×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. maijs, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Kā Krievijā vēsturi pārrakstīja (57)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Tā vien šķiet, ka “putinisma” demonoloģijā kā absolūtais ļaunums tiek uztverti Rietumi. Sākot ar apgalvojumu, ka kopā ar Hitleru 1941. gadā pret (padomju) Krieviju faktiski karoja vai līdzdarbojās “visa Eiropa”, un beidzot ar tēzi, ka “tatāru–mongoļu jūgs”, kas smacēja Krievzemi 300 gadu garumā, paglābis pareizticīgo krievu tautu no pakļaušanās Rietumiem, kur dominēja katolicisms.

Ļoti interesants, īpaši latviešu lasītājam, šajā ziņā ir apcerējums “Par krievu zemēm Baltijā”, ar kuru Maskavas laikraksta “Zavtra” portālā nācis klajā Konstantīns Šuļgins. Viņa “virsuzdevums”, kā var manīt, ir dot pretsparu Baltkrievijas nacionālistiem, kas apgalvo, ka baltkrievu tautas etnoģenēze būtiski atšķiras no uzskata, ka lielkrievi, ukraiņi un baltkrievi ir viena pareizticīga tauta. Kā zināms, kriviču cilts (no kuras radies latviskais etnonīms “krievi”) mita novadā, kura centrs bija Polocka, un baltkrievu nacionālisti krivičus uzskata par baltkrievu nācijas pirmatnējo kodolu. Šuļgins kategoriski iebilst un uzsver, ka Polockas kņaziste bijusi tīrs “krievestības” iemiesojums un uzspiedusi nedzēšamu krieviskuma zīmogu Baltijai un tās ciltīm – latgaļiem, līviem un citām.

Lasot Šuļginu, visiem, kas orientējas Latvijas vēsturē, mute būs vaļā no brīnumiem.

No viņa rakstītā izriet, ka 10. – 13. gadsimtā plaukušas tādas pilsētas kā “Koknes”, “Gersika”, “Talava” “Sotikli”, “Kolivaņ” un vēl daudz citas. Visur slējušās pareizticīgās baznīcas un klosteri, ļaudis pulcējušies gadatirgos un “večes” laukumos (pēc Novgorodas un Pleskavas pirmatnējās demokrātijas parauga), un visur skanējusi krievu mēle. Piejūras pilsētās ieradušies kuģi no Hanzas pilsētām. Un visas šīs pilsētas, ostas un ciemati it kā ietilpuši Polockas kņazistē, to iedzīvotāji bijuši “krievi vai jaukti”. Šajās zemēs valdījuši kņazi no Rjurikovičiem.

Mēs, protams, zinām, ka Jersika maksāja meslus Polockas kņazam, ka tagadējā Austrumlatvijā kristietība atnāca pareizticības veidolā un latviešu vārds “baznīca” nāk no slāvu “božņica”, bet no šiem faktiem līdz apgalvojumam, ka “Baltija bija krievu zeme”, ir ļoti, ļoti tālu.

Taču Šuļgins kļūst vēl nekaunīgāks: “Kāpēc tad melo vēsturiskās kartes, vaicās izbrīnījies lasītājs. Tas ir politkorektums, lai netraumētu mūsu Baltijas kaimiņu vārīgās dvēseles, atgādinot, kuru zemēs viņi šodien dzīvo. (..) Protams, krievu pilsētu un ciematu vidū patiešām mita augšminētās (latgaļi, sēļi, līvi u.c.) ciltis, bet viņi bija kņaza pavalstnieki un maksāja tam noliktās nodevas.” Šuļgins patētiski jautā: “Kā tad Kriev­zeme pazaudēja savas sensenās teritorijas Baltijā un izeju uz jūru?” Tas esot sācies ar to, ka “pieticīgs klaiņojošs katoļu mūks misionārs Meinards (..) 1150. gadā augšup pa Dvinu (Daugavu) ieradās Polockā un pazemīgi lūdza, lai Polockas kņazs Vseslavs II Vasiļkovičs visžēlīgi atļauj viņam sprediķot Polockas kņazistes līvu zemēs. Un pareizticīgais kņazs vieglprātīgi atļāva šim svešiniekam krievu zemē (!) mācīt savu ticību. Tā bija liktenīga kļūda.” Tālāko mēs zinām arī bez Šuļgina – Meinhards uzcēlis baznīcu Ikšķilē, 1157. gadā ieradās tirgoņi no Brēmenes, bet vācu krustneši krievu sargposteņa vietā nodibinājuši nocietinājumu “Riga” un izveidoja Zobenbrāļu ordeni, bet 1212. gadā “Polockas kņazs zaudēja visu Livoniju (..), Dvinas (Daugavas) grīvu, šo svarīgo tirdzniecības ceļu…”

