Kā cīnīties ar bērna nepaklausību? Rīcības plāns nedēļai 1

Ja arī tev šķiet, ka tava atvase kļuvusi pilnībā nevaldāma, un jūsu ikdienas komunikācija aprobežojas ar sodiem un pārmetumiem no tavas puses un nemitīgiem uzlikto ierobežojumu pārkāpumiem bērna uzvedībā, iepazīsties ar rīcības plānu nedēļai, kas, kā sola tā autore Žaklīna Bārta, žurnāla “Parents Magazine” viesautore, mainīs mazuļa uzvedību un liks arī tev uz sevi paraudzīties jaunām acīm.

Reklāma
Reklāma

Pirmā diena – nereaģēšana

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Izplatītākā kļūda, ko vecāki pieļauj, sastopoties ar bērna nepaklausību, ir rāšanās un bērna sodīšana. Šai sakarā jāatceras, ka viss, kas licis teju acumirklī tev nosirmot, darīts viena iemesla dēļ – lai pievērstu sev uzmanību, un negatīva uzmanība taču arī ir uzmanība, vai ne?

Tā nu klusē, dzirdot čīkstēšanu un lūgšanos iegādāties konfekti, pārslēgt televīzijas kanālu vai nomainīt konkrētajā brīdī lietoto tējkaroti pret citu. Protams, tev nāksies iepazīt sava bērna balss diapazonu visā tā krāšņumā un pamatīgi pārbaudīt savu gribasspēku, tā vien alkstot mazuli apklusināt, viņam izdabājot, taču galarezultāts būs iepriecinošs – nesastopoties ar kāroto tevis reakciju, bērns apjuks un novirzīs savu uzmanību citā virzienā.

Otrā diena – pozitīvisms

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā raksta Bārta, otrajā dienā pēc apņemšanās mainīt gan savu, gan bērnu uzvedību, sievieti izaicinājis viņas četrgadīgais dēlēns Džulians, lūdzot atrast pazudušo konstruktora detaļu, kas, protams, nav bijis iespējams.

Tā vietā, lai iesaistītos strīdā ar atvasi, Žaklīna uzslavējusi bērna prasmes izveidot jaunas lietas, tā mudinot Džulianu iztikt bez nepieciešamās detaļas. Sākotnēji izrādot pretestību, bērns vēlāk tomēr pakļāvies mātes ierosinājumam, procesā aktīvi iesaistoties arī puisēna māsai Šarlotei. Tātad – jo vairāk uzsvērsi bērnos viņu pozitīvās iezīmes, jo atbilstošāk saņemtajai atzinībai viņi arī rīkosies.

Trešā diena – nezaudēt mieru

Lai vai cik nepieņemami tavi bērni uzvestos, centies nezaudēt mieru, ar viņiem sarunājoties. Tā vietā vērtē konkrēto situāciju it kā no malas un bezkaislīgi paziņo, kādas sekas būs tad, ja bērni, piemēram, nokavēs skolu. Jāpiebilst, ka, to darot, vēlams izrādīt absolūtu vienaldzību pret atvašu niķiem. Tu redzēsi, kā viņu izturēšanās mainās gluži neapzināti absolūtas neizpratnes dēļ – ierastais uzvedības modelis nestrādā, ko nu?

Ceturtā diena – pirms sodīšanas paskaidrot

Ja bērni pārkāpuši uzvedības normas un neievēro ne tavus lūgumus, ne norādījumus, pirms viņu sodīšanas izskaidro, kā atvašu uzvedība likusi tev justies un kādas ir tās sekas. Tāpat noskaidro, kas viņiem licis rīkoties tā, kā bērni rīkojušies, un demonstrē viņu jūtu izpratni.

“Kad redzēju, ka Šarlote atkal iesit brālim, kurš nejauši bija salauzis viņas rokassprādzi, gribēju sākt rāt meitu. Bet tad atcerējos savu apņemšanos un paudu izpratni par viņas rīcību, tai pat laikā gan skaidri norādot, ka tā nav bijusi pieņemama, un meitai liedzot noskatīties ierasto multfilmu. Kad Šarlote iznāca no savas istabas, uz kuru biju viņu aizsūtījusi, meitas sejā nebija ierastās nosodošās izteiksmes, kas man līdz šim tika veltīta pēc sodu izciešanas,” raksta Bārta.

Reklāma
Reklāma

Piektā diena – noteiktība

“Redzot, ka mans dēls ir gatavs izplūst asarās par ierastās zemeņu zobu pastas trūkumu, tūbiņai esot tukšai un puikam sastopoties ar piparmētru zobu pastu, nolēmu nereaģēt uz viņa čīkstēšanu. “Kā ir, tā jādzīvo, un četru gadu vecumā jāiztiek bez žēlošanās,” viņam teicu un aizgāju. Tāpat rīkojos, sastopoties ar niķošanos par to, ka nenopirku viņam īsto krāsojamo grāmatu. Savukārt, kad vakarā dēls sāka īgņoties par vakariņās pagatavoto sautējumu, nevis makaroniem, atkal iesāku teikt šo frāzi, ko Džulians pārtrauca pusvārdā, man atbildot: “Zinu, zinu… Un četru gadu vecumā jāiztiek bez žēlošanās.” Biju pārsteigta, ka šis neticamais triks izrādījās tik efektīvs!” atzinusi Bārta.

Sestā diena – likumu maiņa

Lai izskaustu savu bērnu negatīvos paradumus, piemēram, pārmērīgu televizora skatīšanos, gluži vienkārši liedz viņiem iespēju to darīt tik ilgi, cik kārotos. Tā vietā nodrošini resursus citu nodarbju veikšanai, piemēram, lasīšanai, zīmēšanai, spēlēm vai citām aktivitātēm, un, neklausoties skaļajos iebildumos, paliec pie sava. Redzot, ka ierastie paņēmieni nedarbojas un tavs lēmums palicis nemainīgs, bērni to pieņems, ātri vien adaptējoties jauniem apstākļiem.

Septītā diena – atpūta

Tā vietā, lai bērnus nemitīgi nodarbinātu, dod viņiem (un arī sev) atelpu. Pavadiet kopīgi brīvdienas, baudiet viens otra sabiedrību, un niķi tavām atvasēm pat nebūs prātā, priecājoties par dabu, rotaļām, jaunajiem iespaidiem un citām dzīvesprieku radošajām nodarbēm, ko kopā veiksiet.