×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
10. novembris, 2014
Drukāt

Kā ieziemot zemenes?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

'Calypso'

“Iestādīju plēves siltumnīcā zemenes. Lai tās neizsaltu, varbūt var apklāt ar agroplēvi? Lūdzu, pastāstiet, kā pasargāt zemenes no izsalšanas!” AIJA JELGAVĀ

– Jautājums ir, vai plēve siltumnīcai uz ziemu tiks vai netiks ņemta nost. Tas ir ļoti būtiski, – uzsver zemnieku saimniecības ”Melnalkšņi” īpašnieks Juris Švarcs. – Vislabākais variants ir, ja zemenes audzē vasaras siltumnīcā, kad rudenī viengadīgo plēvi noņem no siltumnīcas karkasa un pavasarī pēc iespējas agrāk (februāra beigās–marta vidū) atkal uzvelk jaunu segumu. Nedaudz piekurinot siltumnīcu, var tikt pie agras zemeņu ražas.

Siltumnīcā bez seguma zemenes ziemo tāpat kā lauka apstākļos stādītās. Augus nevajag piesegt. Vienīgi, ja uznāk stiprs kailsals, līdzīgi kā pagājušajā bezsniega ziemā, stādījumiem der uzklāt salmu mulču. Pavasarī salmi laikus jānorauš malā, citādi zemenes izsutīs.

– Zem sniega segas zemenes, arī jaunās holandiešu, franču un angļu šķirnes, parasti samērā labi pārziemo bez jebkāda pieseguma. Manā saimniecībā pagājušajā ziemā cieta tikai trīs šķirnes. Tās neizsala – stādījumus izžāvēja vējš, un augi aizgāja bojā mitruma trūkuma dēļ, – stāsta zemeņu audzētājs.

Sarežģīti zemenes pārziemināt siltumnīcās ar stikla vai ilggadīgu dubultu plēves segumu. Tajās neiespējami nodrošināt optimālo mitruma režīmu augsnē, pat ja stādījumus mulčē ar kūdru. Ja miera periodā ir par sausu, zemenes iekalst, bet pārlieku salaistīti stādījumi parasti izsalst. Lai saglābtu augus, Juris Švarcs iesaka kastītēs izaudzētus zemeņu dēstus rudenī pierakt dārzā augsnē (augiem obligāti jāiziet aukstuma periods), bet pavasarī tos likt atpakaļ kastītēs un izvietot siltumnīcā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+