×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. decembris, 2014
Drukāt

Māris Antonevičs: Kā atšķetināt Gordija mezglu? (10)

Foto-LETAFoto-LETA

Attiecībā uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju Latvijā jau kādu laiku lietoti apzīmējumi “seriāls” vai “šovs”, kas gan nav saistīts ar iestādes darbu, cik ar attiecībām KNAB iekšienē. Bet patiesībā vēl šaurāk – personiskajām attiecībām starp biroja vadītāju Jaroslavu Streļčenoku un viņa vietnieci Jutu Strīķi. Tā kā šobrīd ir parādījušies citi līdzīga žanra “seriāli”, piemēram, attiecības “Vienotībā”, tad KNAB stāsts vairs nešķiet nekas aizraujošs. Taču te, kā noprotams, tiek gatavots Zālamana lēmuma cienīgs pavērsiens – biroja sadalīšana. Tas nozīmētu izmeklēšanas daļu nodošanu Iekšlietu ministrijai, bet partiju finansēšanu – Valsts kancelejas pārziņā. Tam piekrītot arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma, taču norādījusi, ka šāda dalīšana varētu notikt pēc tam, kad būs beigusies Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā. Pat tad, ja šīm reformām rastu racionālu pamatojumu, nepamet sajūta, ka īstais iemesls ir banālāks – nolikt Strīķi un Streļčenoku katru savā vietā, lai viņu ceļi vairs nekrustotos. Vienkāršas metodes te nelīdz. Streļčenoku nevar atstādināt tikai par to, ka viņš nevar (negrib) sastrādāties ar kādu sev pakļautu personu, kura nevēlas ievērot hierarhiju, savukārt Jutai Strīķei ir pārāk liela autoritāte Latvijas vadošajās aprindās, lai notiktu pēc scenārija, pēc kāda parasti tiek risināts priekšnieku un padoto konflikts. “Vienotības” acīs J. Strīķe ir KNAB “simbols”, kā to savulaik atzina premjere Straujuma, bet dažiem partijas biedriem, cik zināms, ar Strīķi ir pat ģimeniski draudzīgas attiecības.

Bet atrausimies uz brīdi no Latvijas. Cīņa ar korupciju šobrīd ir ļoti aktuāla arī Ukrainā, kur jāieceļ jaunais Nacionālā antikorupcijas biroja vadītājs. Valsts prezidents Petro Porošenko, uzstājoties parlamentā, piedāvājis, ka šajā amatā varētu iecelt ārzemnieku. Iemesls patiesībā ir ļoti vienkāršs – nodrošināt biroja neitralitāti. Korupcijas tēma Ukrainā ir ļoti smaga, un daudzi tieši to uzskata par galveno “Maidana” revolūcijas cēloni, kas piesaistīja protestiem lielas tautas masas. Krievijas faktoram tobrīd vēl bija pakārtota nozīme, tas priekšplānā izvirzījās vēlāk. Ja Ukrainas politisko stilu arī šoreiz neizdosies mainīt (vērts atcerēties, kā pirms tam izgāzās “oranžā revolūcija”, pēc kuras mainījās tikai politiskā elite, nevis kas cits), tad visas ciešanas būs bijušas veltas. Porošenko, šķiet, apzinās, ka nepietiek atrast bargu izmeklētāju, nepieciešams arī nodrošināties, ka šai personai nepārmet kādas politiskas, ekonomiskas, radniecīgas vai cita veida saites Ukrainas elitē, ļaujot apšaubīt, ka birojs darbojies godprātīgi, nevis izpilda kādu politisko pasūtījumu.

Protams, varētu ukraiņiem piedāvāt pieņemt darbā Juti Strīķi, vienīgi ņemot vērā visus KNAB notikumus, diez vai to varēs uzrādīt kā īpašu “veiksmes stāstu”. Reformu ziņā par tādu toties tiek uzskatīta Gruzija, kur īsā laikā bija izdevies reformēt iekšlietu struktūru un mainīt iesīkstējušās koruptīvās tradīcijas. Tāpēc ļoti ticams, ka jaunais Ukrainas antikorupcijas biroja vadītājs nāks no bijušās prezidenta Mihaila Saakašvili komandas (paklīda pat baumas, ka tas varētu būt pats Saakašvili, taču tas neatbilst patiesībai). Turklāt tas nav vienīgais amats, kurā piedāvāts apstiprināt ārzemnieku.

