Praktiski
Dārzs

Kā kopt hibiskus telpās un dārzā 0


Sīrijas hibisks
Sīrijas hibisks
Foto – Sandra Ruska

Jaunās šķirnes – terasēm

“Lielveikalā nopirku ziemojošu hibisku, kas ievests no ārzemēm, taču ziemā tas nosala. Kā šie augi jākopj?” 
VIZMA RĪGĀ

Hibiski jeb Ķīnas rozes ir sen pazīstami telpaugi, ko audzē podos un bieži izmanto sabiedrisko telpu – ārstniecības iestāžu, skolu, bibliotēku – apzaļumošanai. Augi ir ļoti pieticīgi un diezgan ātri veido lielu krūmu. Ziemā gaismas trūkuma dēļ Ķīnas rozes nezied. Arī vasarā, ja telpās trūkst gaismas, šie hibiski zied slikti un neregulāri. Jaunajām šķirnēm ir ļoti pievilcīgi, lielāki ziedi nekā agrāk pazīstamajiem hibiskiem. Tās bagātīgi veido ziedus pavasarī un vasarā.

Jaunās šķirnes ir paredzētas audzēšanai lielākoties konteineros uz terasēm vai lodžijām, kur tos novieto pavasarī pēc salnu perioda beigām. Latvijā jauno šķirņu hibiskus puķu podos piedāvā ziedu veikalos, lielveikalos, bet sēklas nopērkamas, piemēram, SIA “Onava”.

Telpās audzējamie


Unique HibisQs – tā sauc jauno hibisku šķirņu grupu, ko 2009. gadā selekcionējusi un piedāvā dāņu firma “Graff Breeding AS”. Piemēram, šķirnei ‘Apollo’ ir dzelteni oranži ziedi, ‘Longiflora Boreas White’ – krēmkrāsā ar tumšu viduci. Šīm Ķīnas rozēm ziedi ir lieli, tie plaukst no pavasara līdz rudenim, kompaktie augi ar tumši zaļajām, spīdīgajām lapām ir piemēroti audzēšanai konteineros āra apstākļos.

Starptautiskajā tirgū sastopams daudz citu jaunu tropisko hibisku šķirņu, kas selekcionētas galvenokārt ASV. Šo eksotisko augu ziedi ir klaji, puspildīti, pildīti; lieli, vidēji un miniatūri; vienkrāsaini, divkrāsaini ar krāsu pārejām, ziedlapu malas mēdz būt gludas, gofrētas, bārkstainas. Augu lapas ir tumšāk vai gaišāk zaļas, matētas, ādainas vai spīdīgas. Hibiski zied bagātīgi un ilgi – no marta līdz oktobrim.

Jaunās šķirnes pavairo ar spraudeņiem. Iegādātie spraudeņi tūlīt jāpārstāda podos: 12–14 cm diametra traukos stāda pa vienam, bet prāvākos podos var likt divus stādus. Jāizvēlas kūdras substrāts ar māla piedevu (pH 5,5–6,2). Tam jābūt vienmērīgi mitram, jo iekaltēšana kavē augu augšanu. Ja spraudeņi nav galotņoti apsakņošanas laikā, to dara vienu vai divas reizes virs trešās vai ceturtās lapas. Hibiskiem patīk augt siltumā: dienā temperatūrai jābūt virs +20 °C, bet naktī – augstākai par +18 °C. Šiem hibiskiem tikpat svarīga ir gaisma, un augus noēno tikai tad, ja temperatūra ir augstāka par +30 °C, ja to nav iespējams pazemināt citādi. Augus pārziemina telpās, kur ir virs +10 °C temperatūra un pietiekams apgaismojums, citādi tiem nobirst lapas.

 

Ziemcietīgie


Pēdējos gados gan lielveikalos, gan pie audzētājiem iespējams iegādāties dārza hibiskus. Muskusa jeb zālaugu hibiski (Hibiscus moscheutos) ir suga, kas pie mums pārziemo atklātā laukā un tiek pavairota gan ar sēklām, gan spraudeņiem. Piemēram, Luna grupā ir šķirnes ‘Rose’ (ziedi tumši rozā krāsā) un ‘Red’ (sarkani). Augi ir 60–90 cm augsti, ziedu diametrs sasniedz 15–20 cm, zied bagātīgi, strauji veido jaunus ziedus. Newbiscus grupas šķirnes augi izceļas ar krāšņiem, lieliem, 30 cm diametra ziediem. Krūms ir metru augsts un plats. Vēl ir izveidotas Extreme un Galaxy hibisku grupas.

