Kā izskatījās Latvijas armijas karogi 0

Šodien, Lāčplēša dienas priekšvakarā, Kara muzejā tiks atvērts sabiedriskā un kultūras darbinieka, vēstures entuziasta Gunāra Kušķa pētījums “Latviešu militāro vienību karogi 1915 – 1940”, kas ir pirmais tādai tematikai veltītais apkopojošais darbs Latvijā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Veselam
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17
Lasīt citas ziņas

Pirmskara Latvijas armijas un aizsargu daļām bija vairāk nekā 40 karogu, taču to liktenis 1940./41. gadā pagaist austrumu virzienā un līdz mūsdienām saglabāto oriģinālu saskaitīšanai nevajag pat visus vienas rokas pirkstus. Vēsturniekiem tā arī pagaidām nav izdevies atšķetināt mīklu, kur tie palika pēc aizvešanas no Latvijas 1941. gada janvārī. Kara muzejā atrodas tikai Sapieru pulka karogs, kuru, spilvenā iešūtu, visu padomju okupācijas laiku glabāja pulkveža komandiera Jura Briežes dzimta. Brīnumainā kārtā saglabājies, 1994. gadā atpirkts no kolekcionāra Baltkrievijā un šobrīd ir Latvijas Jūrasspēku rīcībā arī Latvijas Kara flotes karogs. Tas praktiski arī viss. Daži no vēsturiskajiem karogiem mūsdienās atjaunoti, bet tiem vairs nav militārs, drīzāk patriotisks raksturs. Gunārs Kušķis pa kripatiņai vien savācis un apkopojis visu informāciju, ko izdevies uzzināt muzejos, no kara vēsturniekiem un pirmskara Latvijas periodikā. Tomēr nezināmā par karogu likteni arvien ir vairāk nekā zināmā. Grāmata ar Aizsardzības ministrijas un AS “Latvijas finieris” finansējuma palīdzību izdota apgādā “Mantojums”. Jāatzīmē, ka izdevumu nav paredzēts laist pārdošanā, jo tas tiks izmantots kā dāvana Aizsardzības ministrijas un NBS reprezentācijas vajadzībām.