk ziņas par visiem mirušajiem no dzimtsarakstu nodaļām, kā arī ziņas par apbedījumiem no kapsētām un baznīcu grāmatām. Arī ziņas par Rozāliju Lūropu mājas lapā neatradām.

Jelgavas novada Zaļenieku pagasta pārvaldes sekretāre Gunita Ķere atbildēja, ka “Jukumu” māju pagastā nav un nav bijis. Ir mājas “Jukas”. Padomju laikā tās piederējušas kolhozam, tur atradās četri dzīvokļi. Arī pagasta vecie iedzīvotāji par Rozāliju Lūropu un Rūdi vai Rūdolfu Jukumu neko nav dzirdējuši.

Zaļenieku pagasta bibliotekāre Arita Liepiņa ielūkojoties Zaļās draudzes arhīvā, pastāstīja, ka Rozālija Lūropa tur nav minēta. Taču 1947. gada draudzes locekļu iemaksu reģistrā ir ziņas, ka Glūdas ciemā, kas atrodas Zaļeniekiem kaimiņos, “Būmaņu” mājās dzīvoja Lūrops Vera un viņas ģimenes loceklis Izidors. Tas diemžēl arī viss.

Varbūt ziņas var sameklēt arhīvos? Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta arhīva nodaļā paskaidroja, ka, lai sameklētu ziņas par kādu dzimtsarakstu nodaļas aktu (dzimšanu, laulību, miršanu), jāzina gads un vieta. Ja būtu zināma dzimšanas vieta, varētu noskaidrot mūsu lasītāja mātes dzimšanas datumu. Lai saņemtu arhīva izziņu, jānāk pašam ar visiem dokumentiem un jāraksta iesniegums. Par izziņas sagatavošanu jāmaksā no 1 līdz 4 latiem.

Lai noskaidrotu miršanas datumu, arī jāzina gads un vieta. Un, ja māte mirusi līdz 1992. gadam, datorizētajā Iedzīvotāju reģistrā par viņu ziņu nebūs. Kapsētās nav vienota veida uzskaites. Tādēļ, lai sameklētu apbedījuma vietu, būs jāpārskata kapsētu grāmatas. Nezinot, kur un kad māte mirusi, apbedījuma vietu atrast nez vai izdosies.

Dēls var pieprasīt ziņas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Taču tur adreses vai telefonus nevienam nedod! To liedz likums par personas datu aizsardzību. Ja Rozālija Lūropa vēl ir dzīva, viņu informēs par cilvēku, kas viņu meklē. Ja viņa gribēs, pati ar jums sazināsies.

UZZIŅA


• Izziņas dzimtsarakstu jautājumos (par dzimšanas, miršanas, laulības apliecībām un tml.) par laiku līdz 1905. gadam izsniedz Latvijas Valsts vēstures arhīvā Rīgā, Slokas ielā 16, tālrunis 67613118. Par laiku no 1906. gada līdz 1921. gada 30. aprīlim izziņas izsniedz Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta arhīva nodaļā Rīgā, Čaka ielā 38a, tālruņi 67830682. Turpat var saņemt arī izziņas par Latvijas pilsētām un rajoniem (izņemot Rīgu un Rīgas rajonu) par vēlāku laika posmu, līdz mūsdienām.

• Savukārt par Rīgas pilsētu un rajonu par laiku no 1921. gada 1. maijam līdz mūsdienām izziņas izsniedz Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļā Brīvības ielā 86, tālrunis 67312114.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ieteicams papētīt tautaskaitīšanas datus attiecīgajam pagastam, piemēram, no 1935. gada vai 1941. gada. Varbūt izdodas..

  2. ka tad ar vietejiem iedzivotajiem,vai tad tiesam neviens neko nezina.pagastmaja vai kur citur kaut kadai tacu informacijai jabut,nav jau ta ka so sievieti neviens nepazina,vajag apjautaties kaiminiem,radi gan jau tacu ari kadi vel ir,varbut berni pec si onkula,iespejams mazberni sai tantei.draugos atradu kadu meiteni ar sadu uzvardu 20 gadi no dobeles.varbut var kaut ko sazimet_laura luropa,luize luropa.

Draugiem Facebook Twitter Google+