×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
16. septembris, 2016
Drukāt

Līdz šim nevienai pašvaldībai nebija ienācis prātā nojaukt strādājošu skolu, lai celtu jaunu (20)

Vakar piketā pret pašreizējās Pļavniekkalna sākumskolas ēkas nojaukšanu pulcējās gan skolēnu vecāki, gan arī skolēni. Pēcpusdienā, kad kļuva zināms domes lēmums namu tomēr nojaukt, bērnu acīs raisījās asaras. Foto - Karīna MiezājaVakar piketā pret pašreizējās Pļavniekkalna sākumskolas ēkas nojaukšanu pulcējās gan skolēnu vecāki, gan arī skolēni. Pēcpusdienā, kad kļuva zināms domes lēmums namu tomēr nojaukt, bērnu acīs raisījās asaras. Foto - Karīna Miezāja

Tāda ideja vēl nebija iešāvusies prātā nevienai Latvijas pašvaldībai – nojaukt strādājošu, piepildītu skolu, lai tās vietā būvētu jaunu skolas ēku. Taču tieši šādu lēmumu, deviņiem deputātiem balsojot “par” un sešiem “pret”, vakar pieņēma Ķekavas novada dome.

Lēmums pieņemts, neraugoties uz Pļavniekkalna sākumskolas skolēnu vecāku un skolotāju protestiem. Vecāki vakar piketēja arī pie novada domes. Nelielāka ļaužu grupa toties bija sapulcējusies, lai atbalstītu domes lēmumu. Taču viņu motivācija nebija gluži skaidra – ne bērnu, ne mazbērnu, kuri mācītos attiecīgajā skolā, viņiem neesot. Varbūt nākotnē būšot. Runāja, ka šos piketētājus atvedis domes deputāts Igors Malinausks.

Sabiedriskajā apspriešanā par skolas nojaukšanu 328 Ķekavas novada iedzīvotāji atbalstīja šo ideju, bet 445 bija pret. Taču domes vadībai labprātāk patīk uzsvērt datus, kuros pausts visas Latvijas, ne tikai novada iedzīvotāju viedoklis, jo tad starpība starp “par” un “pret” balsīm ir tikai 23.

 

Kur mācīties?

Nojaukt esošo skolas ēku dome nolēmusi tāpēc, ka metu konkursā par esošās skolas rekonstrukciju un paplašināšanu visi trīs nolikumam atbilstošie metu izstrādātāji piedāvājuši tieši šādu risinājumu.

Jaunā ēka būšot mūsdienīga, bet esošā esot fiziski un morāli novecojusi. Diemžēl pašvaldībai pagaidām nav zināms, kur vairāk nekā 200 Pļavniekkalna sākumskolas skolēnu mācīsies, kamēr notiks celtniecība.

Skolēnu vecāki sašutuši, ka pašvaldība piedāvā Pļavniekkalna skolas skolēniem mācīties 2. maiņā no pulksten 14 līdz 19 citās novada skolās. Šāda dienas režīma maiņa vismaz daļai vecāku liktu pamest darbu, savukārt skolēniem būtu liegta iespēja pēcpusdienās apmeklēt mūzikas, sporta vai citas interešu izglītības nodarbības. Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Andis Damlics gan stāsta, ka sākotnējais domes piedāvājums bijis Pļavniekkalna sākumskolas skolēniem mācīties Ķekavas sākumskolas iepriekšējā ēkā (šai skolai jau nesen uzbūvēts jauns nams), taču arī šis variants vecākiem nav paticis. Vecāku pārstāvis Ansis Kalvāns paskaidro: “Ar to sāktos Pļavniekkalna sākumskolas gals. Kaut arī domē saka, ka jaunās skolas celšana ilgs gadu, visticamāk, tie būs divi gadi vismaz. Kāpēc lai vecāki savus bērnus pieteiktu mācībām šajā skolā, ja tā atrodas vecā ēkā, bet turpat blakus ir modernā, jaunā Ķekavas sākumskola, kurā ir pat baseins?”