Šuļgina murgam seko visai nozīmīgs noslēgums jeb baiss drauds: “Visa katoliskā Eiropa virzījās pret Krievzemi, gribēdama grābt plašas un auglīgas zemes ar visām bagātībām un paverdzināt vietējos iedzīvotājus. Un tikai hana Batijas ordu ierašanās, izmētājot iedomīgos suņus-bruņiniekus pa visu Eiropu, uz 300 gadiem ar savu vareno valsti palīdzēja pasargāt krievu zemes un apturēja katolisko iekarotāju spiedienu uz Krievzemi.”

Tātad – labāk 300 verdzības gadu zem tatāru–mongoļu pātagas nekā kas kopīgs ar Rietumiem. Šī Krievijas un Rietumu pretstāve šobrīd – 2016. gadā – ir “putinisma” ideoloģijas kodols.

 

(Raksts publicēts avīzē “Laiks”/”Brīvā Latvija”)

Pievienot komentāru

Komentāri (57)

 1. Vienam no mūsdienu izcilākajiem arheologiem Krievijas ZA akadēmiķim Valentīnam Sedovam (kopš 1986. gada profesors) ir lieli nopelni slāvu un to tuvāko kaimiņu – baltu un Baltijas somu etniskās vēstures izpētē. Veiksmīgi apvienojot arheoloģijas datus ar antropoloģijas un valodniecības, it īpaši ar toponīmikas liecībām, V. Sedovs (1924.21.XI–2004.4.X) izvirzīja savu teoriju par austrumslāvu etnoģenēzi, par baltkrievu tautas veidošanos uz austrumbaltu substrāta (kopīgais materiālais pamats), kā arī citus ar slāvu un baltu tautu etnisko vēsturi saistītus jautājumus.
  Baltu izcelsme
  Baltu kā pastāvīga etnolingvistiska grupējuma veidošanās sākums attiecināms uz 3.gadu tūkstoti priekš Kristus otro pusi. Šobrīd pie baltu valodām pieder latviešu un lietuviešu valoda, taču kādreiz baltu zarā bija liels valodu un dialektu skaits. Ap 18. gs. Vācu kolonizācijas rezultātā izzuda prūšu valoda. Tā tomēr ir pierakstīta, un to pēta valodnieki. No pārējām izzudušajām baltu valodām – jātvingu, kuršu un veselas virknes Austrumdņepras un tuvējo zemju valodām, saglabājušies vienīgi atsevišķi vārdi, galvenokārt antroponīmu un toponīmu veidā.
  Kā liecina valodniecības un dialektoloģijas materiāli, baltu valoda ļoti agri, iespējams, jau 2.g.t. pr. Kristus, diferencējās vairākās dialektu grupās.
  Bronzas laikmeta beigās – dzelzs laikmeta sākumā baltiem, kuri apdzīvoja plašu teritoriju no Baltijas jūras dienvidaustrumu piekrastes Piemerē, Vislas un Bugas vidustecei rietumos, līdz Volgas un Okas augštecei austrumos ieskaitot Maskavas apgabalu un Pripetei un Vidusdņeprai, Saeimas upes labajam krastam dienvidos. Caur Tulas apgabalu tek upe ar nosaukumu Upa un Orlas apgabala ziemeļos upe ar nosaukumu Zuša. Tādu nosaukumu te ir vairāk kā 400.
  Slāvu apmešanās Dņepras baltu zemēs.
  Kopš 6.gadsimta pēc Kristus Dņepras areālā skaidri vērojami slāvu kultūras elementi, , kas liecina par slāvu infiltrācijas sākumu baltu vidē no Vidusdņepras rajoniem.
  1.g.t. pēc Kristus baltu zemes šķērsoja slāvu grupas, kas apmetās Novgorodas – Pleskavas zemēs un arheologiem pazīstami pēc garajiem uzkalniņkapiem (kriviči). Pagaidām nav zināmi to migrācijas ceļi. Toponīmu materiāls, šķiet, liecina, ka slāvi šķērsojuši baltu zemes starp Bugu un Nemunu.
  Līdz slāvu atnākšanai Pleskavas un Novgorodas zemes apdzīvoja Baltijas somi. Līdzās Baltijas somu izcelsmes hidronīmiem Pleskavas tipa garo uzkalniņu areālā konstatēts ne mazums baltisku hidronīmu.
  Kopš 8.gs. slāvi, izceļojot no dažādām vietām, aktīvi apmetās Dņepras baltu zemēs. Novgorodas un Pleskavas zemju kriviči pakāpeniski apguva Polockas un Smoļenskas zemes. Augšdņepras kreisā krasta apgabalos sākumā apmetās slāvi, kas pārstāvēja Romnu-Borščevas kultūru, bet 9.gs. te ienāca radimiči. Pripetes Poļesjē apmetās dregoviči, Augšokā – vjatiči.
  Slāvu izplatīšanās bija sarežģīts process. Vietumis tie secīgi aizņēma apgabalu pēc apgabala, citur lielākās vai mazākās grupās devās tālāk uz priekšu, atraujoties no pamatmasīva. Toties vietējie iedzīvotāji lielākoties palika savās senajās dzīves vietās. 1.g.t. pēc Kristus pēdējos gadsimtos izveidojās savdabīgas baltu saliņas, ko neskāra slāvu ietekme. Viena no tādām saliņām – Protvas galindi – fiksēta 12.gs. krievu hronikās.
  Dņepras baltiem un slāviem teritoriāli sajaucoties, izveidojās savdabīga kultūru simbioze. Pakāpeniski balti saplūda ar senkrieviem.

