×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
29. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā audzēt timiānu? (1)

ThymusSerpyllum2

Kā audzēt timiānu? Dārzā tas pāris gadus auga, pēc tam nosala. Vai tas uz ziemu ir jāpiesedz?
 S. Gaile Carnikavas novadā

 

Timiāns (Thymus) jeb mārsils ir daudzgadīgs garšaugs un ārstniecības augs, taču stādījums ik pēc diviem trim gadiem jāatjauno. Vecāki augi arī nav tik aromātiski, tiem ir vairāk zaru un mazāk lapu.

Bargākās ziemās nereti izsalst, sevišķi, ja augi bagātīgi mēsloti un pirmajā gadā ievākta liela raža. Lai labi pārziemotu, nedrīkstētu apgriezt vēlāk par augustu. Ja gaidāms kailsals, jaunus stādījumus vēlams piesegt ar lapām vai egļu zariem. Pavasarī jau diezgan agri var redzēt, vai augi pārcietuši ziemu. Pat tad, ja iesēj aprīļa beigās, vēl var pagūt izaudzēt dēstus. Timiāna audzēšanai izvēlas no aukstiem vējiem aizsargātu vietu un kaļķainu augsni.

Sākot ar otro gadu, ražu parasti vāc divas reizes sezonā. Ražojošie stādījumi pēc apgriešanas papildus jāmēslo: pēc pirmās ražas novākšanas mēslojuma sastāvā pārsvarā jābūt slāpeklim, pēc otrās – fosforam.

– Agrāk mārsilu neaudzēju, ievācu savvaļā augošo mazo mārsilu. Tuvējos Gaujas silos plešas lielas audzes, – stāsta Lizuma aptiekas vadītāja Laima Klimona, kura pie aptiekas ierīkojusi ārstniecības augu prezentācijas dārzu. – Kopš 2009. gada kolekcijā ir gan citronmārsils, gan sudrablapu, gan vilnainais jeb pūkainais mārsils. Savus mārsilus ziemā nepiesedzu, pagaidām neviens no tiem nav izsalis. Tiesa gan, cenšos laikus apgriezt un pavairot, pavasarī iestādot apsakņojušos zariņus no vecajiem krūmiņiem. Ja krūmiņus neatjauno, audzes viducis kļūst koksnains un ne visai glīts. Jaunie augi ļoti labi ieaug un izplešas, veidojot bagātīgi ziedošu vienlaidu paklāju.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Timiāns un mārsils nav viens un tas pats, nevar tā rakstīt – Timiāns (Thymus) jeb mārsils, jo Thymus vulgaris ir timiāns, bet Thymus serpyllum ir mārsils. Mārsilam stumbri ir guļoši, timiānam stāvs stumbrs. Autore, pirms publicēja rakstu, varēja ievākt info un nejaukt visu kopā.

Draugiem Facebook Twitter Google+