Tagad dome piedāvā vēl kādu variantu, kur skolēni varētu mācīties celtniecības laikā. A. Damlics vakardienas sēdes laikā pavēstīja, ka netālu no esošās skolas varētu izvietot moduļu tipa konteinerus. Jāpiebilst, ka daļa Pļavniekkalna sākumskolas mācību telpu jau tādos izvietota, jo skolēnu ir vairāk, nekā var izvietot esošajā ēkā.

 

Kāda jēga?

Tieši aizvien augošais skolas vecuma bērnu skaits Ķekavas novadā ir otrs būtiskākais iemesls, kas liek skolēnu vecākiem un arī citiem ķekaviešiem iebilst pret domes vadības plānu. “Mēs būtu gatavi pieciest neērtības ar skolēnu pārvietošanu uz laiku, ja vien dome piedāvātu jēgpilnu projektu, taču iecerētā jaunā skolas ēka būtu tikai nedaudz lielāka nekā esošā,” teic Pļavniekkalna sākumskolas padomes priekšsēdētājs Neils Kalniņš.

A. Kalvāns paskaidro: “Kopējais sākumskolēnu skaits skolai piekritīgajās apkaimēs – Katlakalns, Alejas, Valdlauči, Rāmava, Ziedonis – 2019. gada 1. septembrī būs 513 bērni. Taču jaunās skolas mets šobrīd uzzīmēts tikai uz 288 vietām. Jaunā skola aizņems gandrīz visu zemes gabalu. Te vairs nebūs iespēja izvietot moduļus papildu skolēnu izvietošanai, ja radīsies tāda nepieciešamība.”

Ceļot jaunu skolu, iegūs tikai 84 papildu vietas. Ja ņem vērā, ka jaunās ēkas celtniecība izmaksās aptuveni 3,5 miljonus eiro, sanāk, ka viena papildu skolēna vieta izmaksās vairāk nekā 41 000 eiro. Jāpiebilst, ka jau tagad Ķekavas novada dome iekūlusies pamatīgos parādos – esošie kredīti jāatmaksā līdz 2029. gadam.

Jaunā skola esošo zemesgabalu aizņems tik ļoti, ka būs jāsašaurina skolas stadions. Vecāki aprēķinājuši, ka skrejceļš būs vien 30 metrus garš. Domes sēdē kāds projekta atbalstītājs apgalvoja, ka tā neesot problēma: skolai nebūt neesot obligāti vajadzīgs stadions.

Taču ir vēl kāda būtiska nianse – zemes gabals, kas atrodas blakus skolai, pieder domes priekšsēdētājam A. Damlicam. Projekta pretinieki jau prognozē, ka nākotnē tiks lemts, ka skolai tomēr vajagot plašāku stadionu un tad pašvaldībai nāksies pirkt zemi. Pašvaldības vadītājs savukārt apgalvo, ka nebūt nevēlas šo zemes gabalu pārdot pašvaldībai.

 

Apstrīdēs tiesā

Finanšu ieguldījumi gan būtu nepieciešami arī tad, ja tiktu īstenots vecāku ieteiktais projekts – celt jaunu skolu, kas paredzēta lielākam bērnu skaitam un atrastos nedaudz tālāk kā pašreizējā skola. Ja īstenotu šo plānu, skolēni varētu turpināt mācības ierastajā vidē, kamēr notiktu celtniecība.

Konkrētu aprēķinu, cik izmaksātu lielākas skolas celšana citviet, nav. Taču domē apgalvo – dārgāk nekā pašvaldības atbalstītais projekts. Iespējams, pat desmit miljonus eiro. Vecāku ieteiktajā vietā neesot atbilstošu ceļu un ģeoloģisko apstākļu. Toties vecāku pārstāvji apgalvo – dome otru skolas celtniecības variantu nemaz nav nopietni izvērtējusi.

