×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. augusts, 2016
Drukāt

Rezerves karavīrs: Mums vajadzētu kā Šveicē. Bet pagāja vesela diena, saņemot ieročus un ekipējumu (19)

Foto - Ģirts VikmanisFoto - Ģirts Vikmanis

Šķēdes poligonā Liepājas pusē pagājušajā nedēļā notika šā gada pirmās rezerves karavīru mācības. Līdz gada beigām pavēstes saņems vēl citi rezervisti, kurus Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aicinās uz mācībām – šogad tādas vēl būs 11. Bet uz Latvijas simtgadi iecerētas plašas mācības “Namejs 2018”, kurās piedalīsies arī rezerves karavīri.

Ir drēgns rīts Šķēdes poligonā, kur 33 dažādu specialitāšu rezerves karavīri atjaunoja lauka kaujas iemaņas. No mācību dalībniekiem augstākā militārā pakāpe ir rezerves majors. Starp rezervistiem ir arī militārpersonas ar starptautisko misiju pieredzi. NBS aktīvā dienesta virsnieku un instruktoru pavadībā rezerves karavīri atsvaidzina zināšanas, kā izvietoties un pārvietoties pa lauku, kā arī vēlāk poligonā veic šaušanas mēģinājumus ar salūtmunīciju. Mācību pēdējās dienās rezervisti jau trenējās šaušanā ar kaujas munīciju. Mācībās tiek izkoptas arī izlūkošanas prasmes, kā arī kājnieku taktika, operatīvā sadarbība un atbilde uz taktisku izaicinājumu.

Lielākoties rezerves karavīri ir noskaņoti pozitīvi par izsaukšanu uz mācībām. Rezerves seržants Dzintars Ivāns no Murjāņiem dienestu pabeidzis pirms 16 gadiem un savulaik bijis starptautiskā misijā Bosnijā Baltijas valstu miera uzturēšanas bataljonā. Pašlaik Dz. Ivāns strādā ASV vēstniecībā par šoferi. “Kad saņēmu pavēsti, izjutu darba devēja atbalstu, arī ASV armijai notiek rezerves karavīru mācības. Darba devējs man teica, ka jābrauc, un piešķīra brīvdienas,” stāsta Dz. Ivāns. Viņš teic, ka mācības dod iespēju atsvaidzināt militārās zināšanas, kā arī pamainīt vidi un izvēdināt galvu brīvā dabā. Tāpat viņam svarīga bijusi iepazīšanās ar pašlaik NBS arsenālā esošo Vācijā ražoto triecienšauteni “G-36”, jo savulaik viņš strādājis ar citām triecienšautenēm. Ar ēdināšanu un izmitināšanu rezerves karavīrs ir apmierināts – kā jau armijā. Tomēr Dzintars kritiku velta NBS spējām mobilizēt rezervistus: “Šveicē rezerves karavīriem mobilizācija ir atstrādāta līdz pēdējam sīkumam. Šveiciešiem mājās ir ekipējums un ieroči un ir augsta gatavība – to vajadzētu arī mums. Mums vesela diena pagāja, saņemot ieročus un ekipējumu. Ja iestātos X stunda, tas traucētu, jo arī karavīru skaits būtu lielāks. Ir jāpadomā, kā šo sistēmu padarīt ātrāku.”

Kritisks par mācību gaitu ir rezerves leitnants un tukumnieks Dainis Rudzītis, kurš dienestu NBS beidza pirms astoņiem gadiem: “Tolaik biju vada komandieris, bet šeit man pasniedz to pašu, ko iepriekš esmu apguvis, man tas nav nekas jauns.” Viņš piebilst, ka cilvēkiem pašiem jānokļūst uz mācību vietu, kas var būt problemātiski, piemēram, rezervistiem no Latgales. “Būtu labi, ja mācības tiktu rīkotas Ādažos, kur visiem būtu ērti nokļūt un ir labāk attīstīta infrastruktūra. Šeit es redzu tikai klaju lauku,” vērtē D. Rudzītis.

Šķēdes poligonā satieku arī divus rezerves karavīrus, kuri uz mācībām ieradušies no ārzemēm, – Andri Magoni un Alvi Briņecu. Abi dienestu pabeidza 2011. gadā un savulaik dienēja NBS Štāba bataljona godasardzes rotā. “Pavēsti saņēmu savā adresē Lielbritānijā,” stāsta A. Magonis, kurš izveidojis savu koka un metāla apstrādes uzņēmumu. “Biznesa partneri ir saprotoši – tas ir tavs pienākums, ja esi nodevis zvērestu, jābrauc un jāpalīdz Latvijai. Uzskatu, ka šādas apmācības būtu jāiziet jebkuram jaunietim.” A. Briņecs, kurš pašlaik strādā Zviedrijā būvniecības nozarē, pēc gada plāno atgriezties Latvijā un turpināt militāro karjeru. Pavēsti par rezervistu iesaukumu Alvis uztvēris ar pienākuma apziņu. Aicinājumu viņš saņēmis laikus, tāpēc varējis ieplānot mācības savā atvaļinājumā.

