×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. septembris, 2013
Drukāt

Kā dārzā ierobežot papardes

Foto-Zanda BirzeFoto-Zanda Birze

“Manu dārzu pārņem paparžu audzes, kas neatlaidīgi turpina vairoties. Kā tās ierobežot? Sākumā priecājāmies par katru jaunu dzinumu ēnainajā ģimenes dārzā, bet nu jāsāk karot kā ar latvāņiem!” 
Teodors Ābels Jūrmalā

 

Latvijā ir aptuveni 25 paparžu sugas, vairākas no tām ir retas, aizsargājamas. Vispazīstamākā un arī biežāk sastopamā ir parastā ērgļpaparde jeb Jāņa paparde, kas veido audzes mežu izcirtumos, krūmājos, norās. Pavasarī, kad tā sāk augt, no zemes izspraucas gliemezīši, kas pamazām atritinās un iegūst lapas apveidu. Šī krāšņā paparde piemērotās vietās var veidot milzu audzes un kļūt par grūti apkarojamu nezāli.

Dārzos krāšņā lapojuma dēļ bieži audzē parasto strauspapardi. Tā sastopama arī savvaļā. Ja strauspapardi regulāri nekopj, spēcīgais, agresīvais augs ar saviem 70 – 100 cm garajiem sakneņiem (gada pieaugums) ātri iekaro visu apstādījumu teritoriju, veidojot lielu audzi. Tāpēc labāk to stādīt lielāku laukumu nosegšanai zem lapu kokiem vai starp tiem.

Lauksaimniecības zinātņu doktors Andris Lejiņš stāsta, ka strauspapardes iznīcināšana ir darbietilpīga un ilgstoša – galvenokārt ar lāpstu un kapli, veicot apstrādi vismaz divas reizes sezonā. Varētu līdzēt arī regulāra appļaušana, vislabāk kombinācijā ar aprakšanas (dziļrušināšanas) darbiem. Paparžu izplatību var mēģināt ierobežot, padarot dārzu skrajāku (samazinot noēnojumu), jo saule šiem augiem sevišķi nepatīk. Konkrētajā dārzā, iespējams, ir paaugstināts mitrums. To iespēju robežās vajadzētu samazināt (papardes ir visai jutīgas pret augsnes izžūšanu; iekaltušas, brūnas lapas vairs neatjaunojas). Lielākos un spēcīgākos augus var iznīcināt, ieberot to augšanas centros sauju kālija sāls vai kālija hlorīda. Tā kā papardes sporas ir bagātīgi piesārņojušas augsni, šie darbi regulāri stāv priekšā daudzus gadus no vietas! Starp citu, strauspaparde ir kaitīga mājdzīvniekiem.

Herbicīdi (piemēram, barbarian 360, kernels 480) parastās ērgļpapardes iznīcināšanai ir reģistrēti izmantošanai meža kultūru stādaudzētavās, apmežojamās platībās pirms meža ierīkošanas un jaunaudzēs. Visi šie preparāti ir reģistrēti 2. reģistrācijas klasē, tos var iegādāties un izmantot tie dārzkopji, kuri apguvuši augu aizsardzības zināšanu minimumu un saņēmuši attiecīgu apliecību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+