×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Kā ierobežot baltās mušiņas siltumnīcā?

Foto - Uldis MuzikantsFoto - Uldis Muzikants

“Jau vairākus gadus pēc kārtas siltumnīcu apciemo mazas, baltas mušiņas. Kā ar tām cīnīties?” AIVARS DOBELĒ

Siltumnīcu baltblusiņa jeb baltspārne pārziemo gan atklātā laukā, gan siltumnīcās (īpaši savienojumu vietās, spraugās), augsnes virskārtā, uz nezālēm, piemēram, virzas. Apsildāmās siltumnīcās kaitēklis ziemu pārlaiž uz krāšņumaugiem. Balt­blusiņu attīstības cikls ir atkarīgs no temperatūras: siltumā tās vairojas ātrāk, vēsākā siltumnīcā – lēnāk. Dārzeņiem un puķēm kaitē gan pieaugušie īpatņi, gan kāpuri. Uz kāpuru izdalījumiem parasti attīstās kvēpsarmas sēnes, kas pārklāj lapas, aizsprosto atvārsnītes un samazina augu asimilāciju.

Baltblusiņu nepieciešams ierobežot invāzijas sākumā, dēstu audzēšanas laikā, nevis kad tā jau savairojusies masveidā. Ja kaitēkļi konstatēti (viegli papurinot lapu, tie izlido), tomātu, gurķu un citu kultūraugu dēstus apsmidzina ar 0,04% Aktara 25 šķīdumu (otrās reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzeklis). Ja nepieciešams, ķīmisko apstrādi pēc 14 dienām atkārto.

Dārzkopības preču veikalos nopērkami arī dzeltenie līmes vairogi, piemēram, veikalā “Mūsu dārzs” Dobelē iepakojums, kurā ir desmit 10 x 25 cm lieli vairodziņi, maksā 5,55 eiro. Simt kvadrātmetros izliek 10–12 vairodziņus. Šī ir pati nekaitīgākā un vienkāršākā ierobežošanas metode, tomēr jāņem vērā, ka ar nežūstošo līmi noziestie slazdi nav baltblusiņas apkarošanas līdzeklis. Tie tikai palīdz kaitēkli laikus pamanīt.

Lielajās siltumnīcās pret baltblusiņu regulāri izlaiž spožlapseni enkarsiju (Encarsia formosa), ko pēc iepriekšēja pasūtījuma var iegādāties SIA ‘’A.M.Ozoli”. Siltumnīcā vairākās vietās izliek enkarsijas pupārijus, to dara vairākkārt ar 10–20 dienu intervālu, reizē 10 pupāriju uz kvadrātmetru. Enkarsiju sāk izlaist, tiklīdz pamana pirmās lidojošās baltblusiņas. Apkarot kaitēkli ražojošā stādījumā grūtāk, jo traucē nestabilā, bieži vien pārāk augstā gaisa temperatūra (virs +26 °C). Karstumā bioloģiskie līdzekļi nedarbojas, toties kaitēkļi turpina vairoties.

Baltblusiņas ierobežošanai siltumnīcās atļauts izmantot 0,5% Nīmazalu (sezonā drīkst lietot trīs reizes, nogaidīšanas laiks – trīs dienas) un Deci 2,5 (deva 0,5–0,7 l/ha; drīkst lietot divas reizes sezonā, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – piecas dienas). Smidzinājumi ar šiem preparātiem tomēr nespēj pilnīgi iznīcināt baltblusiņas.

Rudenī pēc ražas novākšanas vēl zaļus augus, arī nezāles, vēlams apsmidzināt ar kādu insekticīdu, piemēram, Deci 2,5. To dara, kad gaisa temperatūra noslīd zem +23 °C (citādi preparāts nedarbojas), tomēr tai jābūt augstākai par +18 °C, lai baltblusiņas būtu aktīvas. Pēc pāris dienām augus var iznīcināt. Nezāles rūpīgi izravē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+