A. Damlics arī uzskata, ka nav nepieciešams celt tik lielu skolu, kā piedāvā vecāki, jo daļa apkaimes bērnu mācās Rīgā. A. Kalvāns iebilst – daļa brauc uz galvaspilsētu tieši tāpēc, ka Pļavniekkalna sākumskola ir pārslogota, turklāt tagad vēl izrādījusies nojaucama. A. Damlics sola, ka arī esošo metu projektu var uzlabot, jauno skolu paplašinot tā, lai tā varētu uzņemt 336 bērnus. Pašvaldība plāno arī paplašināt netālu esošo Baložu vidusskolu, kā arī pieļauj jaunas skolas celtniecību vēl kādā apkaimē.

Toties skolēnu vecāki nepadodas un plāno domes lēmumu apstrīdēt Administratīvajā tiesā. Juridiskā argumentācija vēl topot.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Ķekavas dome ir aizmirsusi, ka ir ievēlēta lai īstenotu savas pašvaldības iedzīvotāju vēlmes. Taču īstenībā viss notiek pilnīgi pretēji, iedzīvotāji vienkārši tiek pasūtīti uz poda.
  Bet tā jau notiek Latvijas lielākajā daļā.
  Ir sacīts: “Gudri ļaudis mācās galvenokārt no citu kļūdām, ne pārāk gudrie – galvenokārt no savējām, bet pilnīgi bezcerīgi muļķi nemācās VISPĀR. Pēdējie varētu pilnībā atbilst Ķekavas domes deputātiem.

 2. Malači vecāki!! Atbalstu un lai veicas!!
  Tas notiek nemitīgi… ar sporta pili un līdzīgam nolaistam labām būvem tas pats. Kaut vai kolosālais gaišais cēla materiāla (sarkanā ķieģeļa veikals Tallina Juglā. Tiek apzināti aizlaists un piekrāmēts ar humpalām. Bet iepērkamies kaut kādos prastos bleķa angāros bez arhitektūras.
  Tas viss ir dēļ kāres ZAGT un tadel, ka ari ārvalstu augļotājiem ir izdevīgi dzīt Latviju parādos.

 3. Jo tālāk, jo trakāk Atbildēt

  VĒSTURISKĀ skola pārdzīvoja 2 karus, bet atnāca IDIOTU pastalnieku laiki un lūdzu, IDIOTIEM ar dzērāja purniem ķekavas aizgaldā, redz traucē VĒSTURISKĀ skola …
  IDIOTU pastalnieku 26 gadu laikā jau NOLIKVIDĒTAS 200+ skolas un 350 ciemi PAZUDUŠI no Latvijas kartes …
  KORUMPĒTO pastalnieku Damlicu vajadzētu KASTRĒT, lai idioti nevairojas …

 4. Neesmu pie esošās skolas stadionu redzējusi, visus šos gadus iztika bez un tagad ar nelielāku nebūs labi. Bērni sporto zālājā, stadions pie skolas nekad nav bijis, kādas pretenzijas! Stadions būs pie bērnudārza, tur, lai arī dodas sportot.

  • Pie esošās ēkas ir ābeļdārzs un zālājs, kur tad arī tie bērni sporto. Ar jauno variantu nebūs pat tās zālītes vairs.
   Un vispār, ja jau ceļam skolu saskaņā ar izglītības pamatnostādnēm, tad vajag arī atbilstošu sporta infrastruktūru.
   Nesaprotu es šito Damlica līdzskrējēju domāšanu, ja jau līdz šim nebija, tad arī turpmāk nevajadzēs

