Šāds vilnis sliktam peldētājam jau var būt pat ļoti bīstams. Kovalams, Indija.
Šāds vilnis sliktam peldētājam jau var būt pat ļoti bīstams. Kovalams, Indija.
Foto – Juris Lorencs

Kā ceļot droši un prātīgi 0

Grāmatas dažkārt neglābjami noveco pavisam pēkšņi, dažu gadu, pat mēnešu laikā. Tieši tā noticis ar Jemenas un Sīrijas ceļvežiem, kas atrodas manā bibliotēkā. Uz Sīriju, kur jau vairākus gadus plosās pilsoņu karš, es tā arī nepaspēju aizbraukt. Vairāk paveicās ar Jemenu. Ceļojums uz šo valsti (2009. gada ziemā es tur pavadīju mēnesi) ir pats neparastākais un interesantākais ceļojums manā mūžā. Diemžēl arī Jemenu jau izpostījis karš. Saūda Arābijas aviācija sabumbojusi galvaspilsētu Sanu un tās unikālo vecpilsētu. No daudzām ceļvedī minētajām ēkām palikušas vien drupu kaudzes.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Tad kur vispār vēl var ceļot? Un kā ceļot? Šādus un līdzīgus jautājumus pēc nesenajiem terora aktiem Rietumeiropā un Turcijā uzdod daudzi. Situācija dažviet var mainīties ļoti strauji, tāpēc nevēlos dot kādus 100% drošus padomus. Man pašam šķiet, ka šodien vēl joprojām pietiekami drošas ir Latvijas tūristu iecienītās musulmaņu zemes – Turcija, Ēģipte, Jordānija, Maroka, Arābu Emirāti. Un tomēr es ieteiktu ievērot zināmu piesardzību. Atklāti sakot, es pats izvairītos no naktsklubu, diskotēku vai tādu bāru apmeklējuma, kuros pārdod alkoholu. Kā liecina pieredze, tieši šādas “grēcīgas” vietas aizvadītajos gados par mērķi izvēlējušies teroristi.

Vērts ievērot etiķeti

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat vērts ievērot ģērbšanās etiķeti. Tā ir elementāras cieņas izrādīšana pret vietējo tautu un tās kultūru, turklāt “pareizs” apģērbs var pasargāt no iespējamām nepatikšanām. Dažās sabiedrībās (Indija, musulmaņu zemes) vīriešiem valkāt šortus skaitās nepiedienīgi. Vēl jo vairāk tas attiecināms uz sievietēm – viņām ieteicams tērpties garajās biksēs vai svārkos. Pludmalēs gan dāmas no Eiropas var sauļoties kaut vai bikini, tas tiek akceptēts. Tiesa, Jemena šajā ziņā ir izņēmums – tur vietējās sievietes no parandžas nešķiras pat pludmalē, un es nu nekādi nevaru iedomāties viņām blakus “puspliku” eiropieti.

Jāatceras, ka Austrumos pirms ienākšanas privātā mājā, templī, mošejā, dažviet pat kristiešu baznīcā jānovelk apavi, bet ēšanai jācenšas izmantot labo roku (jo kreiso lieto intīmās higiēnas vajadzībām). Vadoties pēc krievu teiciena “nebāzies svešā klosterī ar savu kārtību”, nekad nekritizējiet valsts politisko sistēmu un tās vadītājus – tas nav pieņemts un aiztaupīs jums vienu otru ķezu. Nekad neizturieties nievājoši pret sarunas biedra ticību – Austrumos reliģijai cilvēku dzīvē ir nesalīdzināmi lielāka ietekme nekā Latvijā.

Briesmas – kabatzagļi

Kā ar noziedzību? Atklāta vardarbība un laupīšana Indijā un citās Āzijas valstīs, arī arābu pasaulē ir liels retums. Manuprāt, Kairas, Deli vai Stambulas ielas naktī ir drošākas nekā Rīga, Maskava vai Parīze vēlās vakara stundās. Toties ļoti bīstamas pat gaišā dienas laikā var būt dažas “melnās Āfrikas” un Latīņ­amerikas pilsētas.

Bet “Trešajā pasaulē” ir citas briesmas – kabatzagļi. Nekad neturiet naudu aizmugures kabatās, bet gan iekškabatās vai kaklā pakaramajos makos! Es arī neieteiktu glabāt vērtīgas lietas tā saucamajā “ķengura somā” uz vēdera – visi pasaules garnadži zina, ka tieši tur tūristi glabā naudu un pasi. Sevišķi uzmanīgam jābūt cilvēku pūlī, kur pavisam nemanāmi var pazust ne tikai maks, bet arī mantas no somām. Mans ieteikums – naudu un bankas kartes glabāt vairākās vietās, tāpat sagatavot dokumentu (pase, vīza, apdrošināšanas polise, lidmašīnas biļete) kserokopijas.

Kur meklēt palīdzību

Kā rīkoties, ja tomēr pazaudēti vai nozagti dokumenti, aviobiļetes un nauda? Pirmais, kas jādara, – jāvēršas vietējā policijā, kas dokumentāli apliecina nepatīkamo notikumu, un tuvākajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā. Visu vajadzīgo informāciju varam atrast Latvijas Ārlietu ministrijas mājas lapā www.mfa.gov.lv, turpat iespējams iegūt Latvijas diplomātisko pārstāvniecību adreses un tālruņu numurus. Bet kur meklēt palīdzību, ja viss ir zudis, teiksim, Āfrikas vidienē, un tuvākā Latvijas pārstāvniecība atrodas pāris tūkstošu kilometru attālumā? Tad palīdzību var sniegt kādas citas Eiropas Savienības valsts diplomāti. Lielvalstīm, kā Francijai vai Vācijai, tādi ir katrā pasaules nostūrī.