Pagaidām rezerves karavīriem par nokļūšanu uz mācību vietu ir jāmaksā pašiem, tomēr Aizsardzības ministrija sagatavojusi grozījumus normatīvajos aktos, lai varētu kompensēt iekšzemes braucienus, kas saistīti ar nokļūšanu mācībās un atpakaļ. “Plānojam risināt jautājumu par ārzemēs dzīvojošo rezerves karavīru došanos uz Latviju,” “LA” uzsvēra ministrijas Preses nodaļas speciāliste kapteine Sandra Brāle. Valdība arī par vidēji diviem eiro dienā pagājušonedēļ paaugstināja rezerves karavīru “atalgojumu”, ko izmaksā par atrašanos mācībās – tagad rezervisti saņem no 23,5 līdz 38 eiro dienā, atkarībā no dienesta pakāpes.

Uz pirmajām šā gada rezervistu mācībām pavēstes bija izsūtītas 139 cilvēkiem, bet uz mācībām ieradās 33. Pateikt, cik karavīru nav ieradušies uz mācībām neattaisnotu iemeslu dēļ, būs iespējams pēc tam, kad tiks pabeigta neierašanās iemeslu izvērtēšana. Par neattaisnotajiem gadījumiem lietas tiks nodotas Valsts policijai.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. pat bumbas no mācibām zog un mājās cenšas aiznest, kas notiks ja vel ieročus atļaus turet pagultē?!!!

 2. Gaidu pavēsti un nevaru vien sagaidīt 🙂

 3. Pec visa spriezot, ari pec Zemessardzes atbrunosanas, esot blakus totalitarai, agresivai banditisko cekistu parvalditai valstij, mac aizdomas par attieciga rikojuma izdeveju valstisku nodevibu. Jo pilnigi skaidrs, ka mums ir jabut gataviem azstaveties momenta un jebkura bistama situacija. Bet lidz bataljoniem, kur ieroci glabajas, var nepaspet noklut, ka ari to dislokacija sen zinama “zalajiem” un nesastadis nekadu problemu tos neitralizet. It seviski, ka musu valsti??? pat Ushakovam ir pielaide valsts noslepumam… Tad ko te piebilst?
  Pie tam, bildites un reklamrakstos jau var zimeties ar pusmoderniem ierociem, bet par to “pornografiju”, ar kuru brunota Zemessardze – AK 4 / G 3, laikam jau pasi sak kautreties. Tas humpalu ieroca parodijas, pamatoti iesauktas par pagalem, ir absoluti nepiemerotas aktivai, taktiskai karadarbibai. Pie tam to tehniskais izpildijums, seviski absurdi izstradatais aizslegs, ir pilnigi nepienemams militaram ierocim, kuram jabut gan vienkarsam, gan parocigam, gan funkcionali drosam un uzticamam.
  Ka atzina pat pasi “dizie strategi”, kuri ar putam uz lupam aizstav visus savus nezin kada sakara sarupetos luznus…, ka ta esot laba, lai…, paklausieties tikai: SEDETU ierakumos… Skan, it ka te butu medibu klubins, kas atnakusi paterzet un SEDET kkur masta..
  Ta ka militara vadiba, var uzskatit, mus JAU ir nodevusi..

  • tevis piesauktā banditiskā, agresīvā…. valsts ASV atrodas 10000 km attālumā neviss blakus, bet tas netraucē viņai te savu okupācijas armiju turet

   • Protams, ka vateniem visi skaitas banditu, kuri censas pasauli nosargat no to saimnieka uzbazibas un meginajumiem padarit par vergiem, sagraut jebko, ko tie paklauj.
    ..

 4. Te ir tā atbilde kapeic ”Zemessardze” sistēma ir Pārāka ! ZS izvērsties vajag 6-8h un zināms skaits ,bet rezervistiem…..

  • 6 stundās atbrīvotāji ar lēnu auto, ceļmalas kafejnīcām un jau Rīgā – kā to Kremļa aģenti pieprasa no zemessargu priekšniekiem. Protams ieroču noliktavā tajā laikā saimnieko zaļie vīriņi… – pienāc piebrauc un paliek tik rudzu bise… atkal kā to prasa un izpildīta pavēle. Klusu, kulturāli un mierīgi, nesasmērējot zaļo vīriņu mundierus.
   Sapņu variantā – 10 minūtēs jau ar šauteni un formās zemessargi sēž negaidītās vietās un ”atbrīvotājiem” ne vairs ērta braukšana , ne vairs kafejnīcu kotletes … tā aiz katra krūma…

 5. zvērestu dod, nevis nodod. nodot var biksiņas pēc mācībām.

 6. stulbums!!! Mīlīt, ne jau tikai amerikāņu inscenētajā karā… Ne jau tikai amerikāņiem tur bija intereses!??
  Kāds totāls stulbums!!! Ja kaut kādu svešu valsti apvaino, tad PATIESĪBAS DĒĻ VAJAG RUNĀT PAR VISĀM IEINTERESĒTAJĀM PUSĒM! Arī dusmās jābūt patiesiem!!!