 5. Da nu lābi kautkada stulbums.Karoče nafig vajāga vel vienu skolū? Kekava ir jau tā dafiga to školu ??!

 6. Skumji, ka arī LA.lv ar šo publikāciju var pielīdzināt dzeltenajai presei, jo žurnāliste atspoguļo tikai un vienīgi vecāku redzējumu šajā lietā.
  Daudz neprecizitātes, kaut vai skolēnu skaita ziņā, kuriem šī skola būs vajadzīga, 500 bērni ir deklarēti, bet ļoti maza daļa vecāku sūta savus bērnus šajā mazajā skolā, tikai kādi 20 %, tāpēc apgalvojums, ka mazajā ciematā Katlakalnā, līdzās jau tā lielam bērnudārzam ir nepieciešams būvēt milzu skolu ir pārspīlēts.
  Vecākiem būs neērtības šīs pārbūves laikā un tas ir lielākais arguments protestam, nevienam nepatīk, ja viņa dienas ritms tiek izjaukts.
  Tāpat arī grūti atzīt, ka iesāktā ” pilsoniskā revolūcija” ir zaudēta… kauns taču.
  Un, par to domes priekšsēdētāja zemesgabalu – šī ir tiešām ļoti “dzeltena” norāde, žurnāliste būtu pacēlusi savu dupsi no biroja krēsla un papētījusi, kur šis zemesgabals dabā atrodas un kas uz tā ir uzbūvēts. Interesanti, lai ierīkotu, vecākuprāt, lielāku stadionu, domes priekšsēdētājam būtu jānojauc sava māja. Tas nu gan ir ļoti ekonomiski izdevīgi.
  Saprotu vecākus, jā, kāds dzīves posms būs loģistikā nedaudz sarežģītāks, bet izmantot visus līdzekļus cīņai par savām vēlēm, nu, nezinu, morāle te atkāpjas.
  Publiskajā forumā, kas veltīts šai skolai tiek apsmieti pretējās puses piketa dalībnieki, jā, pirmajās rindās redzami gados vecāki cilvēki, tie tiek nosaukti par dzērājiem, bomžiem utml. Vecāki, jūsu rīcība ir nekrietna!
  Tāpat arī tv3 intervēja pretējo pusi, bet absolūti neviens viedoklis netika parādīts, un ir taču arī fotogrāfijas, kurās var redzēt cilvēkus, kas bija otrās puses piketā – ne visi ir veci un jūsuprāt, uzpirkti.
  Tāpat, neviens no otrās puses piketētājiem neredzēja to, ko vecāki plaši izrādīja sociālajos tīklos – it kā piketētāji būtu uzpirkti, tika izrādīti maisi ar olām, vistām utml. lietām. Bet neviena pierādījuma, ka kāds no otrās puses ” uzpirktajiem’ piketētājiem tās būtu ņēmis, vai kaut turējis rokās. Vecāki paši sapirka visas šīs lietas, lai nomelnotu otras puses piketētājus, jo tikai viņiem bija šo lietu fotogrāfijas.
  Nomelnošana, nozākāšana, ņirgāšanās – tā ir jūsu, vecāku, taktika cīņā par savām ērtībām.
  un ļoti žēl, ka mediji tam pavelkas līdzi…

  • Wow, nu tā melot gan ir jāiemācās. Uzpirktajiem piketētājiem šīs mantas vienkārši bija neērti ņemt, jo viņi pamanīja, ka pārāk daudz cilvēku viņiem pievērš uzmanību un fotografē. Tāpēc viss kolorītais bariņš, pēc tam, kad pie viņiem pienāca Maļinauska kungs, ātri visi kopā pameta pasākumu. Un forumā neviens viņus šeit pieminētajos vārdos nesauca. Vienkārši ielika dažas bildes, kuras bija pietiekami daiļrunīgas, lai pat teikt neko nevajadzētu.

   Un tas, ka tikai 20 % izvēlas sūtīt savus bērnus Katlakalna skolā – no kurienes šāda precīza “statistika”, m?

  • To Nja- šī komentāra vecāku nomelnojošais stils un komentētājas rīcībā esošā privātā rakstura informācija par Damlica zemi un pierādījumu pieprasīšana par olām skaidri un gaiši atspoguļo plaši iepazīto personāliju vecāku izveidotajā forumā, kura visu laiku noķengāja vecākus, lai uz savu ķengu fona izceltos ar savu inteliğenci. Nesanāca…

  • To Nja- šī komentāra vecāku nomelnojošais stils un komentētājas rīcībā esošā privātā rakstura informācija par Damlica zemi un pierādījumu pieprasīšana par olām skaidri un gaiši atspoguļo plaši iepazīto personāliju vecāku izveidotajā forumā, kura visu laiku noķengāja vecākus, lai uz savu ķengu fona izceltos ar savu inteliğenci. Nesanāca…

   • DAMLICA draudzene,kas starp citu,bija otra piketa organizētāja palīdze drošības jautājumos,pati nebija ieradusies.
    Pēc likuma šis otrs pikets nemaz nebija atļaujams,jo bija nelikumīgs.

