Kā ierobežot dzeršanu jauniešu vidū?
 0

Monta Liepa no Rīgas: “Manuprāt, rosinājumi aizliegt pārdot alkoholu bez identifikācijas dokumentu uzrādīšanas personām no 18 līdz 25 gadiem būtiski neietekmēs pašreizējo situāciju. Arī šobrīd visiem, kuru vecums varētu būt zem 18 gadiem, iegādājoties alkoholu, jābūt gataviem uzrādīt pasi.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Taču jauniešiem ir pietiekami bagāta izdoma un drosme, lai tiktu pie kārotā arī ar citiem, ne tik likumīgiem paņēmieniem.

 

Manuprāt, centieni ierobežot alkohola patēriņu jauniešu vidū jāskata kontekstā ar citiem likumiem, piemēram, jāņem vērā tas, ka kriminālā atbildība iestājas no 14 gadu vecuma, ka pagaidu autovadītāja apliecība pieejama no 16 gadu vecuma. Tāpat jāņem vērā, ka šobrīd vidusskolas solā nereti sēž jau pilngadīgs 19 gadus vecs jaunietis.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rihards Sīka no Valmieras: “Kārtējo reizi deputāti, cerēdami nopelnīt sev dažādus “plusiņus”, izdomājuši jaunus priekšlikumus. Taču tie ne vien sarežģīs pircēju dzīvi, bet arī nogremdēs daudzu uzņēmēju darbību. Alkohols nevienam ar varu netiek uzspiests. Uzskatu, ka jaunietis, kas sasniedzis 18 gadu vecumu, ir ne vien juridiski atbildīgs par savu rīcību, bet arī spējīgs izvērtēt un pieņemt adekvātus lēmumus. Jebkurš mēģinājums ierobežot alkohola tirdzniecību ir prieka vēsts tā saucamajām “točkām”.”

Sandra Misjūne no Daugavpils: “Lai gan atbalstu alkohola pārdošanu atļaut tikai no 21 gada vecuma, kā tas tiek praktizēts daudzās pasaules valstīs, uzskatu, ka Latvijas situācijā tas nedos būtisku labumu. Mūsu jaunieši ir pārāk slīpēti. Viņi vai nu palūgs vecākam draugam iegādāties dzēriena pudeli, vai arī paši dosies uz nelegālajām alkohola tirdzniecības vietām. Arī rosinājumu aizliegt pārdot alkoholu bez identifikācijas dokumentu uzrādīšanas personām no 18 līdz 25 gadu vecumam neatbalstu, jo šā vecuma grupa pēc Latvijas likumiem ir pilngadīga. Taujāšana pēc dokumentiem būtu pilntiesīgu sabiedrības locekļu diskriminēšana. Jaunieši spējīgi paši atbildēt par savu rīcību un izvērtēt alkohola lietošanas nepieciešamību, kā arī iespējamās sekas. Domāju, šajā vecumā cilvēki apzinās alkohola kaitīgo ietekmi uz veselību. Turklāt ar ko divdesmitpiecgadīgais atšķiras no divdesmitseptiņgadīga jaunieša, un vai par viņa veselību būtu vairāk jāuztraucas?”

Ligita Lune no Krāslavas: “Šo vasaru pavadīju Anglijā, kur saskāros ar stingrāku alkohola tirgošanas sistēmu. Lielbritānijā alkoholu atļauts pārdot no 21 gada vecuma un vienmēr tiek lūgts uzrādīt pasi. Pat klubos nav nekādas acu pievēršanas. Domāju, arī Latvijā šāda likuma ieviešana samazinātu daudzas atkarības problēmas. Tomēr Latvijā ir pārāk daudz “točku”, turklāt alkohola tirgotāji visiem spēkiem pretotos pret jauniem ierobežojumiem.”

 

Uzziņa

Latvija atrodas starp tām Eiropas valstīm, kur alkohola patēriņš jauniešu vidū ir viens no augstākajiem un alkohola pieejamība vērtējama kā augsta.

Saeimas darba grupa izstrādājusi vairākus priekšlikumus bērnu un jauniešu alkohola atkarības ierobežošanai. Tie paredz pienākumu alkoholu lielveikalos tirgot atsevišķā nodaļā, alkohola pircējiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem pienākumu bez uzaicinājuma pārdevējam uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, kā arī aizliegumu tirgot alkoholu valsts un pašvaldību iestāžu telpās.

Latvijas Ārstu biedrības priekšlikums, kas paredzētu turpmāk atļaut alkoholu iegādāties no 21 gada vecuma, Saeimā nav ticis atbalstīts.

Reklāma
Reklāma

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.