×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
23. novembris, 2012
Drukāt

Kā audzēt krāšņās veigelas (1)

agra_veigela2

“Esmu dzirdējusi par košumkrūmu, kas saucas krāšņā vigilija. Lūdzu, pastāstiet vairāk par šo augu! Varbūt iespējams publicēt arī fotoattēlu, lai varam redzēt, kāds izskatās. Kā audzēt? Kur iegādāties stādus?” 
Ingrīda Rempe Skrīveros

 

Droši vien vēstules autore dzirdējusi par augu, kas saucas krāšņā veigela. Savvaļā veigelas aug Austrumāzijas un Dienvidaustrumāzijas zemēs. Stādaudzētavas “Sakstagals” saimniece Zaiga Graudiņa stāsta, ka no 15 sugām, kas ietilpst veigelu ģintī, Latvijā var audzēt agro, krāšņo, Midendorfa, Korejas un vēl citu sugu veigelas, tāpat to šķirnes (šķirņu skaits jau pārsniedzot 250), izvēloties katrai augu kompozīcijai un katram dārzam piemērotākās.

Agrā veigela (Weigela praecox) zied maijā, pārējās – vasaras vidū, bieži vien vēl arī otrreiz – rudenī. Krūmu augstums ir no 40 cm līdz 3 metriem. Lielākajai daļai veigelu sugu un šķirņu visā Latvijā ir laba ziemcietība, izņēmums ir Midendorfa veigela (Weigela middendorffiana) ar gaiši dzelteniem ziediem – Latgalē un Vidzemē tā bieži apsalst.

Veigelas dārzu bagātina ar dažādām krūmu formām, ar ziedu un lapu krāsu daudzveidību. Ziedi var būt dažādu toņu rozā un sarkani, balti un dzelteni, lapas – zaļas, dzeltenas, baltraibas, zaļas ar dzeltenu vai baltu apmali, tumši sarkanas.

Šie augi ir ātraudzīgi un diezgan pieticīgi. Audzējami labi drenētā, pietiekami mitrā un auglīgā, irdenā augsnē. Pacieš nelielu noēnojumu, tomēr vislabāk jūtas saulainākajā dārza vietā, tur arī krāšņāk zied. Bargās ziemās jaunie dzinumi var apsalt (tie atjaunojas, bet krūmi zied vāji).

Veigelas zied gan uz jaunajiem, gan uz iepriekšējā gada dzinumiem. Lai krūmi arvien būtu skaisti ziedoši, daļu veco zaru tūlīt pēc ziedēšanas izgriež līdz augsnes virskārtai.

Liela auguma šķirnes ar nokareniem zariem efektīgāk izskatās, stādītas pie dārza robežas. Brīvi augošā, ziedošā dzīvžogā tās labi harmonē ar ceriņiem, deicijām, filadelfiem un spirejām. Kompaktas formas krūmi ar krāsainām lapām noderīgi soliteru stādījumos. Zema auguma veigelas sader kopā ar skujkokiem, kā arī akmeņdārzos. Izvēloties dažādas šķirnes, ziedēšana var ilgt gandrīz visu vasaru. Iespējams veidot arī interesantas veigelu grupas. 
krasna_veigela_variegata

Dažādās krāsās ziedošu veigelu šķirņu stādus var iegādāties gan stādu audzētavā “Sakstagals” (Rēzeknes novada Sakstagala pagastā), gan “Meža Rasas” (Krustpils novada Vīpes pagastā), tāpat arī citās audzētavās. Minētajās audzētavās šoruden par 2 – 4 latiem gabalā bija nopērkami vairāku krāšņās veigelas šķirņu konteinerstādi: ‘Purpurea Nana’ (0,5 – 1 m augsts krūms ar tumši rozā ziediem un brūngansarkanām lapām), ‘Alexandra’ (krūms sasniedz līdz 1,5 m augstumu, zied no jūnija līdz jūlijam, ziedi – spilgti rozā, lapas – skaistā tumši purpursarkanā krāsā), ‘Brigela’ (ļoti krāšņs krūms ar dzeltenraibām lapām, izaug līdz 2 m augsts, zied koši sarkaniem ziediem no jūnija līdz jūlijam, rudenī lapas krāsojas oranžos un bordo toņos), ‘Rumba’ (60 – 90 cm augsts krūms ar tumši sarkanām ziedu taurītēm un gaiši zaļām lapām), ‘Naomi Campbell’ (izaug līdz 1 m augsts krūms, zied spilgti rozā ziediem, lapas maina krāsu no tumši zaļas uz purpurvioletu), ‘Nana Variegata’ (līdz 80 cm augsts krūms, lapu apmales dzeltenīgas, ziedi rozā, sīkāki nekā pamatsugai), ‘Piccolo’ (zema auguma krūms ar rozā ziediem un gaiši zaļām lapām).

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. skaistā viegela

Draugiem Facebook Twitter Google+