Te jautājums – ja jau Latvijā korupcijas novēršana un apkarošana kavējas tieši personīgo attiecību un neskaidro politisko saišu dēļ, varbūt arī te vajadzīga kāda radikāli cita pieeja?

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Es piešķirtu plašākas tiesības Valsts kontrolei – lai tā varētu pati uzsākt kriminālprocesus, nevis tikai rakstīt atzinumus un sūtīt materiālus prokuratūrai, kura tālāk neko nedara. Un KNAB vispār aizklapēt ciet. Nav bijušas laimīgas zvaigznes, kad tas nodibināts – ja jau iestāde strādā bezjēgā, tad labākus rezultātus nav ko gaidīt arī nākotnē.

 2. Strīķe pēc tautības ir krieviete. Strelčenoks laikam ir baltkrievs. Man ir aizdoma, ka Strīķe ir šoviniste un baigais snobs, kas jūtas pārāka par citām tautībām. Bez tam, Strīķe no savas sirdsdraudzenes Ilzes Viņķeles pārņēmusi šo to no karojošā feminisma.

 3. =Attiecībā uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju Latvijā jau kādu laiku lietoti apzīmējumi “seriāls” vai “šovs”, kas gan nav saistīts ar iestādes darbu, cik ar attiecībām KNAB iekšienē.=
  Vienkārši – abus atlaist un piemeklēt jaunus KNAB vadītājus, ja protams grib to lietu sakārtot.

 4. Ja Strīķe tik ļoti gribētu labu knabu,tad priekšnieks ar likumīgām metodēm nevarētu viņu traucēt.Bet patreizejais bardaks ir vajadzīgs visiem,kuriem normāls knabs varētu traucēt šeptēties.Troļļu versijai arī pamats,ja paseko dažām biogrāfijām.

 5. … Ukrainiem ir tik pat stipra un spejiga diaspora, ka letiniem, un tie to izlietos … starpiba ir, ka Beazabrenes nomenaklaturas parvaldosa elite un tas uzcepto partiju lideri nekad neatlaus savejo diasporas arvalsts policistu … jo te liekas paslepti vel daudzi vinu politikanu noslicinati gulbalki … un tos dienas gaisma nedrikst celt …!

 6. Vai kāds tiem diviem ākstiem, streļčonokam un ģimenisko attiecību strīķei, ir pajautājis – kam pieder Valsts? Vai kāds ir parēķinājis – cik lieli zaudējumi rodās, kamēr 2 grupējumi kārto savas attiecības? Šī nebeidzamā stulbuma sāga atgādina, ka siles darboņi piesedzās ar demokrātiju, tiesiskumu un cilvēktiesībām. Vai nebūtu laiks abus izslaucīt miskastē (kā Ukrainā) un atcerēties ka iestādei jāstrādā Valsts labā, nevis jānodrošina vieta pie siles.
  Kādā sakarā jāreorganizē iestāde dēļ diviem sētas gaiļiem, kam savas intereses pirmajā vietā? Kopš kura laika pa masmēdīkļiem lēkājoša priekšniecība simbolizē visu KNAB? Nav tur nekāds Gordija mezgls – tikai neslēpta cīņa pie siles un šie 2 āksti/upuri ir tikai redzamā daļa.

  • 12 gadu atpaHaļ jau rakstīju “‘komentāros”‘,k SS organizācijai bija “”savs “”uzraugošais SS””ar SMERŠ “”tiesībām”‘,jeb “”kā tās tur sauca””….?Patriek ratā abus “”šeptmaņus”‘un SĀKT VISU NO JAUNA.Valsts,man kauns skatīties,kā Tevi uzlaUpa.

 7. Strīķe nevar sastrādāties ar Streļčonoku, bet kā lai talantīga, ar savu darbu aizrāvusies, godprātīga izmeklētāja sastrādājās ar nekompetentu un , piedošanu, stulbu (to pierāda viņa atkārtoti ar tiesas lēmumu atceltās pavēles), tas tak kavē, pat neļauj ne izmeklēt, ne noformēt lietas, izgāž aizturēšanas, lietu nodošanu tiesai utt. Strīķei ir paziņas tur un tur, zināms kur, bet kas ieinteresēts paturēt Streļčnoku, kas traucē izmeklēšanu, par to nekas nav zināms. Viens Kalnmeijers? Diez vai.

 8. Kā biroju var vadīt cilvēks, kurš nepārzin likumus? Mums vienkārši ir slima Saiema! Piekrītu.ka vajadzīga radikāla pieeja!

Draugiem Facebook Twitter Google+