Kā cīnīties pret kodēm? 0

Pavasarī un rudenī parasti pievēršamies mājas ģenerāltīrīšanai. Arī drēbju skapja revīzijai. Un dažkārt atklājam, ka tur savus posta darbus ir pastrādājušas drēbju kodes, precīzāk, to bezspārnu kāpuri, sacaurumojot vilnas zeķes, jakas, šalles, cimdus un citus dabīgu materiālu apģērba gabalus.

Reklāma
Reklāma

 

Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Konsultēja Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis.

 

Līdzekļi

Drēbju kodes ir visā pasaulē izplatīts kaitēklis, kas iemetas tekstīlijās, paklājos, kažokādās un citos materiālos, kuros ir vismaz 20 % dzīvnieku izcelsmes šķiedru. Kožu kāpuri ir tie, kas nodara bojājumus, izkožot caurumus vilnas zeķēs, šallēs, mēteļos, bet kažokādām nograužot spalvas līdz pat pamatnei. Pārsvarā kodes uzbrūk ilglaicīgi uzglabātām tekstīlijām, tās pievilina netīras, sasvīdušas drēbes, tāpēc skapī vajadzētu turēt tikai izmazgātas vai ķīmiski iztīrītas lietas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kodēm nepatīk lavandas smarža, tāpēc aizbaidīšanai var izmantot gan no šī auga pagatavotu eļļu, kas nopērkama aptiekās (lavandas eļļu uzpilina uz vates tamponiņa un ieliek drēbju skapī), gan kaltētus lavandas ziedus (ieliek auduma maisiņā un iekarina skapī vai liek starp tekstīlijām), gan rūpnieciski ražotus pretkožu līdzekļus.

 

Veikalos “Depo”, “K-Rauta”, “Cenu klubs” un “Maxima” nopērkams vācu uzņēmuma “Aeroxon” maisiņš pret kodēm, kas pildīts ar 100 % lavandas ziediem, šī līdzekļa iedarbības ilgums – 3 mēneši. Arī ražotājs “Bros” piedāvā lavandas piekariņu pret kodēm (cena – Ls 0,96). Tas jāizņem no folijveida iepakojuma un jānovieto ģērbtuvēs, skapjos, atvilktnēs, čemodānos un citur tā, lai nesaskartos ar apģērbu. Paredzēts 1 m3 apjomam, iedarbības ilgums – 4 līdz 6 mēneši. Saimniecības preču veikalos atrodams ražotāja “Zoluška” piekariņš pret kodēm Antimoļ efekt (cena – Ls 0,28) ar lavandas aromātu. Tos iesaka izmantot ne vairāk par diviem 15 kvadrātmetros; iedarbības ilgums – 4 mēneši.

Taču lavandas dabiskais aromāts tikai aizbaida drēbju kodes. Lai apkarotu kožu kāpurus, kas vainojami pie apģērbu bojājumiem, jāizmanto cits arsenāls. “Aeroxon” piedāvā papīra loksnes, kas satur bioloģiski aktīvas vielas, kuras pēc ievietošanas drēbju skapī, atvilktnēs vai lādēs izdalās, iznīcinot tur esošās kodes un to kāpurus, tā novēršot jaunu parādīšanos. Iepakojumā ir divas kožu papīra lentes, katra domāta 1 m3 telpas. Sloksni maina ik pēc 6 mēnešiem. Kožu apsēstajās vietās un slēptuvēs (spraugās, plaisās u. tml.) var izsmidzināt arī “Bros” aerosolu (cena – Ls 1,33). Preparāts iedarbojas uzreiz: kad aerosols izpūsts, skapja vai ģērb­tuves durvis aizver un vismaz stundu ļauj līdzeklim rīkoties, bet pašiem jāuzkavējas citviet. Pēc tam skapis un telpa rūpīgi jāizvēdina, līdz pazūd preparāta smaka. Var izmantot arī vietējā ražotāja SIA “Kvadro” izstrādāto aerosolu Defix-k (cena – Ls 1, 37). Līdzekli izsmidzina skapjos, garderobēs vai citās vilnas grauzēju pulcēšanās vietās. Aptuveni pēc stundas telpas izvēdina. Procedūru atkārto pēc 3 – 4 dienām. Viens baloniņš paredzēts 10 – 12 m2 lielas platības apstrādei. Kodes var mēģināt apkarot arī ar… slazdiem, piemēram, “Aeroxon” ražotajiem. Tas ir līmpapīrs, uz kura ir ēsma, kas pievilina kožu tēviņus. Tie pielīp un iet bojā, un kožu populācijas vairošanās tiek pārtraukta.

