×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
7. septembris, 2015
Drukāt

Kā glabāt simtgadīgas avīzes

Foto - LETAFoto - LETA

“Manam vectēvam pirms kara piederēja avīžu kiosks Rīgā. Viņš no katra izdevuma saglabāja pa eksemplāram un vēlāk tos iesēja. Tagad mums ir vairāki komplekti jeb grāmatas ar 100 gadu vecām avīzēm, no kurām dažas pat ir vecajā drukā. Kā tās pareizi jāglabā? Līdz šim komplekti stāvēja istabā. Nekādu bojājumu it kā nav, ja nu vienīgi papīrs sadzeltējis.” VINETA VILBE JELGAVAS NOVADĀ

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Restaurācijas centra restauratore meistare Sarmīte Lencberga skaidro, ka telpā, kur glabā šādas avīzes, vajadzētu būt +15…+17 °C temperatūrai (tātad vēsai), bet gaisa relatīvajam mitrumam 40–45% robežās. Ja šis rādītājs ir zemāks par 40%, koks un papīrs izžūst un zaudē kvalitāti. Lai noteiktu gaisa relatīvo mitrumu telpās, jāiegādājas speciāla mērierīce higrometrs.

– Ja istabā, kur novietoti avīžu komplekti, ir augsta, +20…+25 °C, temperatūra, papīrs izžūst, kļūst trausls un ātrāk iet postā. Savukārt, ja telpu neapkurina un tā ir mitra, avīzēs var ieviesties pelējums, – par telpas mikroklimata ietekmi uz avīžpapīru stāsta speciāliste.

Iesietos avīžu komplektus var glabāt, novietotus citu virs cita, bet nevajadzētu kraut pārāk augstās grēdās. Ik pa laikam avīzes der pārlapot un paskatīties, vai nav ieviesušies insekti un pelējums. No izdevumiem jānotīra putekļi, turklāt tas jādara ar sausu, nevis mitru drāniņu vai putekļu slotiņu.

Ne bēniņos, ne pagrabā avīžu komplektus nevajadzētu glabāt, jo tur ir nepiemērots mikroklimats.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+