Mobilā versija
Brīdinājums +5.1°C
Leonīds, Leonīda
Piektdiena, 20. oktobris, 2017
9. maijs, 2016
Drukāt

Artis Pabriks: Kā labāk aizsargāt Latviju? (10)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Rūpīgi sekoju diskusijai par to, vai Latvijā jāatjauno obligātais iesaukums dienestā. Šī diskusija parāda, ka liela Latvijas sabiedrības daļa tomēr nopietni aizdomājas par valsts aizsardzības spējām krīzes situācijā. Man ir pamats domāt, ka drošības situācija pasaulē un Latvijas tuvumā pasliktinās, un mums jābūt gataviem ļaunākajam, kamēr jācer uz labāko. Mums jāpieņem, ka mums dotais laiks ir ierobežots.

Tādēļ šo diskusiju es vēlētos redzēt nedaudz citā gaismā, proti, kas jādara, lai zemessardzes un visu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) kaujas spējas būtu visaugstākajā līmenī visīsākajā laika posmā? No šāda skatpunkta skatoties, manuprāt, vispirms ir jāizdara jau iepriekš plānotais iespējami īsākā laika posmā. Tas būtu:

Iespējami strauji turpināt aizsardzības budžeta palielināšanu. Par spīti izdarītajam, Latvijas aizsardzības budžets ir tikai 367 miljoni eiro, kamēr Igaunijas aizsardzības budžets ir 447 miljoni, bet Lietuvas 575 miljoni.

Ja budžets pieaugs, mēs spēsim sasniegt iepriekš uzstādīto plānu, palielināt profesionālo karavīru skaitu līdz 6000 – 6500 cilvēkiem, kā arī palielināt, bet, galvenais, apgādāt un uztrenēt mūsu zemessardzi un sagatavot rezervi, kura sastāv no bijušajiem NBS kareivjiem un kareivēm. Jāatgādina, ka atšķirībā no Lietuvas un Igaunijas mūsu zemessardze vairs nav NBS rezerve, bet gan tās sastāvdaļa. Tas liek tai spēlēt augstākā līgā. Tā zemessardzes daļa, kura ir pienācīgi sagatavota, ir profesionālu karavīru līmenī un nav salīdzināma ar obligāto iesaukumu. To ir atzinuši gan britu, gan citu valstu militārie eksperti.

Mums būtiski jāinvestē mūsu izlūkošanas spējās, ātrās reaģēšanas spēkos, gaisa aizsardzībā, prettanku ieročos, bruņutehnikā, kiberspēkos un stratēģiskajā komunikācijā. Ņemot vērā Krievijas karu pieredzi pret Gruziju un Ukrainu, kaujas Sīrijā un ziņas par militārajiem manevriem, mums ir iespēja sevi labi sagatavot pret hipotētisku agresiju. Jārēķinās, ka daudz kas izšķirsies pirmajās dienās, uz ko zemessardze būs gatava, bet obligātā iesaukuma pienesums nevarēs tikt izmantots.

Virkni citu lietu šajā īsajā rakstā neminēšu, bet gribu norādīt, ka obligātais karadienests var būt papildinājums iepriekšminētiem priekšnosacījumiem, tad kad tie ir izpildīti. Vairāku iemeslu dēļ, tostarp mazā budžeta dēļ, obligātais karadienests nav ieviešams vienlaikus ar iepriekš minēto. Šaujot uz diviem zaķiem reizē, netrāpīsim nevienam. Turklāt sistēmas pārveidē mēs zaudēsim laiku, kura mums vairs nav. Mūsu pamatuzdevums ir ļoti īsā laika posmā panākt maksimālu zemessardzes un visu NBS efektivitāti. Kad tas izdarīts, varam domāt par pāreju uz obligāto iesaukumu, ja tas mums vēl liksies aktuāli.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Izskatās, ka Pabriks galīgi aptracis, laikam taisās atkarot naciķu atdoto Abreni! Strādāt un ražot neviens nemudina, tikai bezjēgā tērēt budžeta naudu kariņa spēlītēm Ādažos.

 2. Vienkārši , mēģināt attīstīt valsti, lai dzīve kļūtu labāka visiem, ne tikai siles ļaudīm. Sīkāku pamācību skati priekšvēlēšanu aģitācijas lapelēs!

 3. Uz Arti neļaunojieties,viņam nav militāras izglītības.Aiz ilgstošas bezdarbības var sacerēt sazin ko.

  • Graubes militārā izglītība nav labāka Atbildēt

   Artis ir karatists. Viņam ir melnā josta karatē un n-to kauju pieredze.

