×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. maijs, 2012
Drukāt

Kā audzēt fenheli? (1)

florences_fenhelis1

“Kā izaudzēt fenheļa saknes? Parasti izaug tikai dillīte, sakne neveido bumbuli. Sēklas atveda no Turcijas. Vai jāaudzē dēsti?” 
Anita Zviedre Vaiņodes pagastā

 

Šajā gadījumā nav svarīga sēklu izcelsme, bet šķirne. Fenhelim (Foeniculum vulgare) ir vairākas šķirņu grupas. Ārstnieciskais fenhelis tik tiešām ir dillēm līdzīgs augs, tam piemīt izteikta anīsa smarža un garša, lapas un sēklas pārtikā izmanto kā garšaugu. Savukārt tā sauktais Florences fenhelis (F.vulgare var. azoricum) no lapu kātiņu paresninājumiem pie rozetes pamatnes veido bumbuli. Šos bumbuļus lieto uzturā līdzīgi kā citus dārzeņus, visbiežāk dažādos sautējumos. Fenheļa dzimtene ir Vidusjūras piekraste, kur tas bieži aug arī savvaļā. Tur tas ir daudzgadīgs augs, bet Latvijā izsalst, tāpēc audzējams viengadīgā kultūrā. Fenhelis ir samērā aukstumizturīgs, taču prasīgs pēc gaismas. Garās dienas apstākļos mēdz priekšlaicīgi izziedēt, tādēļ svarīgi izvēlēties šķirnes, kas piemērotas audzēšanai vasarā. Atkarībā no šķirnes fenheļa veģetācijas periods ilgst 80 – 100 dienas no izstādīšanas.

Pasaulē fenheli bieži audzē ar tiešo sēju augsnē, bet agrīnāku un kvalitatīvāku ražu iegūst, audzējot no dēstiem. Šim nolūkam piemērotas kasetes, ko izmanto kāpostu dēstu audzēšanai, vai presētas kūdras podiņi, kam malas garums ir 3 – 4 centimetri. Sēklas dīgst ilgi, vidēji 15 – 20 dienas, atklātā laukā dēstus stāda maija beigās vai jūnija sākumā, parasti uz 1 m2 rēķina astoņus augus.

 

Fenheļa audzēšanai piemērotas vieglas, ātri iesilstošas, auglīgas, irdenas augsnes.

 

Tas ir prasīgs pēc mēslojuma, optimālais barības elementu saturs augsnē uz hektāru: 130 kg slāpekļa, 75 kg fosfora un 200 kg kālija, svarīgs ir arī nodrošinājums ar kalciju un mikroelementiem.

Kopšanas darbi: nezāļu apkarošana, sausā laikā – laistīšana, jo ir svarīgi nodrošināt vienmērīgu augsnes mitrumu visā audzēšanas periodā. Kad bumbuļa diametrs sasniedzis 8 – 10 cm, vāc ražu.

Latvijā dārzeņu fenheļa sēklas var atrast tikai dažu firmu sortimentā. Piemēram, SIA “Kurzemes sēklas” piedāvā Holandes firmas “Bejo” šķirni ‘Floro’, kas piemērota audzēšanai vasarā un rudenī, ir izturīga pret izziedēšanu, veido blīvus, kvalitatīvus bumbuļus, kas ilgi neplīst, pēc dēstu izstādīšanas izaug vidēji 92 dienās.

Savukārt Jāņa Aldermaņa dārzniecība (Rīgā) savā interneta veikalā piedāvā vācu firmas “N.L.Chrestensen” šķirni ‘Fino’, kas arī ir izturīga pret izziedēšanu un veido blīvus, baltus bumbuļus. Lai tie būtu baltāki, divus mēnešus pēc uzdīgšanas šīs šķirnes augus iesaka apraust ar zemi.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. nu pašol nah

Draugiem Facebook Twitter Google+