×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
27. oktobris, 2015
Drukāt

Kā jauniešus piedabūt strādāt. “LA” diskusija Tērvetē (15)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

“Latvijas Avīzes” publiskā diskusija “Nodarbinātība laukos – ko sola 2016. gads?” Tērvetē izvērtās nelīdzvērtīga. Tā kā neatbrauca Saeimas deputāts Edvīns Šnore (NA), labklājības ministram Uldim Augulim (ZZS) nācās atbildēt uz visiem, turklāt ļoti dažādajiem “LA” un tērvetnieku jautājumiem. Viņš centās un atbildēja arī ministru Dūklava, Gerharda, Rinkēviča, Matīsa vietā. Atreferēti gan tikai viņa paša kompetences – nodarbinātības jautājumi.

– 1. jūlijā Latvijā bija 874,5 tūkstoši aizņemto darba vietu, gada laikā par tūkstoti vairāk. Bet joprojām par 160 tūkstošiem mazāk nekā treknajos gados. Cik būs nākamgad?

Uldis Augulis: – Skatoties uz makroekonomiskām prognozēm, darba vietām vajadzētu rasties vēl. Bet investori nesēž uz robežas, viņiem ir jābrauc pakaļ un jāpiedāvā izdevīgi nosacījumi. Iepriecinoši, ka vakances parādās apstrādes rūpniecībā, tas nozīmē, ka vairāk ejam uz ražošanu, kas nākotnē dos lielāku iespēju nopelnīt naudu pamatbudžetā.

Pagājušonedēļ biju Viļakā – slēgtās Mežvidu pamatskolas telpās SIA “Brasa” atvēra jaunu šūšanas rūpnīcu, kas sākotnēji nodarbina 50 cilvēku. Aktīvie uzņēmēji izmantoja vairākas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pro­grammas – gan 50+ darbiniekiem, gan ilgstošiem bezdarbniekiem, gan invalīdiem. Kopumā 22 darbinieki sagatavoti šajās programmās, tas nozīmē, ka tām ir atdeve kadru sagatavošanā.

Pusotra gada laikā, kopš esam sākuši jauniešu garantiju programmu, pastāvīgā darbā iekārtojušies 36 tūkstoši jauniešu. Tomēr vēl ir liels skaits ilgstošo bezdarbnieku, kas bez darba ir ilgāk par 12 mēnešiem un kuri no kopējā bezdarbnieku skaita veido 45,5%. Vēl joprojām daudz jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem ne strādā, ne arī mācās. Ir gan jādod burkāns, gan mazliet jāpadzen, lai viņi sāktu kaut ko darīt. Bet 56% no viņiem ir tikai ar pamatizglītību, tātad viņi nav derīgi darba tirgum.

Vēl viena lieta, kas mani pārsteidz: par spīti ievērojamam bezdarbnieku skaitam (8,3%), ir liels vakanču skaits.

– Zemgales reģiona darba devēji NVA aptaujā pērn atzina, ka nelabprāt meklē darbiniekus ar aģentūras palīdzību, jo ir ieguvuši sliktu pieredzi ar NVA nosūtītajiem kandidātiem, kuriem nav motivācijas strādāt. Labprātāk meklē ar paziņu palīdzību.

– Tāpēc jau ieviestas dažādas apmācības programmas tiem, kuriem vai nu sociālo apstākļu, vai slinkuma dēļ nebija iespējas gūt izglītību. Ar tām iespējams kvalifikāciju celt. Pirmais, ko karjeras konsultanti dara, viņi jauniešiem iemāca ar roku uzrakstīt CV, lai viņiem ir ko parādīt darba devējam. Satraucoši ir tas, ka šogad pēc skolas pabeigšanas ir liels skaits absolventu, kas uzreiz reģistrējas NVA. Vajadzētu vai nu turpināt mācīties, vai būt gatavam darba tirgum, bet acīmredzot kaut kas izglītības sistēmā klibo.

Atbalstītāji: Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Jelgavas tipogrāfija, Latvijas Bērnu fonds, SIA Drukātava, VEST-LK, The White Book, Vienotība, Nacionālā apvienība, biedrība “Kultūras un atbalsta centrs – ICEJ Latvija”, AS “Latvijas Gāze,” Valdis Zatlers, Aleksandrs Kiršteins, Pjotrs Kotovs, Māris Roze, Tērvetes novada dome.
Sadarbības partneris: “Latvijas Dzelzceļš”
Informatīvie atbalstītāji: “Latvijas Avīze”, laikraksts “Zemgale” .