Audzējot muskusa hibisku no sēklām, tās pirms sējas nakti jāpatur siltā ūdenī, lai ātrāk un vienmērīgāk dīgtu. Sēj kūdras substrātā (pH 5,5–6,3), sēklas apberot ar to. Diedzējot +20…+23 °C temperatūrā, dīgsti sāk parādīties aptuveni pēc trim dienām. Paaugušos sējeņus pārstāda. Augiem nepieciešams daudz gaismas, +20…+24 °C gaisa temperatūra un mēslojums. Pēc sadīgšanas tie katru nedēļu jāpabaro ar kompleksajiem minerālmēsliem. Substrātam jābūt vienmērīgi mitram. Aptuveni 4–8 nedēļas pēc uzdīgšanas augus pārstāda podos, kas piepildīti ar bagātinātu kūdras substrātu (pH 6). Lielākā daļa šķirņu labi zarojas, bet tos var nedaudz galotņot, lai veidotos kuplāks krūms. Ziedošie augi jāsargā no dūmiem, tostarp no cigarešu dūmiem. Jāņem vērā, ka nepietiekamā apgaismojumā un mitrumā ziedi un pumpuri var nobirt.

Audzētāju pieredze 


Augu kolekcionārs Juris Strods, kura dārzā muskusa hibiski aug jau septiņus gadus, iesaka augus stādīt saulainā, no vēja aizsargātā vietā, labi drenētā, mēreni mitrā un treknā augsnē. Nabadzīgā augsnē, ēnainā vietā tie augs, taču stīdzēs un slikti ziedēs, iespējams, pat nemaz. Tāpat hibiskiem nepatīk ilgstoši slapja augsne, taču sausā laikā tie jālaista. Lai bagātīgi ziedētu, augi veģetācijas periodā regulāri (reizi divās nedēļās) jāmēslo ar komplekso mēslojumu. Zied no augusta vidus līdz oktobra vidum. Ziemā lakstauga virszemes daļas atmirst, tādēļ pēc salnām krūmu apgriež, atstājot sprīdi garus dzinumus no zemes virskārtas. Tad saknes piesedz ar koku lapām, kūdru vai zāģskaidām.

– Muskusa hibiskam veģetācija sākas vēlu – tikai jūnijā dzinumi izlien no zemes. Tādēļ, lai augus netraumētu, vietā, kur hibiski iestādīti, pavasarī nevajadzētu neko darīt, – brīdina Juris Strods.

Dārznieka kolekcijā patlaban ir septiņas muskusa hibisku šķirnes ar lieliem vienkrāsainiem un divkrāsainiem ziediem, kas noturas vienu dienu. Sadalīti lieli stādi ar ziedpumpuriem maksā 15 eiro, bet viengadīgi, ar spraudeņiem pavairoti (40–50 cm augsti) – 7 eiro.

Buciņu stādaudzētavas vadītāja Irina Simanoviča stāsta, ka ar pāris skujkoku zariem segti muskusa hibiski labi pārziemoja arī pagājušās ziemas kailsalā. Viņa novērojusi, ka šo krāšņumaugu ziedu lielums atkarīgs no mitruma daudzuma. Šovasar vajadzējis stādus laistīt pat divreiz dienā, katram dodot pa pusspainim ūdens. Lai hibiski ziedētu agrāk, stādaudzētāja iesaka augus stādīt lielos podos, pirms ziemas ar visiem traukiem pierakt dārzā un agri pavasarī ienest siltumnīcā. Tad hibiski ātrāk pamodīsies un agrāk ziedēs.

Stādaudzētavā reizēm vēl audzē Sīrijas hibisku (Hibiscus syriacus), ko stāda ārā, bet ziemā piesedz. Tas ir vasarzaļš, paliels, stāvs krūms vai koks, kas savvaļā aug Ķīnā, Indijā. Viduseiropā ir radīts daudz šķirņu, kam atšķiras ziedu krāsa un forma. Dzīvei Latvijā piemērotāki ir vietējos apstākļos audzētie Sīrijas hibisku sēklaudži, kas ir sala izturīgāki nekā no citām valstīm ievestie. Tie bagātīgi zied no jūlija līdz septembrim. No Holandes un Vācijas ievestās šķirnes nav tik ziemcietīgas, tāpēc jāaudzē podos – vasarā augus nes ārā, bet pirms ziemas noliek pagrabā.

Saistītie raksti

Arī Sīrijas hibiskiem piemērota saulaina aizvēja vieta un labi mēslota augsne. Zied­augiem var izmantot jebkuru istabas puķēm domātu mēslojumu. Mēslošanas biežums atkarīgs no tā, kādā augsnē augi iestādīti. Nabadzīgākā augsnē papildmēslojumu dod biežāk. Ja hibisks iestādīts dārza augsnē ar kūtsmēslu piedevu, var nemēslot pat pusgadu. Mēslojuma koncentrācija atkarīga no piebarošanas biežuma. Ja to dara bieži, vajadzīga vāja koncentrācija; ja reti – tā var būt nedaudz lielāka, tomēr nepārsniedzot 0,4%.

Stādu iegāde. Buciņu stādaudzētavā (Burtnieku pagastā) pašlaik iespējams iegādāties muskusa hibiskus par 5 eiro (ziedi līdz 20 cm diametrā) un Sīrijas hibiskus par 3,50 eiro (pirmos gadus, kamēr izaug kārtīgs, pārkoksnējies stumbrs, tie īpaši jāuzmana). Ziedu krāsa variācijās no baltas līdz dažādu toņu rozā un oranžiem. Stādus piegādā arī ar kurjerpastu.

LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
1 diena
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
5 stundas