 4. Kaujas Ukrainā un Sīrijā)) Mēle jau bez kauliem..Nedzirdejam no Pabriks kuņģa vēl tekstus par Krievijas agresiju pret ISIS)))) Arī Ukrainā 2 gadus ilgā karā pret Krieviju nav saņemts gūstā neviens Krievijas armijas karavīrs..Arī Gruzijas karš nebūtu izcēlies, ja slipsedajs Mishi nebūtu devis komandu ar gradiem apšaudīt Chinvali miera uzturētājus.
  kāpēc tā notika? Tāpēc, ka Mishi saņem algu tajā pašā ofisaa, kur Pabriks un Rimsevics

 5. pabriks laikam gatavojas karot ar krieviju. vai tiesam latvija nav neviena nopietna eksperta kas izskaidrotu ka ne eiropai ,ne nato ,ne amerikai nav nekadu izredzu uzvaret .kapec krievijai butu jauzbruk, ja tai tapat zemju pietiek . kas attiecas uz krimu ,tad ta vienmer bijusi krievu. 60 valstu koalicija neizdarija sirija to ,ko krievija sakava4 menesos.p.s. 4 maija svetkos bija pretigi skatities ka nato kareivji solo parade jaucot kajas un uzskatot sevi par saimniekiem.vajag dzivot mera ar kaiminiem un nestresot .amerika ir talu unpat nepaspes noreaget kad vajadzes

  • ,,Jāni,, lai kā tev gribētos ticēt krievijas propagandai par tās superspēku un neuzvaramību tās ir tikai ilūzijās balstītas pasakas savas armijas un ārpus krievijas esošo,, tautiešu,, morāles celšanai.Krievijas valdošā kliķe netērētu ne kapeiku savas ideoloģijas popularizēšanā ja krievu varenibai būtu reāls segums, bet tā kā tāda nav krievi cenšas pārliecināt par sevi stiprākas valstis un alianses par to ka krievu rīcība ir pareiza un vēsturiski taisnīga bet ja kāds tam nepiekrīt draud ar savu armiju un tas tikai parāda to cik ļoti krieviem ir vajadzīgs laiks un brīvas pasaules atbalsts lai uzaudzētu savu varenību līdz tādam apmēram, ka varēs ar jebkuru valsti runāt militārā spēka valodā un neataisnoties par savu agresiju.

   • Tādi radījumi kā Anonymus katrus 50 gadus pārbauda savas teorijas par Krievijas vājumu.. Tas gan katrreiz beidzaas ar parādēm Berlīnee))) Turklāt neviens no pastalniekiem nav spējis izskaidrot, kāpēc Krievijai būtu jauzbruk , Ja vini pilnigi visus tranzita jautajumus sen atrisinajushi? UN tagad aiz garlaicibas uzbruks NATO valstij LV? Ticet Tam var Tikai pilnigi debiliki..

   • kapec man jabaidas no krievu armijas. lai dzivo miera. diez vai pabriks ies aizsargat mati latviju. vins ar saviem saimniekiem grib latvju puikam nolaist asinis ,bet pats sanems dolarus.cik speciga ir nato vareja redzet gruzija ,kur apmacitie un apbrunotie gruzini aizlaidas , kad krievu kolona iegaja tas teritorija.x stunda krievi noslegs visu eiropu ,kaneviens nenolaidis purkski. tas ka amerika ir bedre untai vajadzigs kartigs karins ir skaidrs.

  • krimvaš, jāni? Atbildēt

   Svēta vieta tukša nestāvēs – tiklīdz jeņķi ies prom, tā krievs būs klāt. Un tad piepildīsies tādu jāņu mūža sapnis: viņi beidzot dzīvos tā, kā tagad dzīvo ļautiņi kādā Voroņežas guberņas sādžā …

Franks Gordons: Iegansts raganu medībām (30)Paziņo deviņus paņēmienus, ar kuriem ASV apdraudot Krievijas suverenitāti.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vilciens no Ķīnas – atzīmējamā diena kalendārā

Rīgas brīvostā šonedēļ svinīgi tika sagaidīts konteinervilciens no Ķīnas pilsētas Urumči, aģentūrai LETA pavēstīja AS Latvijas dzelzceļš (“LDz”). Pasākumā piedalījās “LDz” vadība, satiksmes ministrs, Kazahstānas vēstnieks, Krievijas vēstnieks, Ķīnas vēstnieks un citas amatpersonas, kā arī mediji. Gada laikā šis bija otrais konteinervilciens no Ķīnas. “LDz” valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš sarunā ar aģentūru LETA atturējies nosaukt precīzu nākamā vilciena sagaidīšanas laiku, bet sacīja, ka tiek turpināts darbs ne tikai pie nākamā vilciena, bet arī regulāru pārvadājumu izveides. Sociālajos tīklos daži ironizē par to, ar kādu pompu Ķīnas vilciens tika sagaidīts, izskan piebildes, ka varbūt vēl svinīgāk par šo Latvijā ticis sagaidīts tikai igauņu bruņuvilciens 1919. gadā.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+