 2. Ja to domu attīsta tālāk, tad Pareizticība ir Islama atzars! Ar savējiem patīkamak.

 3. Būtību tādi šuļgini nemūžam “nesagremos” – baltu teritorija (pēc iziešanas no Himalajiem) pletās no Baltijas jūŗas līdz pat Volgai ( šķiet, līdz pašiem Urāliem), bet visādi skiti un tml. klejotāji baltus izspieda līdz patreizējai teritorijai.
  Bet šovinists vienmēr izdomās, kā izdevīgāk sevi pasniegt…

 4. Ja mēs sāksim cepties par katru rakstu katrā krievu portālā, mums nepaliks laika savai dzīvei. Jāskatās, ko dara valdība, jāklausās oficiālais viedoklis. No Krievijas atsevišķiem deputātiem ne tas vien dzirdēts.

 5. Tā jau nu tas, diemžē, ir. Labi ka nav tā ka tie (puļerieši) to vēsturi sagriež tā ar “kājām gaisā”, ka pirms 1000 gadiem ASV un Pentagons/CIP bijuši tie ļaunie, bet, ņemot vērā savas tautas vidējo aprobežotību/stulbumu, tas arī varētu iet labi…

 6. Nekas vairs nav labojams un būs ,kā ir,jo kurš gan gribēs atgriezties pirmatnējā kopienā,alu laikmetā ,lai visu pārdalītu no jauna.

 7. Man liekas,katrs vēsturnieks raksta pagātni savā gaumē. Kā nu sanāk,pēc pasūtījuma,pēc slinkuma pakāpes,jo neizlasa dokumentus vai netiek pie tiem vai lielu emociju vadīts. Šodiena rāda vakardienas kļūdas un rīt ieslēgsies loģiskā domāšana. Kā nu kuram. Nevaru strīdēties,jo nestudēju vēsturi,bet sekas redzamas.

 8. Baltu senvēsures pētnieks Kavacis ir atklājis, ka arī semīti ir cēlušies no baltiem. Bet tavs pārmetums Gordona kungam ir pilnīgi nevietā, jo šeit nav runa par tik seniem laikiem. Gordona kungs atspēko Kremļa fašistu melus par pēdējo 900 gadu vēsturi, kad uz pasaules bija uzradušies arī slāvi.

 9. Kulturasindustrija.lv Atbildēt

  Viegli ir tiesāt citus, bet mums šobrīd ir mūsu vēsture, ko pašu tautieši ikdienas gaitās kropļo un pēc tam pārraksta kā veiksmes stāstu priekš atsevišķiem izredzētajiem

 10. Какой то непонятный и нездоровый ажиотаж на совершенно пустую и никчёмную статью автора. С чего такой азарт у комментаторов?

 11. Babuļins Fakitoffs Atbildēt

  No biedra Šlugina murgojumiem var redzēt, ka Putlera krievnacistiskais režīms ir uzspiedis nedzēšamu stulbuma zīmogu visai krievu tautai.

