×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
28. aprīlis, 2017
Drukāt

Kā Ķīnas kultūra ietekmēja Rietumu modi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgā Modes muzejā atklāta jauna izstāde – “Austrumu noslēpumi. Rietumu mode un Ķīna”. No 28. aprīļa izstādē apskatāmi vairāki desmiti tērpu, kā arī daudz eksotisku aksesuāru un nelielo interjera priekšmeti no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas; tie aptver laikposmu no 18. līdz 21. gadsimtam. Galvenā tēma – Ķīnas kultūras gadsimtiem ilgā ietekme uz Rietumu modi.

Kā atzīst Modes muzeja vadītāja Nataļja Muzičkina, Rietumu modes pasaule izsenis par saviem padarījusi ne tikai Ķīnas zīdu, bet arī pūderi, salokāmus vēdekļus un jau 20. gadsimtā – allaž stilīgos čjonsama (cheongsam) tērpus.

Īpaša vieta izstādē atvēlēta arī Šanhajai un Harbinai kā 20. un 30. gadu emigrācijas centriem. Šīs Ķīnas pilsētas jau sen ir Aleksandra Vasiļjeva intereses un izpētes objekts, jo tieši turp bēgļu gaitās devās daudzi no pilsoņu kara plosītās Krievijas.

“Starp šiem patvēruma meklētājiem bija gan slavenības, gan aristokrāti, gan inteliģences pārstāvji, kas negaidīja neko labu no jaunās padomju varas. Rīdziniekiem noteikti būs interesanti, ka Šanhajas modes pasaules zvaigzne bija arī Aleksandra Gramoļina, modes ateljē “Modern Woman” īpašniece, kura 50. gados pārcēlās uz Rīgu un kļuva par slavenā Rīgas Modeļu nama māksliniecisko vadītāju. Interesanti, ka arī Modes muzeja mājvietas vēsture savā ziņā saistīta ar Ķīnu – 30. gadu sākumā namā Grēcinieku ielā 24 savu adītavu atvēra uzņēmīga dāma, īsta Rīgas “modern woman”, kura Rīgā 1921. gadā ieradās… no Harbinas, kurp bija devusies pēcrevolūcijas bēgļu gaitās. Man šķiet, ka tā ir laba zīme!” norāda A. Vasiļjevs.

Izstāde Modes muzejā būs apskatāma sešus mēnešus. Eksponātus no Aleksandra Vasiļjeva unikālās kolekcijas – tā ir trešā lielākā privātā tērpu un aksesuāru kolekcija pasaulē, kas ietver apmēram 55 tūkstošus priekšmetu – papildina video un audiomateriāli. Ekspozīcijas ietvaros ir iespēja uzzināt vairāk arī par Ķīnas vēsturi, par Eiropas mūziku, kas tapusi, iedvesmojoties no ķīniešu vēstures un mitoloģijas, un par izsmalcināto kaligrāfijas mākslu. Muzeja apmeklētājiem arī pašiem būs iespēja pamēģināt uzrakstīt īsi zīmīti vai apsveikumu ķīniešu valodā, kā arī piemērīt ķīniešu tradicionālo tērpu. Savukārt muzeja gidu vadītās ekskursijas atklās zīda un porcelāna noslēpumus, kā arī ļaus uzzināt vairāk par slavenākajiem Ķīnas izgudrojumiem un to ietekmi Eiropā.

Izstādes ietvaros notiks arī lekcijas un meistarklases, kas ļaus uzzināt vairāk par Ķīnu un tās skaistuma izpratni. Pirmais ar izstādes tēmu saistītais pasākums notiks 14. maijā un būs veltīts Ķīnas poēzijai un kaligrāfijai.

Modes muzejs sadarbībā ar Aleksandra Vasiļjeva fondu tika atvērts 2016. gada rudenī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+