×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
24. janvāris, 2012
Drukāt

Kā izaudzēt ciedrupriedes no sēklām

Foto-Flickr/wallygromFoto-Flickr/wallygrom

“Kā no sēklām ieaudzēt ciedru? Vairākkārt esmu mēģinājis izdiedzēt sēkliņas puķu podā, bet nekas nav sanācis. Varbūt sēklas nav bijušas pareizās?” 
Uldis Bite Alūksnē

 

Droši vien runa ir par ciedrupriedēm, jo ciedri nav īsti piemēroti Latvijas klimatam. Turpretī ciedrupriedes Latvijas klimatā aug labi un ražo dīgtspējīgas sēklas. Stādu audzētavas “Sakstagals” saimniece Zaiga Graudiņa zina teikt, ka no ciedru (Cedrus) ģints Latvijā var audzēt tikai vienu sugu – Atlantijas ciedru, un arī to ar mainīgām sekmēm un vienīgi rietumu rajonos. Daži stādi aug arī stādu audzētavā “Sakstagals”, taču ziemu tie pārlaiž neapkurināmā plēves siltumnīcā. Ciedru sēklām nav  vajadzīgs stratifikācijas periods, tās sēj bez apstrādes. Ciedrus var pavairot arī ar spraudeņiem.


Ciedrupriedes pieder pie priežu (Pinus) ģints. Eiropas, Sibīrijas, Korejas ciedrupriedei un vēl dažām Latvijā mazāk zināmām  sugām ir lielas, 1 – 2 cm garas, ēdamas, ļoti vērtīgas (ārstnieciskas) sēklas, ko nepareizi sauc par ciedru riekstiem.


Lai uzdīgtu ciedrupriežu sēklas, tām nepieciešams 5 līdz 12 mēnešu ilgs stratifikācijas periods. Viens variants: rudenī pirms sala sēj kastītēs, tās līdz malām iegremdē augsnē uz lauka. Daļa uzdīgs jau pavasarī, daļa – pēc gada. Sējumi jānosedz ar skujām, citādi sēklas var izēst peles. Dīgstus ieteicams pārklāt ar agrotīklu, jo tos mēdz izraustīt putni.


Otrs variants – sēklas samaisa ar mitrām, tīrām smiltīm, ieber plēves maisiņā un liek ledusskapī dārzeņu nodalījumā, kur tās iziet stratifikācijas periodu. Sēj pavasarī, pārklājot sēklas ar 3 cm biezu substrāta kārtiņu. Ja tās dīgst vāji, podiņu rudenī atstāj laukā – nākamajā pavasarī tās turpinās dīgt. Sadīgušos sējeņus dīgļlapu stadijā izpiķē podiņos, pēc gada vai diviem gadiem stāda pastāvīgā vietā. Vecāki augi pārstādīšanu pacieš sliktāk. Stādot, jācenšas neizjaukt sakņu kamolu – tad jaunie kociņi labāk ieaugsies.


Kokus apputeksnē vējš, tāpēc tos ieteicams stādīt grupās pa trim vai vairāk. Ciedrupriedes savstarpēji labāk apputeksnēsies, būs bagātāka čiekuru raža. Kociņus stāda saulainā vietā, 5 – 8 m attālumā citu no cita. Diemžēl visu sugu ciedrupriedes bieži slimo ar priežu dzinumu vēzi. Īpaši postoša šī slimība ir sablīvētos stādījumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+