 12. Maskava uzbūvēta uz somugru zemes. Sanktpēterburga uzbūvēta uz somugru zemes. Sibīriju krievi kolonizēja tikai salīdzinoši nesen, jo Sibīriju apdzīvo t.s. ziemeļu tautas. Patiesībā krievi Krievijā ir ienācēji un svešie. Pirms krieviem pašreizējā Krievijas teritorijā dzīvoja balti, somugri, ziemeļu un citas tautas, bet tikai ne paši krievi.
  Ir hipotēze, ka krievi nav tauta, bet lingvistiska grupa, kas runā krieviski, bet sastāv no dažādām tautībām. Pārkrievots un krieviski runājošs somugrs ģenētiski ir tik un tā somugrs, bet ne krievs.

  • Сами вы ..! Чтобы вы знали, на территории России проживает более 190 народов и все они считают себя коренными жителями. Есть и латыши, и эстонцы, и даже отдельно выделенные латгальцы, есть ассирийцы и разные арабы, и много других.

   • Brīvību Sibīrijai, Karēlijai un citām nekrievu zemēm! Atbildēt

    Krievi Krievijā nav autohtoni un nav pirmiedzīvotāji! Krievi kolonizēja baltu, somugru un citu tautu zemes.

   • Eu , GRAPIST ipannijs , kad tavas tiesības dzīvot svešā valstī beigs aizstāvēt žīdi ? Žīdi , kuri te dzīvojuši no aizlaikiem – jūs nemīl , .. ! Jūsu žīdiem te nepieder nekas ! Riga – Berobidžan !
    Latvijas žīdiem šis vārds nav pazemojošs , pazemojošs ir *jevrei* . Visu cieņu Latvijas žīdiem ! Tiem arī visi īpašumi ir jāatdod , nevis ieklīdeņiem no okupantu zemes !

    • Дяденька! Да вы просто нарываетесь на статью! Разжигание национальной ненависти и так далее, осторожнее надо как то.

     • Kāda tad tev ir tā “nacionalitāte” ?
      Vai “boļševiks” – kurš vairāk okupē ?

  • Nedaudz palabošu – Maskava uzbūvēta uz seno letgaļu zemes. Moza kova – latgalieši sapratīs šo vārdu salikumu. Novgorodu Rjuriks uzbūvēja uz sena letgaļu pilskalna un kā vergus atveda pirmos slāvus (slovēņus), bet tolaik visapkārt dzīvoja vēl joprojām tikai letgaļi. Pēterburgu Pjotrs I uzbūvēja uz ingru zemes (Ingrija) un tas notika pavisam nesen – pirms 300 gadiem. Jā, tā ir taisnība – Moskovija jeb Krievija ir uzcelta uz letgaļu un ingru kauliem.

  • Sibīrijā 300 gadus krievi nespēja apspiest samojedus. Tikai ar moderniem ieročiem – ložmetējiem tas izdevās, tāpat kā Japāņu samurajus…

 13. Dzirdēju pensionēta krievu diplomāta Valentina Faļina atmiņas par 2.pasaules kara sākumu un tālāku norisi. Kad vācu kara lidmašīnas meta bumbas Londonai,V. Faļins bija diplomāts Anglijā un viņa dēls mācījās angļu skolā ,kur tika pastāvīgi piekauts tāpēc ka bija krievs ,jo krievija tai laikā skaitījās Hitlera sabiedrotā.Piekaušana mitējās kad Hitlera karaspēka uzbruka psrs.
  1941.g. rudenī pie Maskavas vācieši bija aplenkuši un sagrāvuši visas galvenās krievu armijas un pavērās ceļš uz Makavu,bet tam vāciešiem nepietika rezervju,jo tai laikā pret 100000 lielo Tito vadīto partizānu armiju bija iesaistījušās 23 vācu divīzijas.Satiekoties pēc kara ,Tito un Faļins bija veinādās domās – vācu karspēka sakāve pie Maskavas bija Tito nopelns.
  Kurskas kaujā uzvarēja vācu karaspēks ,kas iznīcināja 1200 krievu tankus,bet paši zaudēja ap 200 tankus un 50000 vīru ,bet krievi – 300000 vīru.Kurskas kaujā tomēr zaudēja vācu rūpniecība kuru grāva amerikāņu un angļu bumbvedēji.ASV piegādāja psrs 400000 Studebekerus- tā laika modernākās kravas mašīnas uz kurām varēja uzlikt reaktīvos mīnmetējus,jo pašu ,,polutorkas,, tādu svaru neturēja.

  • Pēc kopējā apjoma 10% no militārās tehnikas, kas bija PSRS rīcībā nāca no Rietumu palīdzības. Tieši šie procenti radīja PSRS pārsvaru pār Vāciju kara otrajā pusē. Bez Rietumiem Vācija Padomiju pieveiktu.

   • И не забудьте добавить, что за всё было заплачено золотом! Это помощь вовсе не была дармовой.