 7. jāsaprot taču kādā valstī dzīvo Atbildēt

  mums vienmer visur ir un būs bardaks. taču ari katram mājās izsniegt epikejumu un ieročus nevar, mums tas beigsies ar bezjedzigu kaimiņu apšaušanu dzērumā, bezgaligām malumedibām…… apziņas līmenis nav tāds kā “šveicē”

 8. troļļi spamo ar “atmaskojošu” infu… 🙂

 9. Ne jau izsūtīto pavēstu daudzums ir noteicošais, līdz ar to žurnālista (ja kas, viņš ir rezervists, ja vien veselība ir) veiktais salīdzinājums ir pilnīgi nekororekts. jāsalīdizna ir dati par to, cik uz šīm mācībām ir paredzēts IESAUKT un cik tika FAKTISKI reģistrēti, un dati ir šādi – mācības paredzētas 46 rezerves karavīriem, ieradās uz tām 46, bet 13 no viņiem mediķi atzina par nederīgiem, līdz ar to faktiski tajās piedalās 33 rezerves karavīri. Šie ir dati, ar kuriem ir jāoperē, nevis pavēstu skaitu – arī politiķi pirmsvēlēšanu laikā izsūta tūkstošiem vēstuļu, bet vai par viņiem balso visi, kuri šādas vēstules ir saņēmuši?!

 10. Viņš nav rezervists, viņš ir rezerves karavīrs, jo rezervists ir LV pilsonis bez militārās pieredzes vai savulaik dienējis tikai obligātajā dienestā. Savukārt rezerves karavīrs ir izbijis bruņoto spēku profesionālis vai zemessargs, kurš beidzis dienestu Zemessardzē. Divas pilnīgi dažādas lietas, bet LA rakstā salaiž visu grīstē. Nevajag skatīties uz citām valstīm, piem., to pašu Šveici, kur ekipējuma un apbruņojuma glabāšanai mājās ir pavisam cita nepieciešamība – valsts šķeļ kalnu grēdas, līdz ar to neko pārvietot nevar. Mājās tiek uzglabāts individuālais ekipējums, bet dažviet (ceļu bloķēšanai, piem.,) ir uzstādīti lielgabali, pāris reižu izšaušanai tiešā tēmējumā. Šviecieši nedodas formas tērpos medībās, makšķerēšanā utt., kamēr mūsu zemessargi to dara, izmantojot pat dienesta transportu!

  • Šveicē lielākā daļa iedzīvotāju dzīvo līdzenumos, kalnos tikai pavisam neliela daļa. Šveices mobilizācijas tradīcijas un ieroču turēšana mājās saistīta ar 19.gs. līgumiem par federālas valsts izveidi un mobilizācijas veidu, viņiem ir savādāka armijas struktūra. Turklāt kopš 2007. gada Šveices rezervistiem mājās atļauts uzglabāt ieročus, taču aizliegts turēt munīciju, līdz ar to viss pasākums ir vairāk simbolisks. Protams, visiem patīk mīts par cietoksni Šveici, kur katrā šķūnī paslēpts lielgabals un katram vīram zem matrača šaujamais, ar kuru tas šaus viršu ienaidniekiem.

   • Dāņu zemessargiem tas pats – ierocis mājās, aizslēgs – atsevišķi no ieroča, bet munīcijas vispaŗ nav vai ir viena ugunsdeva tikai nedaudziem. Tādu grozījumu kārtībā pieņēma pēc tam, ka pie teroristiem, kas sarīkoja uzbrukumu latviešu izcelsmes zviedru karitūristam atrda dāņu zemessargu ieročus, kas nozagti no mājām.

 11. nesmidiniet tautu no jums karotaji tikai uz papira nepaspesiet pat noslepties

 12. Pirms iesaistīties Atbildēt

  Padomājiet!!! Jūs esat k”luvuši uz mūžu par vergiem. Vienmēr aizstāvēsiet svešas intereses. Kā gadījums ar Bosniju. Amerikāņi sarīdīja divas tautas un tad sūta svešas armijas un ieročus tur karos. Paskatieties uz sevi no malas. Tūkstoši cilvēku tika iznīcināti amerikāņu inscenētajā karā. Bet ieročiem noiets. Business ir business.

  • Sovjeta trollis ar vati smadzenu vieta atkal muld?
   Neviens cits D Slavija nesaka karu, ka Putleram lidzigi patvaldnieki, kuri gribeja turet visus sava paklautiba.
   Un, kad tie parlieku izversas ar “humanas” Eiropas kartejo klusesanu un mala stavesanu, saka istu genocidu un masu slepkavibas, tad USA tos aptureja. Bet tiesi tas putlertrolliem nepatik. Tie grib redzet visu pasauli sava saimnieka verdziba.

 13. apsmiekls !

Draugiem Facebook Twitter Google+