  • Damlica caurkritusī PR dura arī šeit. Tak 500 bērnus sarēķināja domes darbinieki. Bildītes ar Damlica zemes gabalu klīda pa internetu. Aptaujas rezultāti arī ir publiski pieejami.
   Bet par otras puses piketētājiem. Man no sirds žēl tos dažus cilvēciņus, kas tur tiešām bija pārliecības pēc, jo Malinauska savestā publika viņus reāli padarīja par apsmieklu

  • >Interesanti, lai ierīkotu, vecākuprāt, lielāku stadionu, domes priekšsēdētājam būtu jānojauc sava māja. Tas nu gan ir ļoti ekonomiski izdevīgi.

   Un nojaukt darbojošos skolu – cik tas ir ekonomiski izdevīgi?
   Bet pieļauju, ka tieši domes priekšsēdētājam, saņemoy attiecīgu atlīdzību gan par zemi, gan par ēku, gan par vēl kaut ko – tieši viņa privātekonomikai tas būtu izdevīgi.

 7. Ļoti atgādina krievu propagandas stilu! Domes priekšsēdētājs grib “iesmērēt” pašvaldībai savu zemes gabalu, trūkst vēl, ka viņā mīļākā taisās par jaunās skolas direktoru (nav no svara, vaitā ir vai nav). .. tā Kuzmina. Skaidrs ir viens, kaut kas tur nav labi. Iespējams, ka kādi spēki cenšās ietekmēt pašvaldību. Un kurš stāv aizmugurē Rīgas nomalē?

 8. Jaa, pazistu Kekavas vadibas stilu. Lai kadi tur mainitos, stils ka iekalts, 1 un tas pats. Laikam savejie rote…, visa vara drosi sagrabta, var mierigi splaut virsu tam, ko tie iedzivotaji “ciepst”…
  Bet te pat skolniekam skaidrs, nekads lielais reizrekins nav. Jau jajauc nost skola, lai vieta uzceltu tikai par dazam vietam lielaku, tad diez vai nepieciesama tik gara procedura, pie tam funkcionejosas ekas jauksana.
  Nu spid cauri netiras “shtelle”. Un tapec jau tada centiba to bidit, nevis klausities iedzivotajos, ar kuriem, protams, nedalisies…?

  • Lielaka dala bernu macas konteineros nevis pamateka.
   Galvenais iemesls ir tas, ka vecaki, kuru berni macas saja eka nevelas saviem berniem neertibas uz skolas buvniecibas laiku. Uzstaj, skola jacel blakus bernu darzam. Tam pasam, kuru parbidija uz esošo vietu, jo sakotneja pèc projekta paredzeta (tur, kur skolas Padome grib skolu) izradijas nepierota apaksa esosas kudras del.

   • Nē, skolas vecāki vēlas pietiekami lielu skolu, lai tajā pietiktu vietas visiem, kuriem vajag, ne tikai kaut kādas izredzēto kastas atvasēm. Un vecāki ir pret savas nodokļu naudas neracionālu izmantošanu.

   • Kādos konteineros?
    Vēl nesen braucu garām tai skolai, tur ir divas ēkas – viena mūra, otra koka.
    Pirmo reizi dzirdu, ka kāds bērns kādā skolā mācās konteinerā.
    Par kādiem konteineriem te ir runa?

 9. tam īdam ir dots uzdevums iznīcināt Latviju…

 10. mans priekslikums nojaukt saimas namu

Draugiem Facebook Twitter Google+