    • Главное достижение России за 15 лет правления Путина – победа, одержанная в 1945 году.

     • Главная победа в том, что господам либералам никак не удаётся её развалить! И не удастся никогда.

     • gra-pists kārtējo reizi melo.
      Ir jau sagruvusi !
      Tikai neviens negrib ņemt uz sava kakla nabagu miljonus, tāpēc tēlo, ka runā kā ar lielvalsti.
      Un palēnam izpumpē dabas bagātības, kuras, vienalga, netiek jēdzīgi izmantotas.

     • Ну, ну. Вы можете верить в любой бред своей пропаганды, это ваше право. Но вот действительность совсем далека от ваших надежд и прогнозов.

     • es neceru uz visas pasaules sagrūšanu !

      ja tu to ceri, tad tā ir tava nelaime(diagnoze) !

     • Бедненький, вы то с вашим диагнозом, вообще не жилец.

  • Вот хорошо бы такие «воспоминания» ссылками подкреклять, а то как то несеръёзно. И политики и дипломаты на старости лет мастера приврать, это же их работа. Вот вам из википедии про битву за Москву:
   «Командующий немецкой 2-й танковой армией Г. Гудериан так записал своё резюме: Наступление на Москву провалилось. Все жертвы и усилия наших доблестных войск оказались напрасными. Мы потерпели серьёзное поражение, которое из-за упрямства верховного командования повело в ближайшие недели к роковым последствиям. В немецком наступлении наступил кризис, силы и моральный дух немецкой армии были надломлены.»
   А вот и про битву на курской дуге: «Центральный фронт, задействованный в сражении на севере дуги, за 5-11 июля 1943 г. понёс потери в 33 897 человек, из них 15 336 — безвозвратные [50], его противник — 9-я армия Моделя — потеряла за тот же период 20 720 человек[51], что даёт соотношение потерь в 1,64:1. Воронежский и Степной фронты, участвовавшие в сражении на южном фасе дуги, потеряли за 5-23 июля 1943 г., по современным официальным оценкам (2002 г.[50]), 143 950 человек, из них 54 996 — безвозвратно[50]. В том числе только Воронежский фронт — 73 892 общих потерь. Впрочем, иначе думали начальник штаба Воронежского фронта генерал-лейтенант Иванов и начальник оперативного отдела штаба фронта генерал-майор Тетешкин: потери своего фронта они полагали в 100 932 человека, из них 46 500 — безвозвратными[52]. Если, вопреки советским документам периода войны, считать официальные числа немецкого командования верными, то с учётом немецких потерь на южном фасе в 29 102 человек[51], соотношение потерь советской и немецкой сторон составляет здесь 4,95:1.
   По советским данным только в Курской оборонительной операции с 5 по 23 июля 1943 немцы потеряли 70000 убитыми, 3095 танков и самоходок, 844 полевых орудия, 1392 самолёта и свыше 5000 автомашин[53].»

 14. Kad beidzot tiks pārrakstīta tā vēstures daļa, kas skar Krievijas (PSRS) un Staļina ieguldījumus Izraēlas valsts dibināšanā (Роль СССР и Сталина в создании государства Израиль)?

 15. У старого еврейского дедушки прямо таки нездоровый интерес к Российской прессе. Как же надо мониторить информационное пространство России для поиска таких изданий. А газета то как и портал – с выраженным церковно – патриотическим душком. Точь в точь как и та газетёнка, в которой сам еврейский дедушка печатается. Близнецы братья. Как израильский старый перец ни разу не историк, так и этот пенсионер не историк, а строитель. Получается спор глухого со слепым. Вот спорили бы между собой, зачем это бред на люди выносить.

 16. Līks deguns man uz urakstīšu visu,ko man liks,bet vai tāpēc jums ir jābūt pajoļiem un jāatkārto mans teiktais ? 😀

 17. Ausīs ieskanējās krievu meldiņš – A toļi eščo budet…. Rašisms Maskavas lielkņazistē ir augstā cieņā un labi apmaksāts.

 18. Tās gan vairāk liecina, ka Krievija ir aziatiska valsts ne tikai pēc savas uzvedības, bet arī ar savu vēstures izpratni un vienīgais divainais apliecinājums ir piederība kristīgajai pasaulei un arī ar savu novecojošo kalendāru, kuru tā arī aziatiskās domāšanas dēļ nespēj mainīt…
  Skumīgi, ja šādi sāk domāt par sevi un pasauli – tā var sevi iedzīt tādā alā, kā Ziemeļkoreja…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+