Mobilā versija
Brīdinājums -0.8°C
Alvīne
Sestdiena, 16. decembris, 2017
2. septembris, 2013
Drukāt

Kā audzēt pelēko krustaini? (1)

krustaine2

“Kā audzēt pelēko krustaini? Vasaras sākumā iestādīju balkona kastē kopā ar citām puķēm, bet tā pēc kāda laika iznīka.” 
A. Kārkliņa Ogrē

 

Sudrablapu krustainei (Senecio cineraria, syn. Senecio bicolor) ierastākais nosaukums ir pelēkā krustaine. Pie mums to audzē kā viengadīgu augu dekoratīvās lapu rozetes dēļ, kaut gan krustaines ir divgadīgas. Nākamajā gadā tām veidojas nelieli dzelteni ziedu kurvīši, kas dekorativitātē gan nevar sacensties ar lapojumu.

Uzmanību: augs satur indīgus alkaloīdus!

Dārzā krustaine nepārziemo, tāpēc katru pavasari to stāda no jauna. Pavairo ar sēklām, izsējot tās martā dēstu audzēšanai. Dēstu izstāda maija beigās, izvēloties saulainu vietu, irdenu, barības vielām vidēji bagātu augsni. Stādus izvieto 10 – 15 cm attālumā citu no cita. Izveidotās šķirnes ir krāšņākas par pamatsugu: ‘Silverdust’ – augumā tikai līdz 20 cm, sudrabaini pelēks, smalks, dziļi plūksnaini dalīts lapojums, ‘Cirrus’ – līdz 30 cm augsta, lapas zilgani vizmo, klātas ar baltu pūku, ‘New Look’ – 30 cm augumā, ļoti lielas, krāšņas, elegantas sudrabaini pelēkas lapas.

Sudrablapu krustaine skaisti izskatās kopā ar augiem, kuriem ir spilgti sarkani, oranži vai dzelteni ziedi. Sudrabainās lapas labi izceļas starp ziedošajām puķēm. Skaisto pelēcīgo krāsu krustaine gan saglabā tikai saulainā vietā.

– Sudrablapu krustaine ir apbrīnojami izturīga puķe, tai nav nepieciešams ļoti mēslots substrāts. Ja augsne ir pārtrekna, augi nenonīkst, bet maina sudraba krāsu uz zaļu, – stāsta Nacionālā Botāniskā dārza Lakst­augu floras nodaļas asistente Ilma Nereta.

Audzējot kastēs un traukos, krustainēm vajag nedaudz mitruma (nedrīkst ne pārliet, ne iekaltēt) un ik pa 14 dienām – vājš mēslojums. No kaitēkļiem augus mēdz bojāt laputis. Izplatītākās slimības – īstā un neīstā miltrasa. Miltrasas izplatīšanos veicina slāpekļa mēslu pārpilnība, pārāk blīvs stādījums un mitrs, karsts laiks.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bijām atvaļinājumā,tajā laikā bija īsts sausums mājās dārzā,kad pārbraucām ,mūsu puķes krustaines bija pilnīgi sausā zemē,bet smukas un svaigas ar savām sudrabotajām lapiņām,pēc apliešanas izplētās plašumā lapas – nu skaista ,gaiša,iepriecinoša puķīte.Man patīk arī tie tumši dzeltenie ziediņi ar rūgteno smaržu.

Draugiem Facebook Twitter Google+