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. gadu padzīvos nekurinātā mājā, tad kaut kāds orgasms piemetīsies.

 2. Pagasta domes par 300 eiro vairāk nemaksā. Ja neesi kādu nostučījis vai izpilddirektoram .. ielīdis un tad jau virsstundas var pelnīt un citus apliet ar riebeklībām.

 3. Jā, gan morāli jauniešiem lasām, gan audzinām, gan senču varonigo pagātni pieminam, gan patriotiski audzinām… Bet viņi, negantnieki, strādāt negrib!
  Bet varbūt vajadzētu pamēģināt jauniešiem normālu algu maksāt, nevis cerēt, ka par grašiem rausies?
  Kā aizbrauc jaunietis uz ārzemēm, tā gan strādā čakli, gan profesiju apgūst, gan studēt sāk… Vai nav brīnumu lietas?

 4. “…… acīmredzot kaut kas izglītības sistēmā klibo.”
  – Ha, ha, ha – kārtējo reizi “muļķi laižām”, par 25 gadus īstenoto neo-liberālismu aizmirstam? Laiks tā kā būtu apjēgt esošās sistēmas reālijas:” Bezdarbu nevar novērst, tas ir nepieciešams ekonomikai, lai cilvēki censtos pievienot vērtību tam, ko viņi dara, zinot, ka var palikt bez darba. ” Roberts Ķīlis (Cilvēks ir manipulāciju objekts. Diena.lv)

 5. Vajadzētu atcelt pabalstus par slinkošanu, tad varbūt sāks kustēties, bet tās lielās algas ir jānopelna, nevis jāloderē. Žēl, ka māte tā arī nav iemācījusi bērnam strādāt un rūpēties pašam par sevi, bet tikai centusies izsist pabalstus nodzeršanai.

 6. -pirmkārt, bērns atdarina vecākus……………………..
  – bērnu māca no ieņemšanas brīža, ja māte gulšņā,viņam jau veidojas priekštats par dzīvesveidu un……….diabēta pamati
  -plus vēl epiģenētika
  un jūs gribat jaunietim vairs ko iemācīt…………..

 7. Maksājiet normālas algas,tad strādās,bet par minimālo algu neviens no jaunajiem nevergos,jo viņiem vajaga apģērbties,paēst,īrēt dzīvokli un apmeklēt kultūras pasākumus……Tur nav ko diskutēt algai jābūt ap 1000 eiro,tad stādās.

  • Man patīk šie “augsti” izglītotie speciālisti, no kuriem to vien dzird, ka šiem jāmaksā !
   Nē biedrīši – jums tā naudiņa savam darba devējam ir JĀNOPELNA!!! Un ja gribat saņemt 300.00 €., jums savam darba devējam JĀNOPELNA vismaz 450.00 €. ( Lai darba devējs ar jums vispār runāt gribētu ! ).
   Un jo ātrāk aizmirsīsiet šos murgus, ka jums kaut kam par kaut ko JĀMAKSĀ, jo ātrāk NOPELNĪSIET tik, cik jūs gribat !
   Bet mūsu “speciālistiem” galvenais ir atrast vainīgo savā mazspējā : valdību, darba devēju, sievasmāti ! Un ubagoties : nodrošiniet, maksājiet, apgādājiet ….
   Redz, jaunieši par tādu naudu neies strādāt, labāk gulēs mājās TV priekšā un vaimanās!

   • Maksāt ļoti negribas? Nu i strādā pats! Kur problēma?
    Bet jaunietis aizbrauc uz ārzemēm, kur viņam par godīgu darbu godīgi samaksā.
    Bet tu, Albertiņ, ar saviem aprēķiniem paliec un nodarbini ciema dzērājus. Lēti, par pudeli!

   • ar pliku melnu kafiju no manis prasa 2€ kafenē, a kā algu maksāt, tā 300€. Laialgusaņemtu bankai 2€ jaatdod … utt

  • Tur nav ko diskutēt algai jābūt ap 1000 eiro,tad stādās.
   * ļoti labi parāda mūsdienu jauniešu būtību: mazāk par 1000 € nestrādās, bet tādiem neviens vairāk par 300 € nemaksās ( jo viņi pat šos 300 € nav spējīgi nopelnīt! )

Draugiem Facebook Twitter Google+