Foto-Stock.xchng

Kā glābt ražu no kovārņiem un vārnām? 0

“Pilsētas dārzā visi ķirši, bumbieri, pat ķirbji ir vārnu un kovārņu saknābāti. Kā paglābt ražu?” 
Lidija Stepčenko Pļaviņās

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
RAKSTA REDAKTORS
VIDEO. “ASV aizliedz ar likumu, Latvijā tirgo uz katra stūra!” Brīdina par zīdaiņiem bīstamām precēm 13
Lasīt citas ziņas

Ornitologs Rolands Lebuss atzīst, ka patiesi efektīva metode putnu atbaidīšanā vēl nav radīta. Pašlaik izmanto dažādas kombinācijas, kas vienai privātmājai dažu augļu koku un krūmu nosargāšanā gan varētu būt pārlieku dārgs prieks. Nelielās platībās visefektīvākā metode ir koku un krūmu apvilkšana ar speciālu sietu, kuru tomēr salīdzinoši lēti var iegādāties dārzkopības veikalos. Galvenie nosacījumi tā izmantošanā: pirmkārt, sieta acīm ir jābūt pietiekami mazām (ne lielākām par 1 cm), bet linumam – pietiekami rupjam, lai novērstu putnu sapīšanos. Otrkārt, siets jānostiprina tā, lai putni neiekļūtu iekšpusē. Protams, sietam tuvākos augļus un ogas putni saknābā, taču lielākā daļa ražas ir pasargāta. R. Lebuss stāsta, ka pats šogad šādu sietu iemēģinājis uz dārza zilenēm, un rezultāti bijuši ļoti labi.

Jāņem vērā, ka ligzdošanas laikā putni barojas gan tiešā ligzdas tuvumā (ligzdošanas teritorijā, kuru aktīvi aizsargā un citus sugas īpatņus neielaiž), gan lielākā attālumā (barošanās teritorijā, kurā citus piecieš), tāpēc dārzā var būt gan vieni, gan otri. Pēcligzdošanas periodā, tiklīdz putni uzsāk klejojumus, un migrācijas laikā, kad sākas pārlidojumi (abos gadījumos tas attiecas arī uz vārnām), dārzā ražu paretināt var gan vietējie putni, gan ļoti tāli ciemiņi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rudenī daudzas putnu sugas, pat tipiski kukaiņēdāji pilnīgi vai daļēji pāriet uz ogām un augļiem, kas ir enerģētiski bagāta barība, kāda pārlidojumu laikā tiem visvairāk ir nepieciešama. Tātad tāda ir dabas kārtība, un izmainīt tur neko nevaram. Varam mēģināt sadzīvot un savu daļu atstāt putniem.

Starp citu, ne jau tikai putni vienmēr ir vainīgi, arī dažādi kukaiņi, jo īpaši lapsenes bojā augļus un ogas, īpaši saldākos un sīrupainākos. Ornitologs pats šī iemesla dēļ savā dārzā atteicies no bumbieres, kuras augļi līdz ražas novākšanai lapseņu dēļ nav izdzīvojuši…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.