Reklāma
Reklāma

Veikalos var meklēt arī pretkožu drēbju maisus, kas bagātināti ar lavandas ziedu aromātu, un pasargā arī no putekļiem.

 

Pieredze

Latvijas Dabas muzeja vecākā botāniķe un folkloriste Janta Meža stāsta:

– Pirms vilnas izstrādājumus lieku “ziemas guļā”, tos kārtīgi izmazgāju.

 

Esmu pamanījusi – ja, piemēram, uz bērna džemperīša ir palikusi kāda ēdiena pilīte, kodes ieperinās tieši šajā vietā un sāk savus posta darbus. Vēl esmu novērojusi, ka mūsdienu vilnas izstrādājumos kodes metas retāk nekā senāk tapušos apģērba gabalos.

 

Man ir pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados austi audumi un šūti tautiski brunči, kurus kožu kāpuri labprāt “uzkož”, bet nesen darinātus brunčus liek mierā.

Lai aizbaidītu šos viesus, ķīmiskos līdzekļus nelietoju. Drēbju skapī ielieku vairākus auduma maisiņus ar izkaltētiem purva vaivariņiem un balto amoliņu. Savukārt smalkvilnas izstrādājumus izmazgāju, izžāvēju, ievietoju polietilēna maisiņā un pāris nedēļas noturu ledusskapja saldētavā. Ja kodes ir paguvušas iedēt oliņas, tās aukstumā aiziet bojā.

Rokdarbniece no Jēkabpils Anna Zamuška:

– Man ir daudz vilnas dzijas kamolu. Atvilktnēs un grozos, kur tos glabāju, ielieku smaržīgas tualetes ziepes. Tās izņemu no iepakojuma un ietinu marlē. Izmantoju arī kaltētus lavandas ziedus. Lai nesabirstu, tāpat kā ziepes ietinu marlē. Savukārt vilnas segas es vasarā uzmetu uz veļas auklas, lai karstā saulē pavēdinās. Ja drēbju skapī ir tīri izmazgāti apģērba gabali, kožu tajā nav.

Stopiņu pagasta Tautas lietišķās mākslas studijas “Ulbroka” audēja Baiba Kurzemniece:

– Kodes savās mājās neesmu manījusi jau gadus divdesmit. Gan austās lietas, gan adījumus, gan tautastērpus un dzijas kamolus lieku divos biezos polietilēna maisos un tos cieši aizsienu. Šādi iepakotām lietām neviena kode klāt netiek, jo dubultmaisu nespēj sakapāt. Cenšos audumus un apģērba gabalus regulāri izkustināt, izlikt saulītē, lai pavēdinās. Kādreiz maisos ievietoju arī kādu smaržvielu, taču pretkožu tabletes gan neizmantoju. Šķiet, ka tās nav pārāk efektīvas.

 

 

Uzziņa

Profilakses nolūkā:

• skapī liek izmazgātas vai ķīmiski iztīrītas drēbes, jo sviedri un netīrumi pievilina kodes;

• vismaz divreiz gadā pārbauda visas atvilktnes, plauktus, kumodes un lādes, vai nav uzradušies kožu kāpuri;

• drēbes jāvēdina vai jāizkarina saulē, jo tās starojums uz kožu oliņām iedarbojas nāvējoši;

• kožu skartās tekstīlijas vairākas stundas uzglabājot -20 °C temperatūrā, kaitēkļi iet bojā visās attīstības stadijās;

• drēbju skapī ieliek ne vien pretkožu līdzekļus, bet arī smaržīgas tualetes ziepes, maisiņus ar kaltētiem augiem (lavandas ziedi, purva vaivariņš, baltais amoliņš) vai krustnagliņām;

• drēbju kodēm nepatīk dabīgās ēteriskās eļļas (piemēram, lavandas un ciedru), – šīs vielas atbaida lidoņus;

• starp vilnas izstrādājumiem paslēpj citrusaugļu miziņas;

• kažokādām uzbārsta maltus piparus;

• beidzoties sezonai, mēteļa kabatās ieliek pretkožu līdzekli, kaltētus lavandas ziedus, krustnagliņas vai smaržīgās tabakas maisiņu;

• vienmēr ir svarīgi lokalizēt kožu invāzijas vietu un to atbilstoši apstrādāt. To var izdarīt, izmantojot insekticīdus saturošu kožu papīru vai ilgstošas iedarbības insekticīdu aerosolu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.