Mobilā versija
-0.9°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
16. marts, 2016
Drukāt

Kā izvēlēties kvalitatīvus stādus? LLKC eksperta ieteikumi

Foto - LETAFoto - LETA

Lai izvairītos no slimu un Latvijas klimatam nepiemērotu stādu iegādes, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) eksperti aicina pirkt tikai tos augus, kuriem izsniegtas augu pases.

Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: “Pie mums augiem ir ievērojami īsāks veģetācijas periods, starpība, piemēram, ar Poliju var būt pat mēnesis. Mūsu ziemas var būt neprognozējami bargas, ar daudziem atkušņiem, kas ievestajiem augiem neļaus pārziemot.”

Dārzkopis arī iesaka nepirkt divgadīgu augļukociņu ar jau attīstītiem sānzariem, jo stādaudzētavās augļukoku vainags īpaši netiek veidots. Tā vietā labāk izvēlēties viengadīgu acotni un veidot to pašam.

Būtiski ir arī tas, vai augu pārdod konteinerā. Augs, kas atrodas no polimēra materiāla gatavotos podos, daudz labāk pārcietīs laiku, līdz nonāks jaunajā dārzā. Latvijas stādu audzētāji aktīvi izmanto konteinerus, kas veidoti no melnās biezās polietilēna plēves. Šādi stādi būs nedaudz lētāki un stāda kvalitāti tas nekādi neietekmēs.

Māris Narvils: “Vienmēr lētāki, protams, būs kailsakņu stādi, taču tie nav domāti vešanai lielos attālumos, jo augu saknes iekalst un mazās baltās saknītes pēc izrakšanas iet bojā diezgan strauji. Ievestie stādi (krāsainās apdrukātās kastēs), visbiežāk ir ogulāji. Kailās saknes tiem ietītas māla un organiskā substrātā maisījumā. Diemžēl neviens nezina, kādā stāvoklī bijušas auga saknes pirms šādas iepakošanas. Savukārt Latvijas kailsakņu stādus ogulājiem drošāk izvēlēties rudenī.”

Pateicoties Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) veiktajai uzraudzībai, Latvija ir krietni apsteigusi citas Eiropas valstis, pārdodamajiem augiem izsniedzot augu pases, jo ievests augs ne vienmēr var būt vesels. Tādēļ, iegādājoties stādus savam dārzam, jāvaicā pēc augu pases, stādmateriālu pērkot stādaudzētavā.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+