×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. augusts, 2013
Drukāt

Kā kopt dekoratīvos rasaskrēsliņus?

mikstais_rasaskreslins2

“Kā kopt rasaskrēsliņu šķirnes?”
 L. Kārkliņa Bauskā

 

Atšķirībā no Latvijas pļavās sastopamā parastā rasaskrēsliņa (Alchemilla vulgaris) tā šķirnes ir druknākas, ar lielākām lapām un bagātīgākām ziedkopām. Izturīgas un sava mazprasīguma dēļ apstādījumos populāras ir arī dažas sugas.

Mīkstais rasaskrēsliņš (Alchemilla mollis) zied no jūnija sākuma līdz jūlija sākumam. Lapojums līdz 40 cm, ziedkopas – līdz 60 cm augstas.

Lapas vidēji lielas, zīdaini apmatotas, biezas, pelēkzaļas. Ziedi gaiši dzelteni, sīki, skarās. Stāda 40 – 50 cm attālumā citu no cita. Dārzā mīkstais rasaskrēsliņš labi harmonē ar bergēnijām, brunnerām un sudrabsvecēm. Ziedi un lapas noder kompozīcijām, arī sauso ziedu pušķiem. Ja pārziedējušās ziedkopas nenogriež, notiek bagātīga pašizsēja. Tādēļ tās iesaka nogriezt, uzlabojot arī auga izskatu.

No mīksto rasaskrēsliņu šķirnēm Nacionālajā Botāniskajā dārzā aug ‘Thriller’. Salīdzinājumā ar sugu tai ir krietni apjomīgāks augums un ļoti bagātīga ziedēšana. Rudenī nelielā skaitā būs pārdošanā šīs šķirnes stādi. Stādaudzētavās var iegādāties arī šķirnes ‘Auslese’ stādus. Augi ir 60 cm augsti, ziedi ir zaļgandzelteni, smaržīgi.

sarkankatu_rasaskreslins

Sarkankātu rasaskrēsliņš (Alchemilla erythropoda) ir dekoratīvo lapu ziemciete, kas zied ļoti ilgi, sākot no jūnija, un ir izskatīga līdz pat ziemas sākumam. Lapojuma augstums ir 10 – 15 cm, ziedkopas – 30 cm. Lapas vasarzaļas, apaļīgas, matēti pelēkzaļas, pacili augošas. Ziedi zaļgandzelteni, sīki. Labi kaimiņaugi šim rasaskrēsliņam ir heiheras, hostas, Sibīrijas īrisi, Virdžīnijas tradeskancijas. Stādīšanas attālums ir 20 – 30 cm.

 

 

 

 

 

alpinais_rasaskreslinsAlpīnais rasaskrēsliņš (Alchemilla alpina) sasniedz līdz 20 cm augstumu. Lapas virspusē kailas, zaļas, apakšpusē ar sudrabaini mirdzošiem matiņiem. Ziedi zaļgandzelteni, zied no jūnija līdz septembrim. Var būt pašizsēja.

Rasaskrēsliņi ir pieticīgas un ļoti viegli audzējamas ziemcietes, kas ilgstoši saglabā dekoratīvu izskatu. Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta piebilst, ka visi rasaskrēsliņi labāk aug saulainā vietā vai vieglā noēnojumā, dienas lielāko daļu atrodoties saulē. Augiem jāsarūpē trūdvielām samērīgi ielabota (nepārspīlēt ar komposta piedevu!), irdena, vienmērīgi mitra smilšmāla augsne. Labāk, lai tā ir smagāka, ar pietiekamu māla piedevu, nekā viegla smilts. Augi necieš, ja dobēs stāv ūdens. Stāda akmeņdārzos, kapos, ziemciešu dobju apmalēs, stāvās nogāzēs, krastmalās mazās vai lielās grupās. Var arī pie rozēm, izvietojot tos priekšplānā, lai nosegtu rožu kailos stublājus. Rasaskrēsliņus pavairo ar sēklām un ceru dalīšanu pavasarī.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+