×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
7. maijs, 2012
Drukāt

Kā kopt kompaktdiskus, videodiskus?

disks1

“Kā kopt un uzglabāt mūzikas kompaktdiskus, skaņuplates un videodiskus?” A. Sakss Mālupē

 

Kompaktdisks (saīsināti no angļu valodas – CD) ir metalizēts, 1,2 mm biezs plastmasas (polikarbonāta) disks. Tā virspuse klāta ar gaismu atstarojošu alumīnija kārtiņu, kam ir lakas aizsargslānis, virs tās – apdrukas slānis. Kaut arī disks ir diezgan drošs un izturīgs, tā lietošanā jāievēro pāris noteikumu. CD nedrīkst uzglabāt tiešos saules staros, siltuma avotu tuvumā un atklātā veidā, tas jāievieto papīra vai plastmasas vāciņos. Pēc izņemšanas no vāciņa kompaktdisks jātur aiz malām, jo uz CD nedrīkst būt putekļi un pirkstu nospiedumi.

 

CD nedrīkst uzglabāt tiešos saules staros, siltuma avotu tuvumā un atklātā veidā, tas jāievieto papīra vai plastmasas vāciņos. Pēc izņemšanas no vāciņa kompaktdisks jātur aiz malām, jo uz CD nedrīkst būt putekļi un pirkstu nospiedumi.

 

– Diska lakoto jeb spīdīgo virsmu var tīrīt ar mīkstu drāniņu no CD vidus uz malām. Šim nolūkam lieti noder arī briļļu tīrīšanai paredzētā lupatiņa, jo tā ražota no materiāla, kas uz stikla vai citas virsmas neatstāj švīkas. Ja uz kompaktdiska ir daudz pirkstu nospiedumu vai citi netīrumi (piemēram, taukvielas), to var nomazgāt ar siltu ūdeni un ziepēm vai trauku mazgāšanas līdzekli “Fairy”, jo kompaktdisks faktiski ir ražots no plastmasas, – skaidro mūzikas ierakstu veikala “Upe” darbinieks Jurijs Čerņenoks, piemetinot, ka tieši tāpat var tīrīt videodiskus, kas ražoti no tā paša materiāla kā CD.

Elektronikas tirdzniecības vietās, kā arī internetveikalu piedāvājumā ir tīrīšanas līdzekļi un piederumi kompaktdisku, skaņuplašu un video disku kopšanai, piemēram, vinila plates antistatiskā birste, kompaktdisku tīrīšanas komplekts vai tikai tīrīšanas lupatiņa, mini DVD tīrītājs, CD/DVD skrāpējumu pulētājs u.c.

Vinila skaņuplatēm ķīmisko īpašību dēļ piemīt tendence veidot statisku elektrisko lādiņu, kas piesaista putekļus un netīrumus. Lai no tiem atbrīvotos, plati pirms un pēc atskaņošanas vajadzētu notīrīt ar mīkstu drāniņu vai speciālo vinila plates antistatisko birsti. To ieteicams darīt, nevis plati turot rokās, bet gan tai griežoties uz atskaņotāja, jo tad būs vienmērīgas tīrīšanas kustības.

– Drīkst tīrīt arī ar ūdeni un ziepēm, bet nedrīkst izmantot tīrīšanas līdzekļus uz spirta bāzes, – brīdina J. Čerņenoks.

Speciālists norāda, ka kompaktdiski nav obligāti jāuzglabā vertikāli, tos var likt arī kaudzītē, tikai visiem noteikti ir jābūt vāciņos. Toties skaņuplates drīkst uzglabāt tikai vertikāli, turklāt – nesablīvējot pārāk cieši, jo vinila masa mēdz deformēties. Ja, piemēram, sakrausiet kaudzītē vairāk par 10 platēm, apakšējās zem virsējo svara laika gaitā ielieksies un ierakstam zudīs skaņas kvalitāte. CD un DVD uzglabāšanai var iegādāties rūpnieciski ražotos disku turētājus, bet skaņuplatēm – piemērotus plauktus (tos var pasūtīt individuāli ar nodalījumiem novietošanai vertikālā stāvoklī).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+